REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Artur Nowotka
Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem jej poprawnego działania.
Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem jej poprawnego działania.

REKLAMA

REKLAMA

Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem poprawnego działania instalacji wentylacyjnej. Przeprowadzenie regulacji instalacji i dostosowanie jej do bieżących wymagań użytkownika obiektu jest zależne od zastosowania właściwych elementów regulacji instalacji, zarówno na instalacji, jak i w centrali. Brak regulacji lub zła regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych powodują losowość dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Regulacja ilości powietrza u źródła

REKLAMA

Podstawową metodą regulacji jest dobór odpowiedniej wielkości wentylatora do wymagań instalacji. W większości wentylator ten będzie dostarczał stałą ilość powietrza do instalacji – są to instalacje o stałym przepływie powietrza (CAV – Constant Air Volume). Bardziej energooszczędną i zaawansowaną metodą jest stosowanie wentylatora, który dopasowuje swoją wydajność do aktualnych potrzeb użytkownika. Instalacje takie posiadają zmienne ilości powietrza i dobierane są na średnie przepływy (VAV – Variable Air Volume). System taki wymaga użycia dodatkowych układów sterujących pracą silnika wentylatora – falowników. Urządzenia te podłączone na zasilaniu wentylatorów zmieniają napięcie prądu dopływającego do wirnika silnika. W ten sposób wirnik kręci się z różnymi prędkościami. Sygnał sterowania podawany do falownika może być każdego rodzaju – od sterowania przez termostat, presostat do sterowania ze względu na stężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniu. System taki dodatkowo podłączony do ogólnego systemu sterowania i zarządzania budynkiem BMS może uwzględniać inne sygnały i możliwości – np. okresową nocną pracę na niższych obrotach. System taki ze względu na zastosowanie skomplikowanych urządzeń sterujących jest wiele droższy od standardowych systemów stałoprzepływowych.

Zobacz także: Wszystko o klimatyzacji

Regulacja ilości powietrza u odbiornika

REKLAMA

Drugą podstawową metodą regulacji, stosowaną głównie w systemach CAV, jest regulacja ilości powietrza na kratkach i anemostatach w pomieszczeniu. Regulacja odbywa się poprzez ograniczanie powierzchni wypływu powietrza, a co za tym idzie zwiększanie strat ciśnienia. Powoduje to mniejszy wypływ powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkową „wstępną” regulację stosuje się na odnogach większych ciągów wentylacyjnych, celem prostszej regulacji na końcu instalacji. Stosuje się przepustnice kanałowe, jedno lub wielopłaszczyznowe . W systemach VAV przepustnice te są regulowane siłownikami, które dostają odpowiedni sygnał z systemu BMS (Building Management System).

Zobacz także: Jaki system klimatyzacji wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA