Czy warto zainwestować w rekuperację?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest rekuperator?
REKLAMA
- Centralną częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła. Jego działanie polega na przekazywaniu energii z jednego medium do innego. W przypadku rekuperatora dochodzi do przekazania energii cieplnej z powietrza wywiewanego z budynku do powietrza świeżego, nawiewanego do pomieszczeń – informują eksperci z firmy Rekuperatory.pl.
Na czym polega rekuperacja?
Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego, zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz, nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie (poziom głośności rekuperatora AERIS 550 LUXE VV wynosi od 39 dB (A) i z minimalnym zużyciem energii (od 13 W) – informują inżynierowie z firmy Rekuperatory.pl.
Dlaczego warto stosować rekuperację w domu jednorodzinnym?
- rekuperacja obniża koszty ogrzewania domu
- gwarantuje świeże powietrze przez cały rok
- obniża poziom wilgoci, usuwa problem zaparowanych szyb
- ogranicza hałas z zewnątrz
- ogranicza pyły i alergeny
- zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni
- latem sami możemy regulować temperaturę nawiewanego powietrza (by-pass, wymiennik gruntowy)
- filtruje powietrze z uciążliwych zapachów takich jak dym tytoniowy i opary z kuchni
- usuwa problem przeciągów
Zobacz także: Czym są rekuperatory?
Kiedy i w jakich sytuacjach powinniśmy zdecydować się na rekuperację?
Zdaniem specjalistów od systemów rekuperacji decyzję o montażu najlepiej podjąć już w czasie projektowania domu.
- Im szybciej, tym lepiej. Pozwoli to na znaczne oszczędności (rezygnacja np. z kominów do wentylacji grawitacyjnej, mniejsze koszty związane np. z przekuwaniem lub wierceniem otworów wiertnicą), a dzięki temu na znaczne obniżenie realnych kosztów inwestycji – radzi mgr inż. Mateusz Marciniak z firmy Rekuperatory.pl
Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją sprawi, że nasz dom będzie ekologiczny i energooszczędny. To ekonomiczna i bezpieczna metoda, która gwarantuje zadowolenie.
Zobacz także: Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA