Na czym polega proces filtracji?
REKLAMA
Możemy wyróżnić dwa rodzaje filtracji powietrza: powierzchniową i wgłębną. Pierwsza z nich związana jest z duża ilością zanieczyszczeń stałych. Na przegrodzie filtracyjnej tworzy się warstwa zanieczyszczeń, która w pewnym stopniu sprzyja procesowi oczyszczania. Należy jednak pamiętać, że im większa warstwa osadu tym większy opór w przepływie powietrza. Filtracja wgłębna, związana jest natomiast z małą ilością cząstek stałych. Zanieczyszczenia w tym przypadku, zatrzymywane są na przegrodzie filtracyjnej lub dochodzi do ich wnikania.
REKLAMA
Filtr może stać się siedliskiem mikroorganizmów. Co więcej, w wyniku ciągłej pracy sam filtr może stać się źródłem zanieczyszczeń.
W przypadku urządzeń służących do oczyszczania powietrza wyróżniamy następujące metody filtracji:
- mechaniczna – zanieczyszczenia zatrzymywane są na przegrodach filtracyjnych,
- energetyczna – zanieczyszczenia oddzielane są przy pomocy pola magnetycznego,
- mechaniczno – energetyczna
W przypadku wysokosprawnego procesu filtracji, oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń zachodzi na drodze dyfuzji i zaczepienia.
Proces oczyszczania powietrza
Proces oczyszczania powietrza może być kilkustopniowy. Ilość stopni zależy od tego jak bardzo czyste powietrze chcemy uzyskać. Wyróżniamy trzy stopnie filtracji:
- wstępną, inaczej zwana zgrubną,
- dokładną, oraz
- bardzo dokładną (ma to miejsce np.: w przypadku powietrza nawiewanego do sali operacyjnej lub innych pomieszczeń o wysokich wymaganiach czystości).
Instalacje wentylacji mechanicznej mają od jednego do kilku stopni filtracji, w zależności od przeznaczenia budynku.
REKLAMA
REKLAMA