REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do czego służy kominek dachowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
January Nowosiński
Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz. fot. Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz. fot. Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Kominek wentylacyjny jest bardzo istotną częścią wentylacji w domu jednorodzinnym. Kominek dachowy to część systemu, który wyprowadza ponad powierzchnię dachu między innymi kanały wentylacyjne i wywietrzniki. Planując zakup kominka warto zapoznać się z ofertą kilku firm.

Wentylacja dachu, jak również całego budynku to priorytet. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę. Nie wiedzą, że przekłada się ona na funkcjonalność i trwałość domu. Nie wiedzą także, że wentylacyjny kominek dachowy znaczy system. A co jest jego zadaniem? Zadaniem systemu jest przeprowadzenie przez połać dachu kanałów wentylacyjnych, jak również wywietrzników, term gazowych czy przejść antenowych.

REKLAMA

Jak zapobiegać wilgoci w domu?

Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym. Z tego też względu tak ważna jest prawidłowa wentylacja, dzięki której możemy pozbyć się nadmiaru pary, unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach wewnątrz budynku. Wilgoci w domu nie uniknie się - wystarczy przyjrzeć się pomieszczeniu, gdy np. kąpiemy się, bierzemy prysznic, gotujemy czy pierzemy. Prawidłowa wentylacja przy użyciu kominków dachowych to system kompatybilnych i niezbędnych elementów do prawidłowego i szczelnego przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych przez połać dachową. System, który pozwala na montaż kominków wentylacyjnych, wywietrzników kanalizacyjnych, przejść przewodów do solarów, przejść antenowych itp.

Zobacz także: Jak oczyszczać powietrze z okapu kuchennego?

- Planując zakup kominka wentylacyjnego, należy przyjrzeć się dokładnie ofertom poszczególnych firm i znaleźć taką, która posiada komplet akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej – radzi January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spójny i niewidoczny system

Musimy pamiętać, że wentylacja to grupa elementów, które tworzą system. Muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry, co przekłada się później na cały jej proces. Jakość jest w tym przypadku kluczowa – pamiętajmy, że choć system jest niewidoczny, to najmocniej wpływa na to, jak „oddycha” nasz dom. To wybór na długie lata, którego nie da się wymienić bez ponoszenia ogromnych kosztów. W takim przypadku oszczędność, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu, wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach.
– Tu liczy się doświadczenie i odpowiednie rozwiązania techniczne. Ważna jest także mnogość modeli do wyboru, w zależności od pokrycia dachu– dodaje January Nowosiński.

System kanalików

Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz.

Zobacz także: Jak wentylować garaż?

- W przypadku kominka optymalna geometria zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych – dodaje January Nowosiński. 

Kominek, a zima 

Bardzo istotną kwestią jest także zachowanie się kominka zimą. Często kominki wentylacyjne mylone są z „zabezpieczeniem śniegowym”, a takim nie są.
- W celu uniknięcia niekontrolowanych obsunięć polecam zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń. Mogą to być płotki przeciwśniegowe, belki, rury lub śniegołapy. Zasada jest prosta: kominek oddalony od kalenicy więcej niż 1 metr wymaga zabezpieczenia przed osuwającym sie śniegiem, np. układ 3 śniegołapów lub krótki 0,5m płotek przeciwśniegowy – radzi January Nowosiński. 

Kominek na lata

Kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany. To priorytet. Jest częścią systemu, który dba o prawidłową wentylację pomieszczeń. Kominek wentylacyjny skręcamy z płytą podstawową, dopasowaną do danego pokrycia dachowego. Tak zmontowany zestaw należy solidnie połączyć z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji. A jakie połączenie będzie najlepsze? Takie, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić, inaczej mówiąc elastyczne. Pamiętać trzeba jeszcze o uszczelnieniu wszelkich połączeń. Służą do tego specjalne taśmy czy kołnierze. Muszą być one wytrzymałe, trwałe przez wiele lat, niezależnie od pogody, temperatury i innych czynników atmosferycznych.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA