REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Artur Nowotka
Zadaniem mechanicznej wentylacji jest usunięcie dymu ze strefy objętej pożarem oraz oczyszczenie stref ewakuacyjnych.
Zadaniem mechanicznej wentylacji jest usunięcie dymu ze strefy objętej pożarem oraz oczyszczenie stref ewakuacyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Mechaniczna wentylacja pożarowa – jej właściwe działanie jest uzależnione od dwóch czynników – elementów zastosowanych w wentylacji pożarowej oraz od dobrego projektu instalacji wentylacji. Warto zatem poznać budowę najpopularniejszego systemu wentylacji pożarowej by właściwie ocenić projekt oraz kupić właściwe elementy potrzebne do sprawnego działania systemu mechanicznej wentylacji pożarowej.

Mechaniczna wentylacja pożarowa – zasada działania

REKLAMA

Zadaniem mechanicznej wentylacji w trakcie pożaru jest usunięcie dymu ze strefy objętej pożarem oraz oczyszczenie stref ewakuacyjnych. Do wykonania tak odpowiedzialnego zadania potrzebne są elementy o szczególnych właściwościach. Parametry, które charakteryzują taką instalację to:

- izolacyjność czyli zdolność do ograniczania temperatury poza instalacją

- szczelność instalacji

- odporność instalacji na temperaturę i promieniowanie w określonym czasie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- nie rozprzestrzenianie płomienia

Instalacje mechanicznego oddymiania posiadają również specjalistyczny osprzęt budowlany, jak na przykład uszczelnianie i izolacja przejść przez strefy pożarowe.

Zobacz także: Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?

Instalacja wentylacyjna – elementy instalacji

Kratki zaciągowe – lub inne elementy, przez które dym dostaje się do instalacji. Muszą być wytrzymałe na wysoką temperaturę i zrobione z niepalnych materiałów.

Sieć przewodów wentylacji – przewody muszą być wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub materiału niepalnego. Przejścia instalacji przez przegrody budowlane należy wykonać w technologii mas pęczniejących i uszczelniających w trakcie pożarów. Na instalacji powinno się zastosować klapy odcinające o odpowiednich klasach wytrzymałości i szczelności. Ich zadaniem jest odcięcie kanału i uniemożliwienie rozprzestrzeniania się płomienia poprzez instalację.

Zobacz także: Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Wentylator oddymiający – urządzenie napędzające przepływ dymu w instalacji oraz umożliwiające wyrzucenie go na zewnątrz. Wirnik takiego wentylatora wyposażony jest w motor o bardzo wysokich sprężach (dużej sile ciągu). Jest to ważne ze względu na większą gęstość dymu i jego większe opory w kanałach wentylacyjnych. Istotne aby dym został usunięty możliwie jak najszybciej. Komponenty, z których składa się wentylator oraz jego sterowanie i zasilanie muszą być wykonane w technologii niepalnej oraz nierozprzestrzeniającej płomienia. W praktyce oznacza to, że instalację zasilającą musimy prowadzić kablami niepalnymi i jako osobną linię zasilania, co wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów instalacji oddymiania względem zwykłej instalacji wentylacyjnej.

Wyrzutnia dymu – powinna spełniać podobne kryteria jak kratki zaciągowe, jest to ostatni element instalacji oddymiającej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA