REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

VAILLANT
Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT
Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA

Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

Dobór elementów instalacji solarnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej:

REKLAMA

Najważniejszą częścią instalacji są kolektory słoneczne. Ich powierzchnia musi być dostosowana do liczby domowników oraz ilości zużywanej przez nich ciepłej wody. W praktyce przyjmuje się, że na jedną osobę należy zastosować 1–1,5 m2 powierzchni czynnej kolektora płaskiego. Dotyczy to gospodarstw domowych, w których jedna osoba zużywa około 50 litrów ciepłej wody na dobę. Jeśli zużywamy więcej wody, należy zastosować proporcjonalnie większą powierzchnię pola kolektorów.

W przypadku zastosowania kolektorów próżnio-rurowych z reguły wymaganą powierzchnię absorbera możemy zmniejszyć o około 20-25%. Jest to możliwie dzięki mniejszym stratom ciepła tego typu kolektorów oraz możliwości wykorzystania również promieniowania rozproszonego (np. podczas ciepłego, ale pochmurnego dnia).

Kolejnym ważnym elementem instalacji jest zasobnik ciepłej wody.

Jego pojemność powinna pozwalać na zgromadzenie w czasie słonecznej pogody zapasu energii na następny dzień, który może być pochmurny. W związku z tym należy dobierać zasobnik o pojemności od 1,5 do 2 razy większej od dobowego zużycia ciepłej wody. Jeśli na przykład w domu są 4 osoby i zużywają po około 50 litrów ciepłej wody na osobę wówczas łączne dobowe zużycie wody wynosi około 200 litrów, a zasobnik powinien mieć pojemność od 300 do 400 litrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?

Dobór elementów instalacji solarnej do wspomagania ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u.:

REKLAMA

W nowoczesnych domach, które są wyposażone w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania. W tym przypadku najczęściej dobiera się od 0,8 do 1,1 m2 kolektora płaskiego na każde 10 m2 powierzchni domu lub od 0,5 do 0,8 m2 kolektora próżniowo-rurowego na każde 10 m2 powierzchni domu. 

Nie należy dobierać większej powierzchni kolektorów niż dwukrotna wartość wynikająca z potrzeb przygotowania ciepłej wody. Dzięki temu unikniemy kłopotów w eksploatacji instalacji w okresie letnim Przykładowo, jeśli do wspomagania ogrzewania należy zastosować około 15 m2 kolektorów, a na potrzeby c.w.u. wystarczające jest 6 m2 to oznacza, że powinniśmy zastosować maksymalnie 12 m2 kolektorów.

Wybór rodzaju systemu solarnego

Obecnie dostępne są różne rodzaje systemów solarnych. Po określeniu wymaganych parametrów instalacji (ilość kolektorów, pojemność zasobnika, itd.) powinniśmy wybrać system, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej

System solarny powinien umożliwiać łatwy montaż wszystkich elementów systemu, prostą obsługę, i energooszczędną eksploatację. Największym wyzwaniem dla instalacji jest niezawodna praca również podczas nieobecności domowników w lecie. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kompaktowego systemu, który składa się tylko z trzech elementów: zasobnika ciepłej wody ze zintegrowanym osprzętem, kolektorów słonecznych oraz rur połączeniowych. Kompaktowa budowa skraca czas montażu systemu z uwagi na brak potrzeby stosowania dodatkowych elementów takich jak sterownik, naczynie wzbiorcze, manometr. Układ nie wymaga również czasochłonnego napełniania i odpowietrzania. Zasobnik jest dostarczany z odpowiednią ilością czynnika grzewczego w wężownicy solarnej. Glikol jest tłoczony pompą tylko wtedy, gdy istnieje możliwość odbioru ciepła od kolektorów. Natomiast, gdy nie ma wystarczającego nasłonecznienia lub podczas urlopu czynnik grzewczy pozostaje tylko w wężownicy, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu na skutek działania wysokiej temperatury w kolektorach słonecznych.

Wspomaganie ogrzewania domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej

W tym przypadku również warto jest skorzystać z kompletnego zestawu przygotowanego specjalnie do tego celu. Jest to system solarny z wielofunkcyjnym zbiornikiem buforowym. Zbiornik ten pozwala na integrację w instalacji kotła gazowego, kominka z płaszczem wodnym oraz kolektorów słonecznych. Posiada on wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz bufor wody grzewczej. Dzięki temu nie ma potrzeby umieszczania w kotłowni kilku zbiorników. Zarządzanie pracą całego systemu zapewnia sterownik pogodowy i solarny. Wszystkich niezbędnych nastaw dokonuje się przy jego pomocy. Dzięki temu obsługa systemu jest bardzo prosta.

Zobacz także: Zasada działania kolektora słonecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA