REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Artur Nowotka
Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.
Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.

REKLAMA

REKLAMA

Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego. Urządzenie to dostarcza powietrze do najdalej położonych pomieszczeń. Ale czy wiemy jak dalekich i od czego to zależy?

Co to jest wentylator?

REKLAMA

Ogólnie mówiąc, wentylator jest rodzajem pompy, która napędza przepływ powietrza w instalacji wentylacji. Poprzez ruch obrotowy łopatek wentylatora zostaje wytworzone nadciśnienie po ich stronie tłocznej i podciśnienie po stronie ssawnej. Taka różnica ciśnień będzie powodować przepływ powietrza. Ilość powietrza zależy do wielkości różnicy ciśnienia czyli sprężu dyspozycyjnego wentylatora. Zależy on od indywidualnej konstrukcji wentylatora, prędkości obrotowej wirnika i rodzaju wirnika. Nowoczesne wentylatory osiągają nawet do 3000 obrotów na minutę. 

Spręż dyspozycyjny wentylatora a spadek ciśnienia na instalacji

Moc przerobową, jaką udostępnia pracujący wentylator, musimy odpowiednio spożytkować na instalacji. Każda sieć przewodów wentylacyjnych charakteryzuje się pewnymi stratami ciśnienia w trakcie przepływu powietrza. Straty te są charakterystyczne dla każdej instalacji i dzielą się na straty ciśnienia liniowe (na długości) oraz miejscowe. Straty liniowe ciśnienia występują na kanałach prostych , zaś miejscowe na wszelkich elementach regulacyjnych, zmiany średnicy, załamań, itp. Dla szacunkowych obliczeń można przyjąć w prostych instalacjach spadek liniowy na poziomie 1 Pa/m, a miejscowych 35% strat liniowych. W tak prosty i przybliżony sposób uzyskujemy wartość spadku ciśnienia w instalacji. Pamiętajmy, że długości te oraz miejscowe spadki liczymy dla najbardziej niekorzystnego (najdalej oddalonego) obiegu. Z racji charakteru ciśnienia, jeśli w ostatnim nawiewniku zapewnimy dopływ powietrza, to wszystkie pozostałe, bliżej położone również otrzymają powietrze.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwości instalacyjne i dobór konkretnego wentylatora

Gdy znamy spadek ciśnienia na instalacji, dobór wentylatora jest banalny. Wybieramy wentylator o sprężu dyspozycyjnym większym o 20% niż straty ciśnienia na instalacji. Jeśli zwiększymy wydajność wentylatora, przestaniemy być wrażliwi na zmiany prowadzenia instalacji już w trakcie budowy, oraz ewentualnie zbyt niechlujne jej łączenie (nieszczelności). Z tak dobranym wentylatorem będziemy zadowoleni z ilości powietrza nawianego do pomieszczeń.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

REKLAMA

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

REKLAMA