REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Higieniczna ilość powietrza – co to takiego?

Artur Nowotka
Ilość powietrza jaką należy wtłoczyć do pomieszczenia jest zależna od wielu czynników.
Ilość powietrza jaką należy wtłoczyć do pomieszczenia jest zależna od wielu czynników.

REKLAMA

REKLAMA

Tlen jako czynnik niezbędny do właściwego funkcjonowania człowieka musi być dostarczony w odpowiedniej ilości do pomieszczenia gdzie przebywają ludzie. Tlen jest dostarczany wraz ze świeżym powietrzem. Powietrze nie tylko doprowadza tlen, lecz także rozrzedza zanieczyszczone i zużyte powietrze, powodując zmniejszenie stężeń substancji szkodliwych. Dlatego warto poznać zasady doboru ilości powietrza higienicznego, aby powietrze w naszym pomieszczeniu było zdrowe dla człowieka.

Świeże powietrze – jakie są skutki jego nie dostarczenia?

REKLAMA

Brak świeżego powietrza w pomieszczeniu negatywnie wpływa na czynności życiowe ludzi w nim przebywających. Skutkiem braku wymiany powietrza jest wzrost stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, takich jak: produkty spalania, oddychania, substancje, które są wydzielane przez farby, kleje oraz umeblowanie. Dodatkowo może następować infiltracja zanieczyszczeń z zewnątrz. Efektami zdrowotnymi w takim przypadku mogą być nudności, duszności, brak koncentracji i omdlenia, a w najgorszym wypadku śmierć przez uduszenie. Dlatego celowym i ważnym jest zmniejszanie stężenia niechcianych substancji w powietrzu w pomieszczeniu poprzez wtłaczanie świeżego powietrza o odpowiedniej zawartości tlenu i to dobrej jakości.

Zobacz także: Dlaczego jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń jest ważna?

Ilości powietrza wentylacyjnego

Ilość powietrza jaką należy wtłoczyć do pomieszczenia jest zależna od przeznaczenia pomieszczenia, ilości osób, które się w nim znajdują, oraz stężenia wydzielanych substancji niepożądanych. Dla pomieszczeń biurowych gdzie emisja zanieczyszczeń jest niewielka, a liczba osób znaczna przyjmuje się minimum 20 m3/h na każdą przebywającą osobę. W przypadku biur o wyższych standardach, ilość powietrza na osobę rośnie do 30–50 m3/h. W przypadku pomieszczenia gdzie dozwolone jest palenie (sporadyczne), wartość ta nie powinna być mniejsza niż 50m3/h/os. W przypadku palarni zakładane jest minimum 10-krotna wymiana powietrza w pomieszczeniu. Kuchnie są specyficznym rodzajem pomieszczeń gdzie ilość powietrza zależna jest również od wyposażenia. Posiadanie kuchni gazowych wymaga na nas zwiększenia ilości powietrza, którą musimy dostarczyć (ze względu na proces spalania). Podobnie w przypadku stosowania kotłów węglowych oraz kominków otwartych, gdzie ilość powietrza jest bardziej zależna od mocy kotła/kuchni/kominka niż ilości osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA