REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Artur Nowotka
Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.
Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego.

REKLAMA

REKLAMA

Właściwy dobór wentylatora do naszej instalacji wentylacyjnej to podstawa systemu wentylacyjnego. Urządzenie to dostarcza powietrze do najdalej położonych pomieszczeń. Ale czy wiemy jak dalekich i od czego to zależy?

Co to jest wentylator?

REKLAMA

Ogólnie mówiąc, wentylator jest rodzajem pompy, która napędza przepływ powietrza w instalacji wentylacji. Poprzez ruch obrotowy łopatek wentylatora zostaje wytworzone nadciśnienie po ich stronie tłocznej i podciśnienie po stronie ssawnej. Taka różnica ciśnień będzie powodować przepływ powietrza. Ilość powietrza zależy do wielkości różnicy ciśnienia czyli sprężu dyspozycyjnego wentylatora. Zależy on od indywidualnej konstrukcji wentylatora, prędkości obrotowej wirnika i rodzaju wirnika. Nowoczesne wentylatory osiągają nawet do 3000 obrotów na minutę. 

Spręż dyspozycyjny wentylatora a spadek ciśnienia na instalacji

Moc przerobową, jaką udostępnia pracujący wentylator, musimy odpowiednio spożytkować na instalacji. Każda sieć przewodów wentylacyjnych charakteryzuje się pewnymi stratami ciśnienia w trakcie przepływu powietrza. Straty te są charakterystyczne dla każdej instalacji i dzielą się na straty ciśnienia liniowe (na długości) oraz miejscowe. Straty liniowe ciśnienia występują na kanałach prostych , zaś miejscowe na wszelkich elementach regulacyjnych, zmiany średnicy, załamań, itp. Dla szacunkowych obliczeń można przyjąć w prostych instalacjach spadek liniowy na poziomie 1 Pa/m, a miejscowych 35% strat liniowych. W tak prosty i przybliżony sposób uzyskujemy wartość spadku ciśnienia w instalacji. Pamiętajmy, że długości te oraz miejscowe spadki liczymy dla najbardziej niekorzystnego (najdalej oddalonego) obiegu. Z racji charakteru ciśnienia, jeśli w ostatnim nawiewniku zapewnimy dopływ powietrza, to wszystkie pozostałe, bliżej położone również otrzymają powietrze.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwości instalacyjne i dobór konkretnego wentylatora

Gdy znamy spadek ciśnienia na instalacji, dobór wentylatora jest banalny. Wybieramy wentylator o sprężu dyspozycyjnym większym o 20% niż straty ciśnienia na instalacji. Jeśli zwiększymy wydajność wentylatora, przestaniemy być wrażliwi na zmiany prowadzenia instalacji już w trakcie budowy, oraz ewentualnie zbyt niechlujne jej łączenie (nieszczelności). Z tak dobranym wentylatorem będziemy zadowoleni z ilości powietrza nawianego do pomieszczeń.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA