Jak prowadzić i izolować instalację freonową?
REKLAMA
REKLAMA
Błędne prowadzenie instalacji, może prowadzić w najgorszym wypadku do zepsucia urządzenia w wyniku spalenia się, lub zatarcia sprężarki która napędza czynnik chłodniczy – freon. Efektem złego prowadzenia instalacji może być pokazywanie się szronu lub lodu na otulinie termicznej. Wynika to z nadmiernego rozprężania się freonu w przewodzie. Zbyt głośna praca jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej, oraz częste włączanie i wyłączenie się urządzeń mogą być przyczyną wadliwie poprowadzonej instalacji.
REKLAMA
Jakie są podstawowe błędy przy prowadzeniu instalacji?
Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Powoduje to spadek wydajności chłodniczej ze względu na nadmierne straty ciśnienia w instalacji. Podobnym błędem, o identycznych skutkach jest przekroczenie maksymalnej długości instalacji, dla urządzenia. Zarówno maksymalne przewyższenie jak i optymalną długość instalacji powinniśmy odnaleźć w dokumentacji technicznej przekazywanej przez producenta urządzeń. Częstym błędem w instalacjach z trójnikami jest ich niewłaściwy montaż (rozejście w pionie zamiast w poziomie). Może to powodować niezrównoważony przepływ czynnika i wadliwą pracę instalacji.
Zobacz także: Do czego służy kominek dachowy?
Jak prawidłowo izolować przewody freonowe?
Właściwe izolowanie przewodów freonowych jest zawsze określone przez producenta w dokumentacji techniczno ruchowej urządzenia. Najczęściej zalecane jest izolowanie każdej rurki osobno, po czym złączenie ich i zaizolowanie wspólnie. Taki charakter izolacji gwarantuje spełnienie minimalnej izolacyjności. Grubość otulin, którymi izolowane są przewody waha się od 9 mm, do 13 mm. Otuliny te są z reguły specjalnymi materiałami, kauczuko podobnymi o bardzo wysokiej izolacyjności, przy stosunkowo niewielkich grubościach materiału.
Zobacz także: Jak wentylować garaż?
Wadliwa izolacja, która posiada przerwy jest niedopuszczalna. Wynikiem wadliwej izolacji jest wytwarzanie się lodu na powierzchni instalacji. W ostateczności, lód może zniszczyć instalację i spowodować wyciek freonu do atmosfery.
REKLAMA
REKLAMA