REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Kotły mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. fot. VAILLANT
Kotły mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie gazowymi kotłami kondensacyjnymi, ponieważ coraz bardziej spadają ich ceny. Dzięki instalacji kotła kondensacyjnego możesz zmniejszyć zużycie gazu nawet o 5–15%. Jego instalacja będzie wymagać jednak od Ciebie dostosowania do niego istniejącej już instalacji.

Sprawność kotłów na poziomie 106–108?

REKLAMA

Dawniej technika kondensacyjna nie była tak popularna i w zasadzie dotyczyła wyłącznie urządzeń gazowych. Dlatego w celach porównawczych z innymi paliwami przyjęto jako wielkość obliczeniową wartość opałową paliwa, która nie uwzględnia zysków ciepła w wyniku skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach. Sprawność kotłów odnoszono więc do wartości opałowej, którą przyjmowano jako 100%. Jednak w rzeczywistości możliwości pozyskania ciepła z paliwa są większe, gdy skroplimy zawartą w spalinach wodę. Tę wartość określamy ciepłem spalania, które dla gazu ziemnego jest wyższe o ok. 12% od wartości opałowej. Nie powinna Cię więc dziwić zamieszczona informacja o sprawności kotłów kondensacyjnych na poziomie 106–108%.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?

Sposób działania kotła kondensacyjnego

REKLAMA

Kotły kondensacyjne, w porównaniu z tradycyjnymi, różnią się przede wszystkim podwójnym wymiennikiem ciepła i wymuszonym ciągiem kominowym. Spaliny, po wstępnym schłodzeniu na pierwszej nagrzewnicy, trafiają do drugiego wymiennika, który obniża ich temperaturę poniżej 50°C. Powoduje to skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach i odzyskanie „ukrytej” energii. Efektywność odzysku ciepła zależy od temperatury schłodzenia spalin – im niższa temperatura, tym więcej ciepła odzyskasz. Dlatego kotły kondensacyjne powinieneś instalować przede wszystkim w instalacjach niskotemperaturowych – optymalnie poniżej 35°C wody na powrocie. Ze względu na niską temperaturę spalin ciąg kominowy wymuszany jest przez wentylator podłączony do zamkniętej komory spalania. Kotły kondensacyjne wyposażane są w modulowane palniki o szerokim zakresie wydajności odpowiadającej 30–100% mocy nominalnej. Układy automatyki mogą więc dostosowywać moc grzewczą do twojego aktualnego zapotrzebowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kotły kondensacyjne uzyskują wyższą sprawność podczas pracy z mniejszą mocą. Warto więc, abyś zainstalował kocioł o wyższej – oczywiście w granicach rozsądku – mocy nominalnej niż wynika to z zapotrzebowania. W przypadku urządzeń dwufunkcyjnych zapewnisz też sobie większy wydatek ciepłej wody.

Jak dostosować instalację do kotła kondensacyjnego?

Kotły te mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. Nie uzyskasz wtedy pełnej efektywności kondensacji, ale i tak przez dłuższy czas w sezonie grzewczym sprawność będzie wyższa niż w tradycyjnym kotle. Ze względu na dużą ilość wytwarzanego kondensatu (nawet do 20 litrów/dobę) będziesz musiał zapewnić odprowadzenie skroplin do kanalizacji.

Kotły kondensacyjne przystosowane są do współpracy z powietrzno-spalinowym systemem kominowym. Przy podłączeniu do zwykłego komina (z wkładem stalowym lub ceramicznym) możesz rozdzielić – przy użyciu adaptera – przewód spalinowy od powietrznego, a powietrze doprowadzać oddzielną rurą wyprowadzoną np. przez ścianę domu.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA