REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu

Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu
Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy termomodernizacji budynku trzeba pamiętać nie tylko o izolacyjność cieplnej, ale również o wentylacji. Ograniczając ucieczkę ciepła z domu musimy jednocześnie zadbać o stałą wymianę powietrza, by panował w nim odpowiedni mikroklimat. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.

Na optymalny klimat w domu składa się nie tylko komfortowa temperatura, ale także odpowiednia wilgotność oraz niezbędna zawartość tlenu w powietrzu. Negatywny wpływ na jego jakość, oprócz zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska, mają też sami mieszkańcy. Zwłaszcza w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu powietrze przesycone bywa dwutlenkiem węgla, powstającym w procesie oddychania. Jego duże stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Konieczne jest zatem wentylowanie wnętrz. Podobnie trzeba zadbać o odprowadzanie poza budynek wszelkich oparów, które powstają w kuchni, łazience czy pralni. O właściwej wymianie powietrza należy też pamiętać w garażu, kotłowni oraz usytuowanym w budynku składowisku pojemników do segregacji śmieci.

REKLAMA

Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna i hybrydowa

Tradycyjnie stosowana w domach naturalna wentylacja, nazywana grawitacyjną, nie zawsze jest w pełni wydajna. Opiera się na działaniu siły wyporu powstającej w wyniku różnicy temperatur w domu i poza nim. Świeże powietrze napływające z zewnątrz (np. przez ścienne kratki wentylacyjne), jako chłodniejsze wypycha cieplejsze, „zużyte”, mające większą gęstość. Przy niedużej różnicy temperatur wentylacja grawitacyjna ustaje. Wówczas możemy mieć we wnętrzu problemy z osadzaniem się wilgoci, np. na oknach i ścianach, co może doprowadzić do rozwijania się grzybów oraz pleśni w pomieszczeniach. Nowoczesna stolarka okienna wyposażona jest w nawiewniki, które mają niwelować ten problem. Zapewniają one dodatkowy napływ świeżego powietrza do wnętrz w budynkach o wentylacji grawitacyjnej. Umieszczone są na górze okna i mogą mieć regulowany prześwit. Dodatkowo bywają wyposażone w filtr powietrza, który przydaje się, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w okolicy przemysłowej. Obecnie jednak preferuje się w budynkach wentylację mechaniczną, która wywołuje pożądany ruch powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest też połączenie obu form instalacji, czyli grawitacyjnej i wymuszonej. Wówczas mamy do czynienia z tak zwaną wentylacją hybrydową.

Rekuperator czyli wentylacja z odzyskiem ciepła

Nowoczesne systemy wentylacyjne są w stanie zapewnić wymianę powietrza w budynkach mieszkalnych, a jednocześnie ograniczyć straty ciepła we wnętrzu. Taką instalacją jest wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją. Sprawi ona, że wypływ i napływ powietrza będzie odpowiednio sterowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekuperator działa jak wielofunkcyjna centrala. Oprócz wentylowania wnętrz jest w stanie odzyskać ciepło z zużytego powietrza, usuwanego na zewnątrz i ogrzać nim świeże, doprowadzane do domu. Tym sposobem eliminuje w pomieszczeniach zimne podmuchy z instalacji. Równocześnie rekuperator ogranicza wydatki ponoszone na ogrzewanie budynku. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną możemy otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną, dzięki czemu koszt inwestycji będzie mniejszy. Warto skorzystać z tej formy dotacji i zadbać o zdrowie naszej rodziny oraz o środowisko.

Dodatkowe rozwiązania

Odpowiedni mikroklimat w domu pomagają uzyskać mechaniczne oczyszczacze powietrza, które radzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, włącznie z efektami smogu. Mogą równocześnie pełnić funkcję nawilżacza, co bardzo przydaje się choćby w okresie grzewczym. Oprócz tego dobrze jest pomyśleć o roślinach w naszych wnętrzach. Regulują one wilgotność powietrza i produkują tlen, usuwając CO2. Niektóre gatunki, takie jak paprotka, sansewieria, skrzydłokwiat, anturium, bluszcz czy dracena, są szczególnie polecane, gdyż wchłaniają toksyczne związki, np.: dym tytoniowy, smog czy opary lakierów i klejów stosowanych do produkcji mebli.

Ponieważ otaczające nas powietrze bywa bardzo zanieczyszczone, warto zwrócić uwagę, czym oddychamy w naszym domu. Zadbajmy więc w nim o zdrowy mikroklimat.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA