REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
VAILLANT
Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT
Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA


Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

Dobór elementów instalacji solarnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej:

REKLAMA

Najważniejszą częścią instalacji są kolektory słoneczne. Ich powierzchnia musi być dostosowana do liczby domowników oraz ilości zużywanej przez nich ciepłej wody. W praktyce przyjmuje się, że na jedną osobę należy zastosować 1–1,5 m2 powierzchni czynnej kolektora płaskiego. Dotyczy to gospodarstw domowych, w których jedna osoba zużywa około 50 litrów ciepłej wody na dobę. Jeśli zużywamy więcej wody, należy zastosować proporcjonalnie większą powierzchnię pola kolektorów.

W przypadku zastosowania kolektorów próżnio-rurowych z reguły wymaganą powierzchnię absorbera możemy zmniejszyć o około 20-25%. Jest to możliwie dzięki mniejszym stratom ciepła tego typu kolektorów oraz możliwości wykorzystania również promieniowania rozproszonego (np. podczas ciepłego, ale pochmurnego dnia).

Kolejnym ważnym elementem instalacji jest zasobnik ciepłej wody.

Jego pojemność powinna pozwalać na zgromadzenie w czasie słonecznej pogody zapasu energii na następny dzień, który może być pochmurny. W związku z tym należy dobierać zasobnik o pojemności od 1,5 do 2 razy większej od dobowego zużycia ciepłej wody. Jeśli na przykład w domu są 4 osoby i zużywają po około 50 litrów ciepłej wody na osobę wówczas łączne dobowe zużycie wody wynosi około 200 litrów, a zasobnik powinien mieć pojemność od 300 do 400 litrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?

Dobór elementów instalacji solarnej do wspomagania ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u.:

REKLAMA

W nowoczesnych domach, które są wyposażone w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania. W tym przypadku najczęściej dobiera się od 0,8 do 1,1 m2 kolektora płaskiego na każde 10 m2 powierzchni domu lub od 0,5 do 0,8 m2 kolektora próżniowo-rurowego na każde 10 m2 powierzchni domu. 

Nie należy dobierać większej powierzchni kolektorów niż dwukrotna wartość wynikająca z potrzeb przygotowania ciepłej wody. Dzięki temu unikniemy kłopotów w eksploatacji instalacji w okresie letnim Przykładowo, jeśli do wspomagania ogrzewania należy zastosować około 15 m2 kolektorów, a na potrzeby c.w.u. wystarczające jest 6 m2 to oznacza, że powinniśmy zastosować maksymalnie 12 m2 kolektorów.

Wybór rodzaju systemu solarnego

Obecnie dostępne są różne rodzaje systemów solarnych. Po określeniu wymaganych parametrów instalacji (ilość kolektorów, pojemność zasobnika, itd.) powinniśmy wybrać system, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej

System solarny powinien umożliwiać łatwy montaż wszystkich elementów systemu, prostą obsługę, i energooszczędną eksploatację. Największym wyzwaniem dla instalacji jest niezawodna praca również podczas nieobecności domowników w lecie. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kompaktowego systemu, który składa się tylko z trzech elementów: zasobnika ciepłej wody ze zintegrowanym osprzętem, kolektorów słonecznych oraz rur połączeniowych. Kompaktowa budowa skraca czas montażu systemu z uwagi na brak potrzeby stosowania dodatkowych elementów takich jak sterownik, naczynie wzbiorcze, manometr. Układ nie wymaga również czasochłonnego napełniania i odpowietrzania. Zasobnik jest dostarczany z odpowiednią ilością czynnika grzewczego w wężownicy solarnej. Glikol jest tłoczony pompą tylko wtedy, gdy istnieje możliwość odbioru ciepła od kolektorów. Natomiast, gdy nie ma wystarczającego nasłonecznienia lub podczas urlopu czynnik grzewczy pozostaje tylko w wężownicy, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu na skutek działania wysokiej temperatury w kolektorach słonecznych.

Wspomaganie ogrzewania domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej

W tym przypadku również warto jest skorzystać z kompletnego zestawu przygotowanego specjalnie do tego celu. Jest to system solarny z wielofunkcyjnym zbiornikiem buforowym. Zbiornik ten pozwala na integrację w instalacji kotła gazowego, kominka z płaszczem wodnym oraz kolektorów słonecznych. Posiada on wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz bufor wody grzewczej. Dzięki temu nie ma potrzeby umieszczania w kotłowni kilku zbiorników. Zarządzanie pracą całego systemu zapewnia sterownik pogodowy i solarny. Wszystkich niezbędnych nastaw dokonuje się przy jego pomocy. Dzięki temu obsługa systemu jest bardzo prosta.

Zobacz także: Zasada działania kolektora słonecznego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA