REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno domu do remontu - czy warto?

Kupno domu do remontu - czy warto?
Kupno domu do remontu - czy warto?

REKLAMA

REKLAMA

Budynek kupowany na rynku wtórnym, nawet jeśli wymaga remontu, może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas oceny stanu nieruchomości. Co ważne, na prace termomodernizacyjne domu, można uzyskać dotacje lub ulgę termomodernizacyjną.

Wybór i kupno posesji oraz budowa na niej domu często przytłacza ogromem prac oraz koniecznych do przeprowadzenia formalności. Nie zawsze umiemy sprecyzować nasze potrzeby, wizję przyszłego budynku, przewidzieć zmiany jakie na przestrzeni lat będą zachodzić w najbliższym otoczeniu działki. Dużo łatwiej wówczas wybrać nieruchomość, która jest już dobrze osadzona w krajobrazie i okolicznych zabudowaniach, gwarantujących względną niezmienność otoczenia. Możliwość obejrzenia z bliska budynku, realny obraz powierzchni mieszkalnej i przestrzeni rekreacyjnej, ułatwią nam podjęcie decyzji o wyborze przyszłego domu dla naszej rodziny.

REKLAMA

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Co potrzeba?

Kupując nieruchomość z drugiej ręki możemy stać się właścicielem stylowego budynku z historią, takiego jak choćby romantyczny dworek polski, czy chętnie dziś poddawany przebudowom modernistyczny dom „kostka”. Wybór stylu architektury warto połączyć z analizą użyteczności wnętrza, doborem wielkości powierzchni mieszkalnej do naszych potrzeb, a nawet oceną możliwości aranżacyjnych, jakie ona oferuje. Inaczej bowiem urządza się pomieszczenia o prostych ścianach, inaczej pod skosami. Jeśli lubimy wnętrza pod dwuspadowym dachem, pamiętajmy, że w wielu starych domach strych nie był zaadaptowany do warunków mieszkalnych. Warto wówczas zaplanować dostosowanie poddasza, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia użytkowa budynku.

Trzeba sprawdzić stan prawny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekiedy posesja, na której stoi nieruchomość, ze względu na swoją lokalizację, może już sama w sobie prezentować dużą wartość. Warto wziąć to pod uwagę planując kupno starego domu. Oceniając stan nieruchomości, najlepiej jest zacząć od sprawdzenia stanu prawnego, czyli księgi wieczystej, z której dowiemy się, czy działka nie ma większej liczby właścicieli, niż informuje sprzedawca oraz czy jej hipoteka nie jest obciążona. Z kolei na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sprawdzimy, czy okoliczne tereny nie zostały przewidziane pod dużą inwestycję, której nie zamierzamy stać się sąsiadami. Tu też znajdziemy informacje o strefach objętych ochroną środowiskową, co może uniemożliwić ewentualną rozbudowę domu.

... a także stan techniczny

Choć budynek może nas w pierwszej chwili zachwycić swym potencjałem, powinniśmy przeanalizować dokładnie jego stan techniczny. Przyjrzyjmy się elewacji, czy tynk nie jest mocno popękany i odspojony. Kilka drobnych rys nie powinno nas niepokoić. Z kolei liczne, głębokie oraz fragmentaryczne braki tynku, oznaczają konieczność jego wymiany oraz nieodzowne sprawdzenie stanu warstwy ocieplenia. Mogą też one świadczyć o ruchach murów fundamentowych. Zacieki na elewacji, wyraźnie związane z nieszczelnością rynien i rur spustowych, sugerują konieczność ich wymiany, która jest zabiegiem szybkim do przeprowadzenia. Natomiast nalot występujący w różnych miejscach na elewacji warto przeanalizować, choćby prostym sposobem. Jeśli próbka białawej substancji rozpuszcza się w szklance wody, najprawdopodobniej mamy do czynienia z niegroźnymi wysoleniami, które łatwo wypłuczemy z muru. Inne, nierozpuszczalne w płynie, mogą okazać się grzybnią. Wówczas niezbędna będzie konsultacja z mykologiem. Przyda się ona również, jeśli ściany od strony wnętrza budzą nasz niepokój lub w powietrzu unosi się zapach pleśni. Koniecznie sprawdźmy też na poddaszu, czy nie przecieka dach. Jego remont może wiązać się z poważniejszymi pracami.
Obserwując budynek z zewnątrz, oceńmy, czy cokół wokół domu nie jest zawilgocony. Może to źle świadczyć o izolacji fundamentów. Także stan stolarki okiennej i drzwiowej (w tym bramy garażowej), szybko dadzą nam wyobrażenie, czy konieczna będzie ich wymiana na ciepłe i nowoczesne produkty.

