REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła (rekuperacja) - korzyści

Subskrybuj nas na Youtube
Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła (rekuperacja) - korzyści
Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła (rekuperacja) - korzyści
Castorama

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczny i pasywny dom to nie moda ale realne oszczędności kosztów utrzymania budynku przy jednoczesnym pozytywnym oddziaływaniu na środowisko. Dbałość o zmniejszenie zapotrzebowania na wodę i energię, stała się już podstawowym zadaniem właściciela domu. Jak można zmniejszyć straty ciepła związane z wentylacją nawet o 95% i skorzystać z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”, wdrażając systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła?

Już w styczniu 2021 wejdą w życie nowe przepisy dotyczące projektowania budynków, w tym domów jednorodzinnych. To istotna przyczyna, dla której należy uwzględnić instalację systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Nowe rozporządzenie ma na celu przekształcenie domów w budynki pasywne bądź energooszczędne.

- Przez długi czas głównym powodem strat ciepła były źle ocieplone ściany i dachy oraz nieszczelne okna. Jednak prowadzone przez ostatnie lata termomodernizacje, a także wymiany stolarki okiennej doprowadziły do tego, że obecnie głównym elementem wpływającym negatywnie na energooszczędność budynku jest wentylacja. To jedna z najważniejszych przyczyn, dla których warto zastosować  wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła i w efekcie uzyskać  oszczędności w kosztach ogrzewania, sięgające nawet do 30- 40% – podkreślił Marek Kochoń, ekspert Castoramy Polska.

REKLAMA

Rekuperacja – nowy sposób oszczędzania

Wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Powinna spełniać trzy zadania jednocześnie - efektywnie wymieniać powietrze z otoczeniem, oczyszczać je oraz  zapobiegać utracie wyprodukowanego ciepła. Taki mix korzyści zapewnia komfortowe i korzystne dla zdrowia warunki funkcjonowania każdego domu. 

Dlatego w nowych domach, w których powinien być zachowany najwyższy standard wykorzystania ciepła, warto zainstalować wentylację mechaniczną  z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperację ogrzewającą świeże powietrze ciepłem powietrza odprowadzonego z wnętrza domu. Co ważne, oba strumienie powietrza nie mieszają się w procesie przekazywania ciepła. Rekuperacja nie tylko znacznie ogranicza straty ciepła związane z wentylacją – nawet do 95%, ale też jest niezależna od panujących warunków atmosferycznych, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów wentylacji grawitacyjnej. Jest to inwestycja na lata, która oprócz wymiaru ekonomicznego, ma także szeroki wymiar zdrowotny. W prawidłowo wentylowanych pomieszczeniach eliminowane są czynniki sprzyjające  występowaniu pleśni lub grzyba, a pobierane powietrze podlega oczyszczeniu m.in. z niebezpiecznych pyłów zawieszonych, szczególnie niebezpiecznych w okresie jesienno-zimowym, gdy pojawia się smog.

Wentylacja naturalna a mechaniczna

REKLAMA

Stosowane wcześniej systemy nie dawały satysfakcjonujących efektów. Na przykład wentylacja grawitacyjna dominująca w polskich domach, działa na zasadzie wymiany powietrza poprzez różnice temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ten system efektywnie sprawdza się zimą, jednak związany jest z ryzykiem doprowadzania do pomieszczeń niebezpiecznych związków występujących w smogu oraz znaczącą utratą ciepła. Wentylacja grawitacyjna może odpowiadać za utratę nawet 30-40% ciepła wyprodukowanego w budynku. Natomiast latem, gdy na zewnątrz panuje upał, kanały wentylacyjne najczęściej zaciągają  do pomieszczenia gorące powietrze.

 – System wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła jest uniezależniony od warunków zewnętrznych. Dzięki kontrolowanemu za pomocą centralki nawiewowi i wypływowi powietrza, można uzyskać komfortowe warunki i wysoką energooszczędność przez cały rok. – tłumaczy Marek Kochoń z Castoramy. - Czerpane z zewnątrz świeże powietrze podlega nawet trzykrotnej filtracji i przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie ogrzewane jest zużytym, ciepłym powietrzem odprowadzanym z wnętrza domu. Ruch powietrza w systemie zapewniają efektywne i ciche wentylatory.
- Oprócz niewątpliwych zalet związanych z energooszczędnością, przy podejmowaniu decyzji o instalacji tego typu wentylacji warto pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania w wysokości nawet 10 000 złotych z rządowego programu „Czyste powietrze” – dodał Marek Kochoń.

Podsumowując: wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła to redukcja kosztów ogrzewania w skali budynku nawet o 30%-40 % oraz zdrowsze i czystsze powietrze w pomieszczeniach zapewniające lepszy komfort życia. Castorama, jako jedna z pierwszych w Polsce, ma w swojej ofercie kompletne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła, najbardziej efektywne z punktu widzenia oszczędzania energii. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA