Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest wentylator?
REKLAMA
Ogólnie mówiąc, wentylator jest rodzajem pompy, która napędza przepływ powietrza w instalacji wentylacji. Poprzez ruch obrotowy łopatek wentylatora zostaje wytworzone nadciśnienie po ich stronie tłocznej i podciśnienie po stronie ssawnej. Taka różnica ciśnień będzie powodować przepływ powietrza. Ilość powietrza zależy do wielkości różnicy ciśnienia czyli sprężu dyspozycyjnego wentylatora. Zależy on od indywidualnej konstrukcji wentylatora, prędkości obrotowej wirnika i rodzaju wirnika. Nowoczesne wentylatory osiągają nawet do 3000 obrotów na minutę.
Spręż dyspozycyjny wentylatora a spadek ciśnienia na instalacji
Moc przerobową, jaką udostępnia pracujący wentylator, musimy odpowiednio spożytkować na instalacji. Każda sieć przewodów wentylacyjnych charakteryzuje się pewnymi stratami ciśnienia w trakcie przepływu powietrza. Straty te są charakterystyczne dla każdej instalacji i dzielą się na straty ciśnienia liniowe (na długości) oraz miejscowe. Straty liniowe ciśnienia występują na kanałach prostych , zaś miejscowe na wszelkich elementach regulacyjnych, zmiany średnicy, załamań, itp. Dla szacunkowych obliczeń można przyjąć w prostych instalacjach spadek liniowy na poziomie 1 Pa/m, a miejscowych 35% strat liniowych. W tak prosty i przybliżony sposób uzyskujemy wartość spadku ciśnienia w instalacji. Pamiętajmy, że długości te oraz miejscowe spadki liczymy dla najbardziej niekorzystnego (najdalej oddalonego) obiegu. Z racji charakteru ciśnienia, jeśli w ostatnim nawiewniku zapewnimy dopływ powietrza, to wszystkie pozostałe, bliżej położone również otrzymają powietrze.
Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?
Możliwości instalacyjne i dobór konkretnego wentylatora
Gdy znamy spadek ciśnienia na instalacji, dobór wentylatora jest banalny. Wybieramy wentylator o sprężu dyspozycyjnym większym o 20% niż straty ciśnienia na instalacji. Jeśli zwiększymy wydajność wentylatora, przestaniemy być wrażliwi na zmiany prowadzenia instalacji już w trakcie budowy, oraz ewentualnie zbyt niechlujne jej łączenie (nieszczelności). Z tak dobranym wentylatorem będziemy zadowoleni z ilości powietrza nawianego do pomieszczeń.
Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?
REKLAMA
REKLAMA