Dlaczego nie wolno stosować wentylatorów elektrycznych na kanałach wentylacji grawitacyjnej w łazienkach?
REKLAMA
Często spotykanym problemem w budownictwie mieszkaniowym jest wadliwa praca wentylacji grawitacyjnej. Źle działająca wentylacja, może powodować, że powietrze w łazience lub innym pomieszczeniu zamiast być wyciągane, jest wtłaczane z powrotem do pomieszczenia, a razem z nim zapachy, których sobie nie życzymy?
REKLAMA
Najczęstsze przyczyny
Najczęstszą przyczyną problemu, jest zastosowanie dodatkowej wentylacji wyciągowej w niektórych mieszkaniach w bloku. Przy systemie wentylacji grawitacyjnej z włączonymi wentylatorami elektrycznymi, powietrze może być tłoczone z pomieszczeń na innych kondygnacjach niż nasze. Wentylator nadający ciśnienie, wyższe niż ciśnienie wynikające z ciągu kominowego, powoduje przepływ powietrza do innych pomieszczeń – jest to reguła naczyń połączonych.
Stosowanie wentylatorów wspomagających wyciąg w takim rodzaju budownictwa jest zabronione przez prawo. Niestety, część społeczeństwa patrząc jedynie przez pryzmat własnych korzyści, lub też z własnej z niewiedzy, powszechnie stosuje wentylatory w kanałach wentylacji grawitacyjnej.
Jak nie wentylator to co?
Drożna wentylacja grawitacyjna, nie wspomagana wentylatorami, jest bardzo skuteczna. Korzystny jest właściwy przepływ powietrza w kanałach i brak zjawiska wtłaczania zużytego powietrza do innych pomieszczeń. Przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej, warto upewnić czy nasze okna i drzwi nie są zbyt szczelne. Zastosowanie zbyt szczelnych okien powoduje spadek efektywności wentylacji a zatem i pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniu.
REKLAMA
REKLAMA