REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Artur Nowotka
Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.
Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe prowadzenie instalacji oraz jej termiczne zabezpieczenie są podstawowymi wymaganiami dla sprawnego systemu klimatyzacji opartej o freon. Błędy w prowadzeniu instalacji, oraz niewłaściwa izolacja prowadzą do wadliwego działania systemu oraz wykraplania się wilgoci, a nawet szronienia na instalacji.

Błędne prowadzenie instalacji, może prowadzić w najgorszym wypadku do zepsucia urządzenia w wyniku spalenia się, lub zatarcia sprężarki która napędza czynnik chłodniczy – freon. Efektem złego prowadzenia instalacji może być pokazywanie się szronu lub lodu na otulinie termicznej. Wynika to z nadmiernego rozprężania się freonu w przewodzie. Zbyt głośna praca jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej, oraz częste włączanie i wyłączenie się urządzeń mogą być przyczyną wadliwie poprowadzonej instalacji.

REKLAMA

Jakie są podstawowe błędy przy prowadzeniu instalacji?

Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Powoduje to spadek wydajności chłodniczej ze względu na nadmierne straty ciśnienia w instalacji. Podobnym błędem, o identycznych skutkach jest przekroczenie maksymalnej długości instalacji, dla urządzenia. Zarówno maksymalne przewyższenie jak i optymalną długość instalacji powinniśmy odnaleźć w dokumentacji technicznej przekazywanej przez producenta urządzeń. Częstym błędem w instalacjach z trójnikami jest ich niewłaściwy montaż (rozejście w pionie zamiast w poziomie). Może to powodować niezrównoważony przepływ czynnika i wadliwą pracę instalacji.

Zobacz także:  Do czego służy kominek dachowy?

Jak prawidłowo izolować przewody freonowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwe izolowanie przewodów freonowych jest zawsze określone przez producenta w dokumentacji techniczno ruchowej urządzenia. Najczęściej zalecane jest izolowanie każdej rurki osobno, po czym złączenie ich i zaizolowanie wspólnie. Taki charakter izolacji gwarantuje spełnienie minimalnej izolacyjności. Grubość otulin, którymi izolowane są przewody waha się od 9 mm, do 13 mm. Otuliny te są z reguły specjalnymi materiałami, kauczuko podobnymi o bardzo wysokiej izolacyjności, przy stosunkowo niewielkich grubościach materiału.

Zobacz także: Jak wentylować garaż?

Wadliwa izolacja, która posiada przerwy jest niedopuszczalna. Wynikiem wadliwej izolacji jest wytwarzanie się lodu na powierzchni instalacji. W ostateczności, lód może zniszczyć instalację i spowodować wyciek freonu do atmosfery.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA