Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?
REKLAMA
Regulacja mechanicznej instalacji nawiewno-wywiewna, pozwala na dostosowanie ilości powietrza do konkretnych potrzeb oraz wymogów pomieszczeń. Ważną zaletą wentylacji nawiewno-wywiewnej jest możliwość odzyskiwania ciepła z usuwanego powietrza wentylacyjnego.
REKLAMA
Elementy instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej
Centrala wentylacyjna
Głównym elementem omawianego systemu jest centrala wentylacyjna. Jest to urządzenie wyposażone w dwa wentylatory. Pierwszy z nich nawiewny, który zasysa świeże powietrze z zewnątrz wtłacza je do sieci przewodów wentylacyjnych. Drugim, jest wentylator wyciągowy, którego zadaniem jest usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz. W centrali z reguły znajduje się rekuperator, który jest odpowiedzialny za odzysk ciepła. Jest to z reguły wymiennik ciepła, w którym ogrzane powietrze z pomieszczenia podgrzewa powietrze zasysane z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet do 90% ciepła na ogrzanie pomieszczeń zimą.
Czerpnia i wyrzutnia powietrza
Są to elementy odpowiedzialne za bezpośredni wlot i wylot świeżego oraz zużytego powietrza. Czerpnie powietrza, z reguły w postaci kratek w ścianie lub też kominków, należy umieszczać w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej zacienionych. Zapewni to mały wpływ wędrówki słońca na parametry powietrza czerpanego, oraz zminimalizuje wpływ wiatru. Czerpnia również nie powinna znajdować się przy możliwym źródle zanieczyszczeń, różnych intensywnych zapachów lub ulicy. Wyrzutnie powietrza w postaci kominka wentylacyjnego umieszcza się zazwyczaj na dachu. Jeśli planujemy ścienną wyrzutnię powietrza należy ją zlokalizować możliwie najdalej od okien oraz ciągów komunikacyjnych.
Sieć kanałów wentylacyjnych
Świeże powietrze dostarczane jest do pomieszczeń za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych. Do ich wykonania używa się elastycznych rur z aluminium oraz kanałów blaszanych. Kanały ukrywa się w ścianach i stropach, a także w nieużytkowych poddaszach.
Nawiewniki i wywiewniki
Zakończeniem kanałów wentylacyjnych są nawiewniki i wywiewniki. Najlepsze efekty dają anemostaty, które można ustawić w taki sposób, aby leciała przez nie odpowiednia ilość powietrza. Nawiewniki oraz wywiewniki montowane są w suficie oraz w ścianach.
REKLAMA
REKLAMA