Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice
REKLAMA
Zalety wentylacji grawitacyjnej (naturalnej)
REKLAMA
Największą zaletą tego rodzaju wentylacji są jej małe koszty inwestycyjne oraz możliwość zastosowania w każdego typu obiekcie budowlanym. Wentylacja grawitacyjna polega na wymurowaniu komina łączącego za sobą pomieszczenia z atmosferą zewnętrzną. System ten nie wymaga konserwacji, oraz nie potrzebuje dużych ilości miejsca.
Wady wentylacji grawitacyjnej (naturalnej)
Zastosowanie wentylacji naturalnej w domu wymusza zastosowanie odpowiedniego typu okien i drzwi, których szczelność powinna nie być zbyt wysoka. Okna należy wyposażyć w nawiewniki, przez które powietrze będzie napływać do pomieszczenia. Zastosowanie szczelnych okien i drzwi uniemożliwia pracę wentylacji oraz sens jej istnienia w domu czy mieszkaniu. Inną wadą systemu, jest brak kontroli nad przepływem powietrza w pomieszczeniach. Można to odczuć szczególnie zima i może to powodować dodatkowy wzrost kosztów na ogrzewanie pomieszczeń. W przypadku wybudowania domu w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, hałas będzie się dostawał poprzez kanały wentylacji grawitacyjnej do pomieszczeń. Ostatnią wadą systemu jest brak możliwości rekuperacji – czyli odzysku ciepła z powietrza usuwanego.
Zalety wentylacji mechanicznej
Rozwiązaniem problemów wentylacji naturalnej, jest wentylacja mechaniczna. W systemie tym powietrze czerpane z zewnątrz jest podgrzewane, chłodzone lub filtrowane, a następnie wtłaczane do pomieszczenia. Największą zaletą tego układu jest całkowita kontrola parametrów powietrza nawiewanego oraz możliwość regulowania jego ilości. Dużą zaletą wentylacji mechanicznej, jest możliwość odzysku ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia, co redukuje koszty ogrzewania zimą. Kolejną zaletą, jest możliwość zastosowania wysokiej jakości filtrów co gwarantuje nam czystość powietrza, którym oddychamy (możliwe jest także stosowanie filtrów antyalergicznych). Kolejnym plusem jest fakt, że wentylacja mechaniczna jest niezależna od zmian parametrów powietrza zewnętrznego.
Wady wentylacji mechanicznej
Podstawową wadą stosowania wentylacji mechanicznej jest jej koszt inwestycyjny, oraz koszty wynikające z eksploatacji. Aby utrzymać właściwą jakość powietrza należy serwisować instalację, np. wymieniać filtry. System ten potrzebuje również znacznie więcej miejsca, ponieważ należy rozprowadzić kanały nawiewne i wyciągowe do każdego pomieszczenia osobno.
REKLAMA
REKLAMA