REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wilgoć w domu to duży problem?

Wilgoć w domu jest powszechnym zjawiskiem, ale dopiero jej nadmiar powoduje problemy. Wilgoć nie tylko brzydko wygląda, ale również negatywnie wpływa na zdrowie – u niektórych wywołuje alergię. Fot. ES Polska
Wilgoć w domu jest powszechnym zjawiskiem, ale dopiero jej nadmiar powoduje problemy. Wilgoć nie tylko brzydko wygląda, ale również negatywnie wpływa na zdrowie – u niektórych wywołuje alergię. Fot. ES Polska
ES Polska

REKLAMA

REKLAMA

Wilgoć w domu jest powszechnym zjawiskiem, ale dopiero jej nadmiar powoduje problemy. Wilgoć nie tylko brzydko wygląda, ale również negatywnie wpływa na zdrowie – u niektórych wywołuje alergię.

Kiedy decydujemy się na zakup gotowego domu lub mieszkania, bez wątpienia musimy zwrócić uwagę na to, czy nie wymaga on usunięcia naddatku wilgoci. Należy zdać sobie sprawę, że wilgoć w domu to zjawisko najzupełniej normalne. Raz jest jej mniej, raz więcej, np. gdy pierzemy, kąpiemy się, bierzemy prysznic lub gotujemy.

REKLAMA

– Dlatego tak ważna w domu jest wentylacja. Dzięki niej pozbywamy się nadmiaru pary i unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach budynku – tłumaczy Michał Jalovecky, prezes ES Polska.

Co powoduje zbyt wysoki poziom wilgotności w domu?

REKLAMA

Przy niedrożnej wentylacji będziemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wilgotności. A to z kolei przyczynek rozwoju roztoczy i grzybów pleśniowych. Mogą one wywoływać u alergików męczący katar, łzawienie i pieczenie spojówek, a także duszności, kaszel i dokuczliwe bóle głowy.

– Warunki sprzyjające do rozwoju grzybów pleśniowych stwarza niewątpliwie skraplanie się pary wodnej na ścianach budynku. A grzyby z kolei niszczą strukturę powłok malarskich. Są one także przyczyną gnicia drewna, odpadania tynków oraz korozji stali – dodaje Michal Jalovecky.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są przyczyny zawilgocenia?

Za główną przyczynę wilgoci w domu, uważa się brak lub niewłaściwie wykonaną izolację, zarówno pionową jak i poziomą.

– Skutkuje to pojawiającymi się plamami pleśni na ścianach piwnic i w pomieszczeniach, które graniczą bezpośrednio z gruntem – dodaje Michał Jalovecky, prezes ES Polska.

To wynik przenikania wilgoci, deszczu i wód gruntowych w elementy przegród budynku. Za kolejną przyczynę uważa się kondensację pary wodnej. Kiedy nie może ona swobodnie spływać, skrapla się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych.

– Mam tu na myśli domy, które nie mają dobrej wentylacji i nie są odpowiednio ocieplone – kwituje Michal Jalovecky.

Aby przeciwdziałać zawilgoceniu pomieszczeń, należy zadbać o usuwanie nadmiaru wilgoci. Zwłaszcza z takich, które ze względu na swoją funkcję tej wilgoci mają dużo (kuchnia, łazienka, wc czy pralnia).

– Mówimy wówczas o wentylacji. Mamy do dyspozycji grawitacyjną i mechaniczną. W Polsce prym wiedzie ta pierwsza. Należą do niej np. specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach – podsumowuje Michal Jalovecky.

Należy tu wspomnieć także o awariach lub nieodpowiednim montażu instalacji wod-kan, uszkodzeniach rynien, złym odprowadzeniu wody z okolicy fundamentów i tak zwanej wilgoci budowlanej.

Zobacz także: Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Jak zapobiegać wilgoci?

Jak przy każdej usterce, tak i w przypadku wilgoci, którą można nazwać taką swoistą usterką, lepiej jej zapobiegać niż naprawiać.

REKLAMA

– Remont domu, który jest zawilgocony, to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Często także mało skuteczne, gdyż pozbywamy się jedynie skutków, a dla dobrego efektu powinniśmy usunąć przyczyny – dodaje Michal Jalovecky.
Najlepsza jest więc odpowiednia profilaktyka. Jej początki powinny sięgać budowy domu.

– Aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, budując dom, musimy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie dachu. Nieumiejętne wykonane pokrycie będzie skutkowało wilgocią w domu. Podobnie, gdy pozostawimy nieszczelności w rynnach bądź rurach spustowych lub źle wykonamy izolacje czy obróbki. Polecam także zwrócić uwagę na przewody wodociągowe i kanalizacyjne. Ich nieszczelność przyczyni się także do wilgotności w domu – dodaje Michal Jalovecky.

Jakie są objawy wilgoci w domu?

Dopóki nic nie widać, nic nie budzi naszego niepokoju. Kiedy jednak pojawią się zacieki na podłogach lub ścianach jest już za późno. Oznacza to, że budynek jest już bardzo zawilgocony.

– Dochodzi do tego jeszcze pleśniowy meszek, białe wykwity oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny. Wówczas należy interweniować. Zapewne wilgoć pojawiła się już i wewnątrz i na zewnątrz – ostrzega Michal Jalovecky.

Niepokój powinny w nas wzbudzić również zaparowane okna, szyby, lustra, wilgotne ściany, odklejające się tapety czy listwy, nierówności w posadzkach, wypaczenia. To sygnały, że dom nie jest suchy i należy natychmiast się tym zająć.

Aby nie dopuścić do zawilgocenia domu, można zaopatrzyć się w sklepie budowlanym w wilgotnościomierz. Jego zadanie to określanie ilości pary wodnej, zawartej w powietrzu o określonej temperaturze.

– Wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 40–60% – dodaje Michal Jalovecky.

Aby pomiary były wiarygodne, powinno się je wykonywać kilkukrotnie w ciągu dnia, o różnych porach. Wilgotność zależy bowiem od wielu czynników, między innymi od pogody. Można także sprawdzić wilgotność materiałów budowlanych. Służy do tego miernik oporowy.

Zobacz także: Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

– Jeżeli wilgotność murów i tynków nie przekracza 5%, elementów konstrukcyjnych 18%, a drewnianych i drewnopodobnych materiałów wykończeniowych – 10%, nie mamy powodów do obaw – mówi Michał Jalovecky.

Jak obniżyć poziom wilgotności domu?

Prościej jest, kiedy mamy w domu za suche powietrze, jednak obniżenie wilgotności domu jest niemożliwe. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Działają zwłaszcza wtedy, gdy postęp zawilgocenia nie jest bardzo duży. Na własną rękę możemy zająć się metodą najprostszą, czyli podnoszeniem temperatury w domu. To czasochłonne, aczkolwiek skuteczne działanie. Możemy także pokusić się o zakupienie osuszacza powietrza, który pochłania wilgoć, nie podnosząc przy tym temperatury. Oprócz tego w domu można także zainstalować pochłaniacz wilgoci.

– To taki pojemnik ze specjalnym wkładem absorpcyjnym, granulatem chlorku wapnia CaCI2. Pochłania wilgoć, a następnie się rozpuszcza. Gdy i to nie przynosi skutku, możemy także zatrudnić specjalną firmę, która specjalizuje się w osuszaniu budynków – podsumowuje Michal Jalovecky.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA