REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wentylować garaż?

Artur Nowotka
Warto rozumieć specyfikę wentylacji garaży i to, w jaki sposób najlepiej zaprojektować i wykonać instalację wyciągu spalin.
Warto rozumieć specyfikę wentylacji garaży i to, w jaki sposób najlepiej zaprojektować i wykonać instalację wyciągu spalin.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy inwestor, który planuje budowę obiektu z dostępnym garażem powyżej kilku stanowisk, zastanawia się, jakie systemy wentylacji powinien zastosować, aby były one tanie, a przede wszystkim zgodne z prawem. Warto rozumieć specyfikę wentylacji garaży i to, w jaki sposób najlepiej zaprojektować i wykonać instalację wyciągu spalin.

Charakterystyka spalin

REKLAMA

Spaliny są bardzo nieprzyjaznym i niewygodnym gazem, który musimy usuwać z każdego pomieszczenia garażu. W jego skład wchodzi głównie niepełny produkt spalania – tlenek węgla, który ma własności duszące i zagraża ludzkiemu życiu. Dodatkowo do tlenku węgla w spalinach można dodać cały wachlarz innych związków trujących – siarczki, tlenki. Gęstość spalin jest większa od gęstości powietrza, co ma zasadniczy wpływa na charakter instalacji wentylacyjnej. Ilość spalin, wytwarzana przez pojazdy, jest zależna od budowy silnika samochodu, jego efektywności spalania oraz czasu, w jakim samochód zaparkował na miejscu postojowym lub wyjechał z garażu. Obliczenia ilości spalin są bardzo trudne, lecz dzięki szacunkowym danym na temat charakterystyki wydzielania się spalin z różnego typu pojazdów jesteśmy w stanie obliczyć je w przybliżeniu. Dodatkowo w garażach otwartych, przy ruchliwej ulicy można się spodziewać napływu zanieczyszczeń z zewnątrz garażu, co powoduje wzrost ich stężenia. 

Zobacz także: Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?

Budowa systemu

System wentylacji garaży składa się z wyciągu mechanicznego powietrza oraz kompensacji powietrzem świeżym. Wyciąg odbywa się na dwóch poziomach – 20 cm od posadzki, gdzie usuwane jest ¾ powietrza i pod sufitem, gdzie usuwa się ¼ powietrza. Podział ten wynika z charakteru spalin (są cięższe od powietrza). W miejsce usuniętego powietrza dostarcza się świeże powietrze kompensujące i wytworzone podciśnienie (zwykły nawiew lub otwory transferowe w ścianach). Praca takiego systemu sterowana jest najczęściej poprzez czujki stężenia tlenku węgla. W momencie podwyższenia stężenia ponad wartość graniczną, wentylacja zaczyna działać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektowanie

Wentylację mechaniczną garaży projektuje się na konkretnej ilości powietrza, które ma usunąć spaliny. Ilość powietrza zależna jest od wielkości garażu, ilości spalin i czasu ich generowania. Dla szacunkowych obliczeń można założyć, że wentylacja ma wymusić minimum 10 wymian powietrza w każdej godzinie (strumień powietrza projektowany = liczba wymian * kubatura).

Zobacz także: Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA