Sposoby na upał
REKLAMA
REKLAMA
Gorące dni i wysokie temperatury utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto zastanowić się nad różnymi sposobami na upał w mieszkaniu.
REKLAMA
Zobacz także: Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?
Zasłaniamy okna
Jednym ze sposobów na upał jest zasłanianie okien. Bardzo dużo ciepła dostaje się do mieszkania przez odsłonięte okna. Możemy temu zapobiegać za pomocą zasłon, żaluzji albo różnokolorowych rolet. Najbardziej skuteczną są te rolety, montowane na zewnątrz budynku. Chronią one przed promieniami słonecznymi i zatrzymują ciepło na zewnątrz mieszkania. Dodatkowo wewnątrz można zainstalować żaluzje albo rolety ze specjalną powłoką pochłaniającą promieniowanie i odbijającą promienie słoneczne. Dzięki temu unikniemy wysokiej temperatury w mieszkaniu a zacienione pomieszczenie pozostanie przyjemnie chłodne.
Wiatraki i wiatraczki elektryczne
Popularnym sposobem na zmniejszenie skutków upału jest też zakup wiatraka elektrycznego. Jest to jedno z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku. W sklepach dostępne są wiatraki o różnych wymiarach i mocy – to, który wybierzemy zależy tylko od nas. Takie rozwiązanie ma też i wady –wiatraki mają dość mały zasięg chłodzenia, poza tym wiatraki elektryczne potrzebują do zasilania dużej ilości energii elektrycznej co wiąże się bezpośrednio ze zwiększeniem rachunków za prąd. Oprócz tego nieregularny, zimny strumień powietrza może spowodować zaziębienie, zapalenie ucha albo ból głowy.
Zobacz także: Klimatyzator w mieszkaniu: koszty zakupu i utrzymania
Klimatyzacja
Jednym z lepszych sposobów na walkę z upałem jest zamontowanie klimatyzacji. Jednak jest to rozwiązanie dość drogie. Montaż klimatyzatora wraz z jego użytkowaniem w sezonie może przekroczyć kwotę 13 tys. zł. Dodatkowo, przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu nie do końca sprzyja naszemu zdrowiu (nieregularne podmuchy zimnego powietrza mogą sprzyjać przeziębieniom, bólom głowy i zapaleniom ucha).
Zobacz także: Na czym polega dobór klimatyzatora?
Wyłącz urządzenia elektryczne
REKLAMA
Z gorącem można też walczyć ograniczając wykorzystanie urządzeń elektrycznych, szczególnie podczas upału. Najwięcej ciepła wytwarza lodówka, telewizor i kuchenka mikrofalowa. Oszczędniejsze wykorzystanie nie dość, że zmniejszy rachunki za prąd, to jeszcze przyczyni się do niższej temperatury w pomieszczeniu. Przeciętnie można przyjąć, że włączenie wszystkich podstawowych urządzeń elektrycznych na godzinę spowoduje wytworzenie takiej ilości ciepła, jaka dostanie się w południe w ciągu 45 minut przez okna 50-metrowego lokalu, usytuowanego od strony południowej.
Dzięki powyższym propozycjom możemy zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach i w komfortowy sposób przetrwać letnie upały. Dodatkowo powrót do chłodnego mieszkaniu po ciężkim dniu pracy stanie się przyjemnością.
Zobacz także: Wszystko o klimatyzacji
REKLAMA
REKLAMA