Ocieplenie

Jeżeli budynek był wzniesiony w popularnej w latach 60. i 70. technologii jednowarstwowej, ściany zewnętrzne będą potrzebowały prac ociepleniowych, związanych z termomodernizacją. Podobny scenariusz czeka domy z lat 80., które powstawały często z pustaków ceramicznych, żużlobetonowych lub z betonu komórkowego o słabych parametrach, dających niską izolacyjność termiczną. Dopiero w latach 90. wznoszono budynki w technologii dwu- i trójwarstwowej, choć najczęściej stosowano wówczas cienką warstwę ocieplenia, co powoduje, że standard energetyczny tych budynków i tak może być niski. Aby poznać właściwości termoizolacyjne budynku i zaplanować konieczne do przeprowadzenia prace związane z przyszłą energooszczędnością domu, potrzebna będzie ocena specjalisty.

Instalacje

W budynkach 10-cio czy 20-letnich dużo rzadziej niż w starszych konieczna będzie wymiana instalacji elektrycznej, hydraulicznej i grzewczej. Sprawdźmy w pierwszej kolejności, czy przy domu znajduje się napowietrzne przyłącze zasilające nieruchomość. W takiej sytuacji trzeba będzie wymienić je na podziemne, aby możliwe było dostarczanie prądu o odpowiedniej mocy. Analizując instalację w budynku pamiętajmy, że standardem obecnie są trójżyłowe kable elektryczne. Jeśli takich nie ma, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana całej instalacji. Sprawdźmy też, czy rury hydrauliczne są nowszej generacji, czyli wykonane z tworzywa sztucznego, czy jeszcze ze stali. Najlepiej, jeśli woda dostarczana jest z wodociągu, a dom podłączony do kanalizacji miejskiej. Atutem budynku z drugiej ręki będzie też energooszczędny system ogrzewania. Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to podłączenie do sieci ciepłowniczej (lub jej możliwość). Nowoczesny kocioł na gaz również stanowi zaletę nieruchomości. Stare źródła ciepła, np. na paliwo stałe, takie jak węgiel, będą wymagały wymiany, co nie jest zabiegiem trudnym do przeprowadzenia.

Warto zapytać eksperta

REKLAMA

Nasza ocena stanu technicznego domu to tylko pierwszy krok do bardziej obiektywnej analizy. Przed decyzją kupna należy poradzić się ekspertów budowlanych. Ocenę energetyczną nieruchomości oraz wskazówki dotyczące koniecznych prac termomodernizacyjnych, by budynek stał się energooszczędny, da nam audyt energetyczny. To specjalistyczna ekspertyza umożliwiająca analizę zasadności remontu i wyboru do jego przeprowadzenia optymalnych rozwiązań. Ocena eksperta, czyli audytora energetycznego, będzie odpowiedzią na pytanie, czy dom warto kupić i czy nasza inwestycja się opłaci.

Choć decyzja o kupnie nieruchomości na rynku wtórnym bywa niełatwa ze względu na koszty remontu, dużym wsparciem będzie dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, które możemy otrzymać na prace termomodernizacyjne. W związku z remontem warto również ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA