REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchroń się przed czadem!

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

REKLAMA

Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Wydziela się on z uszkodzonych kotłów i piecyków, a także z przewodów kominowych i nieodpowiedniej wentylacji powietrza. Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym, kiedy przy niskich temperaturach ogrzewanie pracuje intensywniej.

Kiedy pojawia się czad?

Czad pojawia się, jeśli paliwa zawierające węgiel (gaz ziemny, węgiel kamienny, drewno) nie spalą się do końca, ponieważ w powietrzu jest za mało tlenu, który umożliwiłby całkowite spalanie. Większość instalacji grzewczych nie chroni do końca przed czadem, dlatego należy zadbać o prawidłowe odprowadzanie spalin, aby nie mogły one przedostawać się do pomieszczeń.

REKLAMA

Zobacz także: Kocioł węglowy – wymiana

Sprawdź stare urządzenia

REKLAMA

Aby spalanie odbywało się prawidłowo, paliwo i powietrze muszą być dobrze wymieszane. Ten proces ograniczają zanieczyszczone palniki lub ruszty, przez co emisja dwutlenku węgla zwiększa się. Komory spalania w starych kotłach czy piecykach mogą być nieszczelne, wtedy czad będzie przedostawał się do pomieszczenia. Bardzo niebezpieczne są stare gazowe piecyki kąpielowe. Zamontowane w niewielkim pomieszczeniu, w którym często przebywają ludzie, nie mają żadnych zabezpieczeń przed niewłaściwym spalaniem. W połączeniu z ograniczoną wentylacją bardzo często dochodzi do tragedii. W nowych urządzeniach producenci montują czujniki ciągu – w przypadku jego zakłócenia urządzenie zostaje automatycznie wyłączone.

Łazienka, w której zamontowano piecyk kąpielowy, musi mieć zapewniony prawidłowy dopływ powietrza zewnętrznego za pomocą kanału nawiewnego lub otworów w drzwiach łazienkowych. W łazience z zamontowanym piecykiem kąpielowym nie można instalować wentylatorów wyciągowych. Może to wywołać odwrócenie ciągu kominowego, w rezultacie czego spaliny wrócą do pomieszczenia.

Zadbaj o kominy

Przepisy wymagają okresowego sprawdzania i czyszczenia kanałów dymowych i spalinowych. Paleniska na paliwa stałe powinny być sprawdzane raz na 3 miesiące, na gazowe – raz na pół roku. Często przepisy te są lekceważone i dochodzi do tragedii. Nieszczelne lub niedrożne kanały mogą spowodować roznoszenie się czadu. Dla większego bezpieczeństwa warto zamontować czujniki tlenku węgla, które będą sygnalizować wzrost stężenia czadu.

Zobacz także: Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Naturalny dopływ powietrza niezbędnego do prawidłowego spalania uniemożliwia także montaż nowych, szczelnych okien. Wymieniając okna, należy także zamontować nawiewniki okienne lub ścienne o odpowiedniej przepustowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

    Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

    Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

    REKLAMA

    Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

    Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

    Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

    Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

    REKLAMA