REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wentylacja mechaniczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła (rekuperacja) - korzyści

Ekologiczny i pasywny dom to nie moda ale realne oszczędności kosztów utrzymania budynku przy jednoczesnym pozytywnym oddziaływaniu na środowisko. Dbałość o zmniejszenie zapotrzebowania na wodę i energię, stała się już podstawowym zadaniem właściciela domu. Jak można zmniejszyć straty ciepła związane z wentylacją nawet o 95% i skorzystać z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”, wdrażając systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła?

Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu

Przy termomodernizacji budynku trzeba pamiętać nie tylko o izolacyjność cieplnej, ale również o wentylacji. Ograniczając ucieczkę ciepła z domu musimy jednocześnie zadbać o stałą wymianę powietrza, by panował w nim odpowiedni mikroklimat. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.

Jaki klimatyzator wybrać? Urządzenia, które najczęściej kupują Polacy

W związku ze spadkiem cen klimatyzatorów, coraz więcej Polaków decyduje się na ich zakup. Klimatyzatory coraz częściej pojawiają się w polskich domach i mieszkaniach. Przeciętni Inwestorzy najczęściej kupują klimatyzatory do ochłodzenia powierzchni mniejszej niż 25 m2. Najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne.

Nawiewniki wyporowe – co to takiego?

Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku. Pojawia się coraz więcej rzeczywistych systemów z nawiewem wyporowym, powstają nowe metody regulacji i projektowania. Czym wentylacja wyporowa różni się od dobrze nam znanej wentylacji mieszającej?

REKLAMA

Tekstylne kanały wentylacyjne

Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są uniwersalnym i dość często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych. Czemu tekstylne kanały wentylacyjne zawdzięczają swoją popularność i czy warto w inwestować w takie kanały wentylacyjne?

Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej ma znaczący wpływ na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym jest założona instalacja wentylacyjna. Szum z nawiewników, zawiewanie czy brak ruchu powietrza? To właśnie podstawowe efekty złego doboru nawiewników.

Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Mechaniczna wentylacja pożarowa – jej właściwe działanie jest uzależnione od dwóch czynników – elementów zastosowanych w wentylacji pożarowej oraz od dobrego projektu instalacji wentylacji. Warto zatem poznać budowę najpopularniejszego systemu wentylacji pożarowej by właściwie ocenić projekt oraz kupić właściwe elementy potrzebne do sprawnego działania systemu mechanicznej wentylacji pożarowej.

Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?

Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, gdyż zła jakość powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniu bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie osób, które się w nim znajdują, pogarsza efektywność ich pracy oraz może być powodem objawów chorobowych. W momencie odkryć tzw. chorób budynku jak SBS, właściwa wentylacja, jak i jakość powietrza wentylacyjnego nawiewanego do pomieszczeń nabrała znaczenia.

REKLAMA

Jakie są domowe metody regulacji instalacji wentylacji mechanicznej?


Warunkiem prawidłowego działania każdej instalacji wentylacji jest jej właściwa regulacja. Do zgrubnej regulacji małych instalacji domowych nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani aparatura. Zapoznajmy się jednak z podstawami i wykorzystajmy je w praktyce.

Jakie są możliwości sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych?


Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować. Najważniejszą zaletą instalacji regulowanej jest dostosowanie jej działania do aktualnych potrzeb osób przebywających w pomieszczeniu, a co za tym idzie optymalizacja kosztów utrzymania takiej instalacji.

Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza i jakie są ich rodzaje?


Aby korzystać z dobrodziejstw instalacji wentylacji mechanicznej należy zastanowić się nad lokalizacją czerpni oraz wyrzutni powietrza. Właściwy wybór ich typów i umiejscowienia są bardzo istotnymi sprawami w odniesieniu do późniejszej pracy instalacji.

Co to jest wentylacja hybrydowa?


Gdy wentylacja tradycyjna jest czasami zawodna, a wentylacja mechaniczna droga inwestycyjnie i użytkowo, warto zastanowić się na pośrednim systemem – wentylacją hybrydową. Czy jest to rozwiązanie zapewniające skuteczną wentylację a zarazem niedrogie?

Jaki rodzaj wentylacji wybrać?


Budując dom lub kupując mieszkanie warto mieć na uwadze wybór odpowiedniego sytemu wentylacji, który dostarczy nam odpowiednią ilość świeżego powietrza. Błędny wybór lub pominięcie tego aspektu może być poważnym problemem w przyszłym użytkowaniu lokalu.

Kiedy wentylacja mechaniczna może działać nieprawidłowo?


Zaduch w pomieszczeniu, zwiększenie wilgotności oraz utrzymujące się zapachy to pierwsze lecz nie ostatnie symptomy, że z naszą wentylacją dzieje się coś nie tak. Niesprawna wentylacja mechaniczna może stać się nie małym problemem.

Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?


Wentylacja nawiewno-wywiewna jest najskuteczniejszą formą wentylacji i staje się coraz bardziej powszechna w budownictwie jednorodzinnym. Systemy takie charakteryzują się kontrolowanymi ilościami powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Wentylacja ta daje nam także możliwość kontroli oraz jakości nawiewanego powietrza, zapewniając komfort powietrza w całym domu.

Dlaczego nie wolno stosować wentylatorów elektrycznych na kanałach wentylacji grawitacyjnej w łazienkach?


Wentylatory łazienkowe, stały się bardzo popularne. Ze względu na słabą efektywność wentylacji grawitacyjnej, są obecne powszechnie stosowane w coraz większej ilości mieszkań.

Na czym polega proces filtracji?


Filtracja jest najczęściej stosowanym procesem oczyszczania, polegającym na przepuszczeniu zanieczyszczonego powietrza przez powierzchnię filtracyjną. Ze względu na różne wielkości zanieczyszczeń, mamy tutaj do czynienia z procesem złożonym.

Wentylacja hybrydowa – co to takiego?


Wentylacja hybrydowa jest to połączenie wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) z wentylacją mechaniczną. Ponadto wentylacja hybrydowa jest ekologiczna i tania w eksploatacji.

Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną?


Budownictwo mieszkaniowe poprzesz zastosowanie nowych energooszczędnych rozwiązań chociażby takich jak np.: nowoczesne okna wyposażone w system uszczelek, spowodowało pogorszenie warunków wewnątrz pomieszczeń. Jest to wynikiem słabo działającej wentylacji naturalnej lub całkowity jej brak. W rozwiązaniu tego problemu pomoże nam wentylacja mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ważną kwestią przy budowie domu jednorodzinnego jest decyzja o metodzie jego wentylacji. Wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylacji, które są powszechnie stosowane. Aby świadomie wybrać jeden z nich warto zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań.

REKLAMA