Kanały wentylacyjne – kiedy wykrapla się na nich wilgoć?
REKLAMA
REKLAMA
Wilgoć w kanałach wentylacyjnych – dlaczego?
REKLAMA
Proces wykraplania wilgoci na lub w kanale spowodowany jest przez zbytnie ochłodzenie powierzchni kanału. Jeśli temperatura przekroczy graniczną wartość temperatury punktu rosy (dla warunków normalnych około 17–180C latem i 140C zimą) na powierzchni stałej zaczyna wykraplać się wilgoć.
Zobacz także: Kiedy izolować kanały wentylacji?
Kiedy na kanałach wentylacyjnych wykrapla się wilgoć?
REKLAMA
Na kanałach wentylacyjnych zaobserwujemy wykraplanie gdy są one nieizolowane w żaden sposób, a różnica powietrza w i poza kanałem jest wyższa niż 5–60C. Wykraplanie może być również skutkiem nadmiernej zawartości wilgoci w powietrzu (na zewnątrz lub w kanale). Zbyt nasycone wilgocią powietrze z łatwością zaczyna wykraplać wilgoć nawet przy minimalnych obniżeniach temperatury. Wilgoć ta osiada na kanałach, ścianach i innych powierzchniach o temperaturze niższej niż otoczenia.
Najczęstszym miejscem wykraplania wilgoci są kanały czerpne instalacji wentylacyjnej oraz kanały klimatyzacyjne z chłodnym powietrzem. Występują tam największe różnice temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?
Koszty izolacji kanałów wentylacyjnych
Brak izolacji kanałów wentylacyjno-klimatyzacyjnych jest ewidentnym niedopatrzeniem, czy to projektanta, czy wykonawcy. Często spotykaną praktyką jest oszczędność inwestycyjna i nie izolowanie kanałów. Na późniejszym etapie, gdy chcemy zaizolować kanały już istniejące, wydatek na ten cel jest nawet 1,5 większy. Dodatkowo taka izolacja nigdy nie będzie w 100% szczelna i poprawnie położona. Koszt położenia 1m2 takiej instalacji to wydatek rzędu 35–45zł. Przed położeniem izolacji kanał należy umyć i odtłuścić aby izolacja przywarła szczelnie do kanału. Jest to operacja niezbędna i dość czasochłonna.
REKLAMA
REKLAMA