REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wentylować obiekty wielko-kubaturowe?

Artur Nowotka
Dla dobrej wentylacji obiektów o dużych kubaturach najważniejsze jest właściwe rozprowadzenie powietrza.
Dla dobrej wentylacji obiektów o dużych kubaturach najważniejsze jest właściwe rozprowadzenie powietrza.

REKLAMA

REKLAMA

Wentylacja obiektów wielko-kubaturowych takich jak galerie handlowe, hale magazynowe i inne jest zasadnicza dla kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych takich obiektów. Wentylacja stanowi nawet 30% nakładów inwestycyjnych, więc warto przemyśleć funkcje wentylacji oraz zoptymalizować dostarczanie powietrza do hali. Błędnie zaprojektowana instalacja wentylacyjna nie tylko nie będzie spełniać swojej roli, lecz także będzie generować zbędne koszty utrzymania i użytkowania.

Ile powietrza doprowadzić?

REKLAMA

Ilość powietrza jaką będziemy dostarczać do hali zależy od przyjętego sposobu wentylacji. Przed jego wyborem należy dokonać bilansu cieplnego obiektu celem wybrania metody ogrzewania i chłodzenia. W przypadku ogrzewania/chłodzenia powietrznego, ilości powietrza będą zależne od mocy chłodniczej/cieplnej jaką chcemy dostarczyć do obiektu. Taki typ ogrzewania i chłodzenia z reguły jest nie stosowany ze względu na potrzebę wtłaczania ogromnych ilości powietrza do hali. Za ilością powietrza idzie oczywiście wielkość urządzeń i elementów wentylacji, a za nimi koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.  W obiektach takich najczęściej doprowadza się higieniczną ilość świeżego powietrza dla osób w nich przebywających. Na jedną osobę doprowadzamy 20 m3/h powietrza świeżego. Przemnażając tą wartość przez zakładaną liczbę osób (średnią) otrzymujemy minimalny i wymagany strumień powietrza świeżego. Aby zapewnić równomierne rozprowadzenie powietrza w hali proponuje się około 0,5 wymiany powietrza na godzinę (czyli wymianę powietrza z połowy kubatury hali). Jeżeli ta wartość jest większa od ilości powietrza higienicznego, to różnicę ilości powietrza recyrkulujemy (zawracamy) z powrotem do hali.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Pojemność cieplna powietrza jest 4000-krotnie mniejsza od pojemności cieplnej wody. Stąd wynikają duże ilości powietrza w systemach ogrzewania i chłodzenia powietrznego. W przypadku stosowania wody, ilości czynnika roboczego (wody) są wielokrotnie mniejsze, a co za tym idzie instalacje również.

Zobacz także: Co to jest wentylacja hybrydowa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak doprowadzić powietrze?

Zasadniczą sprawą dla dobrej wentylacji obiektów o dużych kubaturach jest właściwe rozprowadzenie powietrza. W tym celu stosuje się nawiewniki dalekiego zasięgu, dysze oraz kanały tekstylne równomiernego wydatku. Dzięki tym elementom wentylacja odbywa się na większych powierzchniach niż przy zastosowaniu standardowych elementów wentylacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA