REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza i jakie są ich rodzaje?

Artur Nowotka

REKLAMA

Aby korzystać z dobrodziejstw instalacji wentylacji mechanicznej należy zastanowić się nad lokalizacją czerpni oraz wyrzutni powietrza. Właściwy wybór ich typów i umiejscowienia są bardzo istotnymi sprawami w odniesieniu do późniejszej pracy instalacji.

Co to jest czerpnia i wyrzutnia powietrza?

REKLAMA

Czerpnia powietrza jest to początkowy element instalacji, w którym powietrze zewnętrzne jest pobierane z atmosfery do instalacji w celu jego obróbki. Wyrzutnia powietrza jest to końcowy element instalacji, gdzie powietrze zużyte jest wyrzucane do atmosfery.

Zobacz także: Jak działa wentylacja grawitacyjna

Typy czerpni i wyrzutni

Czerpnie i wyrzutnie powietrza jako podobne elementy instalacji (jedynie kierunek przepływu powietrza jest inny) można zamontować w podobnych wykonaniach:
- wykonanie ścienne – lokalizacja na elewacji budynku,
- wykonanie pionowe dachowe – są to wszelkiego rodzaju czerpnie i wyrzutnie „kominkowe”, gdzie powietrze przepływa przez pionowy kanał,
- wykonanie poziome – kierunek przepływu powietrza poziomy względem dachu lub gruntu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór typu czerpni i wyrzutni

Wybór typu czerpni należy oprzeć na możliwościach architektonicznych oraz wytycznych dotyczących możliwej lokalizacji czerpni oraz wyrzutni.

Zobacz także: Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?

Lokalizacja czerpni i wyrzutni powietrza

Bardzo ważnym zagadnieniem jest właściwa lokalizacja czerpni i wyrzutni powietrza. Szczegółowe wytyczne można odnaleźć w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Uogólniając i streszczając najważniejsze punkty wyżej wymienionego rozporządzenia należy zauważyć na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca ich lokalizacji:
1. Lokalizacja czerpni względem wyrzutni,
2. Lokalizacja czerpni względem wywiewek kanalizacyjnych, kominów,
3. Odpowiednia wysokość czerpni nad poziomem gruntu, ulicy etc. oraz względem miejsc zanieczyszczonych,
4. Odpowiednia odległość wyrzutni powietrza od okien otwieranych,
5. Lokalizacja wyrzutni na ścianie w przypadku, gdy powietrze nie zawiera uciążliwych zapachów (np. z kuchni) i gdy sąsiedni budynek jest oddalony o minimum 8 m,
6. Lokalizacja czerpni oraz wyrzutni poza strefami zagrożenia wybuchem,
7. Lokalizacja czerpni w miejscu, gdzie nie będzie narażona na opady atmosferyczne i a wędrówka słońca w trakcie dnia będzie miała niewielki wpływ na temperaturę powietrza czerpanego,
8. Lokalizacja czerpni i wyrzutni w miejscach niewrażliwych na działanie wiatrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA