Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania
REKLAMA
REKLAMA
System oddymiania grawitacyjnego składa się z trzech podstawowych elementów: klapy napowietrzającej, klapy oddymiającej oraz systemu wyzwalającego.
REKLAMA
Klapa dymowa
Klapa oddymiająca (potocznie klapa dymowa) jest podstawowym elementem systemu oddymiania grawitacyjnego. Jej zadaniem jest otwarcie się w trakcie pożaru aby dym gromadzący się w strefie przysufitowej mógł opuścić strefę dymową (zadymioną). Klapy dymowe składają się z cokołu oraz klapy z siłownikiem. Siłownik po dostaniu sygnału pożarowego ma za zadanie uchylić klapę do stanu całkowicie otwartego, tak aby dym mógł swobodnie przepłynąć. Spotykane są również rozwiązania klap żaluzjowych, gdzie żaluzje rozwierają się celem wypuszczenia dymu (tak jak żaluzje przeciwsłoneczne pozwalają na wpływ promieni słonecznych do pokoju). Klapy muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które określają ich wytrzymałość na temperaturę przez określony czas 30, 60 lub 120 minut. Klapy muszą być wykonane z materiałów niepalnych i nierozprzestrzeniających płomienia. Montowane są w szczytowych miejscach stref oddymianych, takich jak szczyty klatek schodowych czy dachy hal magazynowych.
Zobacz także: Jak działa wentylacja grawitacyjna?
Klapa napowietrzająca
Zadaniem klap napowietrzających jest otwarcie się w momencie otwarcia klap dymowych i umożliwienie wytworzenia się ciągu kominowego w zadymionej strefie. To przez nie dostaje się powietrze kompensujące strumień wypływający z budynku. Klapy napowietrzające są zbudowane z reguły jak klapy żaluzjowe z siłownikiem i sterowane są tym samym sygnałem co klapy dymowe. Montowane są przeważnie w ścianach budynków, na najniższych kondygnacjach (aby zapewnić dobry ciąg kominowy ważna jest jak największa różnica wysokości klapy dymowej i napowietrzającej).
Zobacz także: Jakie mogą być konsekwencje złej wentylacji grawitacyjnej?
Czujki dymu
Jako systemy wyzwalające działanie klap stosuje się przeważnie czujki dymu lub temperatury zlokalizowane w najwyższych punktach strefy dymowej. Częstym rozwiązaniem są również mechanizmy wyzwalające oparte o mechanizm topikowy lub ampułki pękające w określonych granicznych temperaturach. Powodują, że system działa niezawodnie.
REKLAMA
REKLAMA