REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Artur Nowotka
Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.
Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Zawartość wilgoci a wilgotność względna

REKLAMA

W branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej rozróżnia się dwa niezależne parametry opisujące ilość wilgoci w powietrzu. Pierwszym z nich jest bezwzględna zawartość wilgoci. Jest to ilość gramów wody w kilogramie powietrza. Z doświadczenia wiadomo, że wartość ta nie daje nam wystarczającej informacji na temat wilgotności powietrza, ponieważ wilgotność jaką odczuwa człowiek jest zależna od temperatury.

Wilgotność względna jest parametrem opisującym stopień nasycenia powietrza wilgocią w danych warunkach temperaturowych. Jest to parametr łatwo określany poprzez podstawowe urządzenia pomiarowe do wentylacji.

W pralniach i suszarniach odczuwamy dużą parność powietrza. Tłumaczymy to tym, że wilgoć odparowuje z powierzchni ubrań i pozostaje w powietrzu. Czemu zatem nie odczuwamy znacznej parności powietrza na hali basenu, skoro są tam ogromne powierzchnie parowania wody – z basenu, posadzki itp.? Przy obu obiektach zawartość wilgoci może być podobna, ale odczuwalność różna. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z różnicy temperatur – w suszarniach (około 240C) i na halach basenowych (160C). Przy wyższych temperaturach a tej samej zawartości wilgoci odczuwamy większą wilgotność względną (odczuwalną).

Zobacz także: Co to jest klimatyzacja?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osuszanie w klimatyzatorach

Usuwanie wilgoci z powietrza wentylacyjnego uzyskuje się poprzez przechłodzenie powietrza poniżej temperatury punktu rosy. Temperatura ta charakteryzuje moment gdy z powietrza zaczyna się wykraplać wilgoć (wilgotność względna 100% – tzw. punkt nasycenia, poniżej którego zaczyna się wykraplanie). Inną metodą usuwania wilgoci jest skierowanie powietrza na specjalne tkaniny absorpcyjne, które wyłapują cząstki wilgoci. Często stosowane są osobne urządzenia – osuszacze adsorpcyjne, dzięki którym powietrze można osuszyć do wilgotności względnej nawet 5%.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Warto dodać, że parametry w jakich człowiek odczuwa komfort wilgotnościowy to wilgotność względna w przedziale 40–65% wilgotności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

REKLAMA

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

REKLAMA

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

REKLAMA