REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze dokumenty przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, które musisz przeanalizować

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Analiza dokumentów przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego
Analiza dokumentów przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nabycie mieszkania tak nowego jak i używanego kojarzy się przede wszystkim z masą papierkowej roboty, polegającej przede wszystkim na czynnościach sprawdzających. Szczęśliwie proces zakupu lokum na rynku pierwotnym znakomicie uprościła pod względem formalności kontroli niezbędnych dokumentów ustawa deweloperska.

Lektura obowiązkowa, czyli prospekt informacyjny ponad wszystko

REKLAMA

Krążące w sieci setki poradników bezpiecznego kupna mieszkania na rynku pierwotnym zazwyczaj rekomendują czasochłonne sprawdzanie dokumentów dotyczących inwestycji jak i samego dewelopera. I tak w Krajowym Rejestrze Długów doradzają sprawdzenie zadłużenia firmy, następnie księgę wieczystą nieruchomości pod kątem własności i ewentualnych obciążeń, plan zagospodarowania przestrzennego, czy wreszcie fakt posiadania przez przedsiębiorcę pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Tymczasem wg portalu z ofertami nowych nieruchomości - RynekPierwotny.pl, wszystkie bez wyjątku konieczne do zweryfikowania dewelopera oraz inwestycji informacje zawiera prospekt informacyjny. Jest to absolutnie najważniejszy z dokumentów, jakie należy w pierwszym rzędzie starannie przestudiować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie lokum z pierwszej ręki. Stanowi on bowiem najpierw podstawę zapisów umowy deweloperskiej, a finalnie zostaje jej załącznikiem, mającym zagwarantować nabywcy wywiązanie się dewelopera z przyjętych zobowiązań.

Prospekt prezentowany jest w przejrzystej formie tabelarycznej, gdzie poszczególne rubryki zawierają uporządkowaną wg. ustawowego klucza wiedzę podzieloną na dwie zasadnicze części: pierwszą - ogólną i drugą - indywidualną.

REKLAMA

Część ogólna jest jednolita dla całego przedsięwzięcia deweloperskiego i prezentuje dane dotyczące samego dewelopera i jego sytuacji prawno-finansowej, dotychczasowych jego dokonań, a następnie informacje odnoszące się do przedmiotowej nieruchomości i realizowanej w jej ramach inwestycji. Znajdą się tu więc m.in. informacje z księgi wieczystej nieruchomości, pozwolenia na budowę, terminy i harmonogram inwestycji, dane dotyczące rachunków powierniczych czy warunki odstąpienia od umowy.

Tabela, na którą potencjalny nabywca mieszkania deweloperskiego powinien zwrócić w części pierwszej prospektu informacyjnego szczególną uwagę, jest ta zawierająca informacje na temat głównie infrastrukturalnych inwestycji przewidzianych do realizacji w promieniu 1 km od budowanego osiedla, którego prospekt dotyczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie mniej ważna jest także część druga prospektu informacyjnego, a więc ta indywidualna, dedykowana poszczególnym, konkretnym lokalom czy domom. Znajdziemy tu m.in. parametry i opis tych lokali, ich ceny, usytuowanie, charakterystykę rozkładu pomieszczeń, standardy wykończenia, liczbę kondygnacji i lokali w budynku, doprowadzone media, czy dostęp do drogi publicznej. Całość ma obrazować załączony rzut kondygnacji z przedmiotowym lokalem mieszkalnym, a uzupełniać wzór umowy deweloperskiej do wglądu.

Deweloper musi przygotować prospekt przed przystąpieniem do sprzedaży lokali w danej inwestycji. Ma też obowiązek przekazać kopię prospektu informacyjnego każdemu, kto wyrazi zainteresowanie kupnem lokalu czy domu jednorodzinnego w prowadzonej inwestycji w formie papierowej lub elektronicznej. Co ważne, za zawarcie w prospekcie danych niezgodnych z prawdą, deweloperowi grozi odpowiedzialność karna, a nabywcy przysługuje w określonym terminie prawo do odstąpienia od umowy lub nawet prawo do odszkodowania, gdy wskutek wprowadzenia w błąd doznał straty majątkowej.

Trzy umowy na drodze do celu

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym dla większości amatorów nowego lokum wiąże się z koniecznością podpisania trzech różnych umów: rezerwacyjnej, deweloperskiej i końcowej przenoszącej własność. Szczególnie dwie pierwsze wymagają starannego przestudiowania przed podpisaniem, ponieważ wciąż zdarzają się przypadki umieszczania w nich klauzul niedozwolonych, albo takich, które do tych ostatnich nie należą, ale są i tak niekorzystne i ryzykowne dla klienta deweloperskiego biura sprzedaży. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku umowy rezerwacyjnej szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość opłaty rezerwacyjnej oraz warunki jej zwrotu w przypadku nie dojścia do podpisania umowy deweloperskiej. Na razie kwestia umowy rezerwacyjnej nie jest uregulowana w ustawie, stąd też duża dowolność formułowania jej treści przez deweloperów. Wysokość opłaty nie powinna nigdy przekraczać 1-2 proc. wartości mieszkania, a warunki zwrotu powinny uwzględniać różne okoliczności niezależne od kupującego. Najlepiej jeśli umowa rezerwacyjna w ogóle nie przewiduje opcji zatrzymania środków przez dewelopera, co staje się dość częstą praktyką najbardziej renomowanych firm.

Z kolei pułapki w umowie deweloperskiej częściej niż klauzul niedozwolonych dotyczą zapisów, które nimi do końca nie są, ale mogą wywoływać negatywne skutki dla nabywcy, jednocześnie chroniąc interesy dewelopera. Chodzi tu przykładowo o surowe kary umowne za niedotrzymanie warunków umowy przez nabywcę, warunki odstąpienia od umowy czy możliwość wykorzystania innych od przewidzianych w umowie materiałów budowlanych, albo jeszcze kwestie akceptacji ostatecznej powierzchni mieszkania. Przy jakichkolwiek wątpliwościach każdą z umów należy skonsultować z doświadczonym w tej materii prawnikiem, co pozwoli uniknąć kosztownych problemów w przyszłości.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA