Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?
REKLAMA
REKLAMA
Chłodzenie wodą lodową – kiedy się opłaca?
REKLAMA
Instalacja wody lodowej nie zawsze jest opłacalna inwestycyjnie względem rozwiązań freonowych. Dlaczego? Koszt agregatu wody lodowej jest porównywalny do kosztów agregatów skraplających o podobnej mocy chłodniczej. Koszt jednostek wewnętrznych na wodę lodową jest większy ze względu na to, że są one mniej wydajne energetycznie, i należy więcej powietrza podać na wymiennik wewnątrz aby uzyskać ten sam efekt. Dodatkowo na instalacjach z wodą lodową należy zainstalować dużą ilość armatury pomocniczej, wcale nie taniej. Instalacja freonowa nie potrzebuje tego typu dodatków.
Zobacz także: Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?
Klimatyzacja freonowa a woda lodowa
Czemu więc woda lodowa jest nadal atrakcyjna? Ze względów prostoty modyfikacji oraz niskich kosztów utrzymania. Instalacja taka sprawdza się w dużych budynkach gdzie zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest znaczne. Koszty zakupu armatury oraz sterowania są wtedy procentowo mniejsze, a koszty utrzymania nawet dwukrotnie mniejsze. Dodatkowym atutem takich instalacji jest możliwość dość prostej ingerencji w nią i dołączenia kolejnych odbiorników.
Zobacz także: Jaki system klimatyzacji wybrać?
Woda lodowa – problemy
Dlaczego systemy freonowe wygrywają z wodą lodową? Między innymi ze względu na prostotę ich projektowania i wykonania. Aby instalacja chłodzenia wodą lodową sprawnie spełniała swoje zadanie musi być poprawnie zaprojektowana. Właściwy projekt zapewni właściwe ilości wody w określonych miejscach instalacji tak aby warunki wewnątrz pomieszczenia zostały spełnione. Łączy się to z doborem właściwych nastaw zaworów mieszających i równoważących ciśnienie. Dodatkowo stosowana armatura ochronna, taka jak zawory bezpieczeństwa, zbiorniki buforowe i stabilizujące ciśnienie, powodują obszerność prac projektowych i ich wysoką złożoność. W przypadku instalacji freonowych wystarczy dobrać urządzenie na „moc chłodniczą” i nie przekroczyć pewnych ograniczeń wynikających z konstrukcji urządzenia, np. długości instalacji.
REKLAMA
REKLAMA