Jak położyć nową podłogę na gruncie?
REKLAMA
REKLAMA
Jak budowano kiedyś?
REKLAMA
Podłogi parteru w domach bez podpiwniczenia układane były dawniej na drewnianych legarach, opartych o murowane lub betonowe słupki, połączone z gruntem. Przestrzeń podpodłogową wentylowano przez otwory umieszczone w cokole domu, dzięki czemu nie gromadziła się tam wilgoć sprzyjająca niszczeniu drewnianych elementów. Remont takiej podłogi musisz połączyć z jej ociepleniem, a także z utworzeniem izolacji przeciwwilgociowej. Będzie to wymagać od Ciebie usunięcia wszystkich elementów podpodłogowych i utworzenia nowych warstw.
Jak wyremontować starą podłogę?
Kiedy usuniesz słupki i legary utworzy Ci się zagłębienie sięgające 30–50 cm od poziomu podłogi, gdzie z powodzeniem zmieścisz nowe warstwy podpodłogowe. Ich łączna grubość wyniesie 25–30 cm zależnie od grubości izolacji cieplnej, zatem konieczne będziesz musiał podwyższyć poziomu gruntu podsypką z piasku lub pospółki i przykryć ją chudym betonem. Grubość warstwy z chudego betonu (B 10) powinieneś wykonać na co najmniej 5 cm, a jego powierzchnię będziesz musiał wyrównać.
Zobacz także: Jak zbudowana jest wykładzina dywanowa?
REKLAMA
Następnie na tym podkładzie ułóż izolację przeciwwilgociową, która powinna sięgać aż do poziomu izolacji poziomej na ścianach fundamentowych. Do tego celu możesz użyć grubszej folii budowlanej lub papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru.
Na izolacji przeciwwilgociowej połóż tzw. twarde płyty styropianowe odmiany FS 100 o grubości 10–15 cm, przy czym warto, abyś ułożył je dwuwarstwowo (z dwóch warstw o mniejszych grubościach) w taki sposób, aby ich styki mijały się w poszczególnych warstwach.
W tej warstwie możesz również ukryć rury instalacyjne: kanalizacyjne, ciepłej i zimnej wody. Styropian przykryj folią budowlaną, aby cementowa wylewka nie wnikała między płyty. Jastrych cementowy o grubości co najmniej 5 cm musi być oddylatowany (dylatacja – szczelina celowo utworzona w konstrukcji architektonicznej) od ścian domu elastycznymi wkładkami – paskami styropianu, taśmą dylatacyjną.
Wylewkę tą warto, abyś uzbroił siatką przeciwprężną, co zwiększy stabilność podkładu i zapobiegnie pęknięciom. Na tak przygotowanym podkładzie możesz układać dowolny rodzaj pokrycia podłogowego.
Zobacz także: Jak wybrać i kupić płytki podłogowe?
REKLAMA
REKLAMA