Kiedy wentylacja mechaniczna może działać nieprawidłowo?
REKLAMA
Skutki braku wentylacji
REKLAMA
Skutkiem braku wentylacji lub złego jej działania jest pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniu, wzrost wilgotności, a w konsekwencji rozwój i wzrost pleśni i grzybów. Kolejnym problemem jest kondensacja pary wodnej na szybach, oknach oraz niedobór powietrza do procesów spalania w pomieszczeniu (w przypadku posiadania np. kominka). Nie wolno również zapomnieć o wzroście stężenia wszelkich szkodliwych substancji w pomieszczeniach. Gdy rozwój drobnoustrojów i bakterii w takim środowisku jest znaczny, osoby z alergiami znacznie odczuwają wtedy nasilenie objawów.
Jak wcześnie wykryć źle działającą lub nie działającą wentylację?
W przypadku wentylacji mechanicznej wystarczy przyłożyć kartkę papieru do nawiewników wyciągających powietrze. Jeśli kartka nie przylgnie do nawiewnika jest to potwierdzenie dla braku wyciągu zużytego powietrza z pomieszczenia. Kolejną wskazówką może być zaduch w pomieszczeniu, oraz wykraplanie się wilgoci na zimnych powierzchniach (np. lustrach).
Przegląd wentylacji
REKLAMA
Przegląd wentylacji mechanicznej w domu, należy zacząć od elementów końcowych, czyli czerpni i wyrzutni powietrza. Należy sprawdzić drożność tych elementów i całkowicie je otworzyć (jeśli jest to np. czerpnia z żaluzjami). W pomieszczeniach, należy całkowicie otworzyć anemostaty, zarówno nawiewne jak i wyciągowe.
Jeśli powyższe czynności nie przyniosły efektu należy się przyjrzeć się centrali wentylacyjnej.
Serwis urządzeń
W centrali wentylacyjnej elementami, które mogą się zepsuć są jedynie wentylatory. Jeśli pracują (słyszymy szum powietrza lub drgania kanału po przyłożeniu ręki), jeśli nie – powinniśmy wyjąć filtr powietrza i ponownie sprawdzić pracę instalacji.
Regulacja
Każda instalacja wentylacji musi posiadać elementy jej regulacji. Powodują one ukierunkowanie konkretnych ilości powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Elementy te to przepustnice.
Regulacja polega na takim dławieniu przepustnicami na konkretnych odcinkach instalacji, aby ilości powietrza w pomieszczeniach były stałe i z góry określone. Regulacja jest procesem dość skomplikowanym, ale metodą prób i błędów również można uzyskać zadowalające efekty.
REKLAMA
REKLAMA