REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu

Subskrybuj nas na Youtube
Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu
Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy termomodernizacji budynku trzeba pamiętać nie tylko o izolacyjność cieplnej, ale również o wentylacji. Ograniczając ucieczkę ciepła z domu musimy jednocześnie zadbać o stałą wymianę powietrza, by panował w nim odpowiedni mikroklimat. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.

Na optymalny klimat w domu składa się nie tylko komfortowa temperatura, ale także odpowiednia wilgotność oraz niezbędna zawartość tlenu w powietrzu. Negatywny wpływ na jego jakość, oprócz zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska, mają też sami mieszkańcy. Zwłaszcza w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu powietrze przesycone bywa dwutlenkiem węgla, powstającym w procesie oddychania. Jego duże stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Konieczne jest zatem wentylowanie wnętrz. Podobnie trzeba zadbać o odprowadzanie poza budynek wszelkich oparów, które powstają w kuchni, łazience czy pralni. O właściwej wymianie powietrza należy też pamiętać w garażu, kotłowni oraz usytuowanym w budynku składowisku pojemników do segregacji śmieci.

REKLAMA

Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna i hybrydowa

Tradycyjnie stosowana w domach naturalna wentylacja, nazywana grawitacyjną, nie zawsze jest w pełni wydajna. Opiera się na działaniu siły wyporu powstającej w wyniku różnicy temperatur w domu i poza nim. Świeże powietrze napływające z zewnątrz (np. przez ścienne kratki wentylacyjne), jako chłodniejsze wypycha cieplejsze, „zużyte”, mające większą gęstość. Przy niedużej różnicy temperatur wentylacja grawitacyjna ustaje. Wówczas możemy mieć we wnętrzu problemy z osadzaniem się wilgoci, np. na oknach i ścianach, co może doprowadzić do rozwijania się grzybów oraz pleśni w pomieszczeniach. Nowoczesna stolarka okienna wyposażona jest w nawiewniki, które mają niwelować ten problem. Zapewniają one dodatkowy napływ świeżego powietrza do wnętrz w budynkach o wentylacji grawitacyjnej. Umieszczone są na górze okna i mogą mieć regulowany prześwit. Dodatkowo bywają wyposażone w filtr powietrza, który przydaje się, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w okolicy przemysłowej. Obecnie jednak preferuje się w budynkach wentylację mechaniczną, która wywołuje pożądany ruch powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest też połączenie obu form instalacji, czyli grawitacyjnej i wymuszonej. Wówczas mamy do czynienia z tak zwaną wentylacją hybrydową.

Rekuperator czyli wentylacja z odzyskiem ciepła

Nowoczesne systemy wentylacyjne są w stanie zapewnić wymianę powietrza w budynkach mieszkalnych, a jednocześnie ograniczyć straty ciepła we wnętrzu. Taką instalacją jest wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją. Sprawi ona, że wypływ i napływ powietrza będzie odpowiednio sterowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekuperator działa jak wielofunkcyjna centrala. Oprócz wentylowania wnętrz jest w stanie odzyskać ciepło z zużytego powietrza, usuwanego na zewnątrz i ogrzać nim świeże, doprowadzane do domu. Tym sposobem eliminuje w pomieszczeniach zimne podmuchy z instalacji. Równocześnie rekuperator ogranicza wydatki ponoszone na ogrzewanie budynku. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną możemy otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną, dzięki czemu koszt inwestycji będzie mniejszy. Warto skorzystać z tej formy dotacji i zadbać o zdrowie naszej rodziny oraz o środowisko.

Dodatkowe rozwiązania

Odpowiedni mikroklimat w domu pomagają uzyskać mechaniczne oczyszczacze powietrza, które radzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, włącznie z efektami smogu. Mogą równocześnie pełnić funkcję nawilżacza, co bardzo przydaje się choćby w okresie grzewczym. Oprócz tego dobrze jest pomyśleć o roślinach w naszych wnętrzach. Regulują one wilgotność powietrza i produkują tlen, usuwając CO2. Niektóre gatunki, takie jak paprotka, sansewieria, skrzydłokwiat, anturium, bluszcz czy dracena, są szczególnie polecane, gdyż wchłaniają toksyczne związki, np.: dym tytoniowy, smog czy opary lakierów i klejów stosowanych do produkcji mebli.

Ponieważ otaczające nas powietrze bywa bardzo zanieczyszczone, warto zwrócić uwagę, czym oddychamy w naszym domu. Zadbajmy więc w nim o zdrowy mikroklimat.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA