REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wentylować obiekty wielko-kubaturowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Artur Nowotka
Dla dobrej wentylacji obiektów o dużych kubaturach najważniejsze jest właściwe rozprowadzenie powietrza.
Dla dobrej wentylacji obiektów o dużych kubaturach najważniejsze jest właściwe rozprowadzenie powietrza.

REKLAMA

REKLAMA

Wentylacja obiektów wielko-kubaturowych takich jak galerie handlowe, hale magazynowe i inne jest zasadnicza dla kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych takich obiektów. Wentylacja stanowi nawet 30% nakładów inwestycyjnych, więc warto przemyśleć funkcje wentylacji oraz zoptymalizować dostarczanie powietrza do hali. Błędnie zaprojektowana instalacja wentylacyjna nie tylko nie będzie spełniać swojej roli, lecz także będzie generować zbędne koszty utrzymania i użytkowania.

Ile powietrza doprowadzić?

REKLAMA

Ilość powietrza jaką będziemy dostarczać do hali zależy od przyjętego sposobu wentylacji. Przed jego wyborem należy dokonać bilansu cieplnego obiektu celem wybrania metody ogrzewania i chłodzenia. W przypadku ogrzewania/chłodzenia powietrznego, ilości powietrza będą zależne od mocy chłodniczej/cieplnej jaką chcemy dostarczyć do obiektu. Taki typ ogrzewania i chłodzenia z reguły jest nie stosowany ze względu na potrzebę wtłaczania ogromnych ilości powietrza do hali. Za ilością powietrza idzie oczywiście wielkość urządzeń i elementów wentylacji, a za nimi koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.  W obiektach takich najczęściej doprowadza się higieniczną ilość świeżego powietrza dla osób w nich przebywających. Na jedną osobę doprowadzamy 20 m3/h powietrza świeżego. Przemnażając tą wartość przez zakładaną liczbę osób (średnią) otrzymujemy minimalny i wymagany strumień powietrza świeżego. Aby zapewnić równomierne rozprowadzenie powietrza w hali proponuje się około 0,5 wymiany powietrza na godzinę (czyli wymianę powietrza z połowy kubatury hali). Jeżeli ta wartość jest większa od ilości powietrza higienicznego, to różnicę ilości powietrza recyrkulujemy (zawracamy) z powrotem do hali.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Pojemność cieplna powietrza jest 4000-krotnie mniejsza od pojemności cieplnej wody. Stąd wynikają duże ilości powietrza w systemach ogrzewania i chłodzenia powietrznego. W przypadku stosowania wody, ilości czynnika roboczego (wody) są wielokrotnie mniejsze, a co za tym idzie instalacje również.

Zobacz także: Co to jest wentylacja hybrydowa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak doprowadzić powietrze?

Zasadniczą sprawą dla dobrej wentylacji obiektów o dużych kubaturach jest właściwe rozprowadzenie powietrza. W tym celu stosuje się nawiewniki dalekiego zasięgu, dysze oraz kanały tekstylne równomiernego wydatku. Dzięki tym elementom wentylacja odbywa się na większych powierzchniach niż przy zastosowaniu standardowych elementów wentylacji.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA