Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?
REKLAMA
REKLAMA
Jakość powietrza w pomieszczeniach a samopoczucie
REKLAMA
Jakość powietrza w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na ludzi w nim przebywających. Najmniejszymi i najwcześniej widzianymi objawami są: obniżenie wydajności pracy, brak koncentracji, rozkojarzenie oraz duszności. Kolejne objawy mogą być znacznie groźniejsze – omdlenia, niedotlenienie oraz zatrucia pokarmowe. Często objawy te są lekceważone lub zrzucone na karb problemów zdrowotnych poszczególnych osób. Tymczasem udowodniono, że takie właśnie objawy są wynikiem braku wentylacji lub złej jakości powietrza nawiewanego. Wraz z innymi czynnikami jest to określane syndromem chorego budynku SBS (Sic Building Syndrome).
Jakość powietrza w instalacji wentylacyjnej zależy w dużej mierze od jakości powietrza czerpanego w czerpni oraz metod jego oczyszczania. Równie ważne jest utrzymanie w czystości kanałów wentylacyjnych i pozostałych części instalacji.
Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?
Oczyszczanie mechaniczne
Powietrze czerpane w czerpni przesyłane do central wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest zawsze oczyszczane z większych ciał stałych filtrami klasy G4. Są to z reguły filtry kieszeniowe, które powinno się oczyszczać raz na 2 miesiące. W przypadku nie czyszczenia filtrów rosną na nim opory ciśnienia, co zmniejsza moc wentylatora. Efektem tego może być zmniejszenie przepływu powietrza w instalacji.
Filtry absolutne
W instalacjach specjalistycznych gdzie jakość powietrza musi być wyjątkowo wysoka stosuje się tzw. filtrację wielostopniową z filtrami absolutnymi, które wychwytują nawet najmniejsze cząstki stałe. Instalacje czyste spotyka się najczęściej w szpitalnictwie oraz instalacjach przemysłowych.
Zobacz także: Co to jest wentylacja hybrydowa?
Lampy UV
W celu przed ochroną przed bakteriami i drobnoustrojami w wyjątkowych warunkach na kanałach lub w centrali stosuje się lampy UV.
REKLAMA
REKLAMA