REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wentylować połać dachową?

Odpowiednio wykonana konstrukcja dachu ma za zadanie zapewnić odpowiednią wentylację połaci.
Odpowiednio wykonana konstrukcja dachu ma za zadanie zapewnić odpowiednią wentylację połaci.
Klöber-HPi
Klöber-HPi

REKLAMA

REKLAMA

Dach jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Podczas jego budowy poza wybraniem właściwego pokrycia dachowego, powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie wentylacji połaci dachowej. Dobrze wykonana wentylacja dachu zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z poddasza.

Odpowiednio wykonana konstrukcja dachu ma za zadanie zapewnić odpowiednią wentylację połaci. Aby spełnić ten warunek wykorzystujemy przestrzeń, która powstała po ułożeniu dachówki na kontrłatach. Przestrzeń ta umożliwia odprowadzanie pary wodnej, której skuteczne zagospodarowanie reguluje nam odpowiednio dobrana membrana dachowa. Dobierając odpowiednie rozwiązanie techniczne należy skupić się na istotnych punktach pokrycia: kalenicy, narożu dachu oraz okapie.

REKLAMA

Kluczowe elementy dachu – kalenica oraz naroże dachu

REKLAMA

Kalenica i naroża to najbardziej newralgiczne punkty dachu skośnego. To miejsce styku dwóch płaszczyzn, przez które wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Cyrkulacja powietrza powinna być swobodna i odpowiednio zapewniona przez rozwiązania konstrukcyjne dachu. W celu zapewnienia optymalnej wentylacji kalenicy i naroża dachu, należy zastosować rozwiązanie, łączące w sobie zarówno wentylację, jak i uszczelnianie.

W tym przypadku sprawdzą się specjalistyczne akcesoria dachowe stosowane do wentylacji kalenic dachowych. Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm kalenicowych o dużej plastyczności, które z łatwością dopasowują się do każdego profilu pokrycia dachowego. Decyduje o tym poziom plastyczności na jej brzegach. W wysokiej jakości taśmach kalenicowych sięga on 30–35%. W naszej ofercie posiadamy oryginalną plisowaną taśmę kalenicową Roll-Fix. Jest ona wodoodporna i chroni przed promieniowaniem UV, posiada szeroki zakres zastosowania, gwarantuje optymalną ochronę na czynniki zewnętrzne oraz zapewnia właściwą wentylację połaci dachu. Łączenie z dachówką odbywa się  za pomocą kleju kauczukowo - butylowego, który jest integralną częścią taśmy kalenicowej. Montaż powinien odbywać się na suchej powierzchni w temperaturze min. +5˚C. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wywietrznika kalenicowego ze szczotką, który posiada wysokie właściwości wentylacyjne. Wywietrznik jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Zwykle takie elementy wykonane są z wysokiej jakości PVC i cechuje je prostota montażu. W przeciwieństwie do taśm kalenicowych wywietrznik można kłaść także w trudnych warunkach pogodowych – w każdej temperaturze, również przy mokrej powierzchni. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne element ten zabezpiecza połać dachu od strony kalenicy przed przenikaniem nawiewanego śniegu, deszczu, wilgoci, kurzu i pyłu. Jeśli warstwa wstępnego krycia jest prawidłowo i szczelnie wykonana, to zamontowanie wywietrznika kalenicowego zapewni poprawne funkcjonowanie dachu. Tę uniwersalną i prostą metodę z powodzeniem można zastosować niemal w każdym profilu pokrycia dachowego mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Zobacz także: Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okap dachowy

REKLAMA

Nieprawidłowo wykonana konstrukcja okapu także może zaburzać proces wentylowania połaci. Tutaj fachowe wykonawstwo odgrywa główną rolę, nie mniej jednak nie należy zapomnieć o odpowiednim doborze elementów wentylacyjnych w obrębie tej części dachu. Znane na rynku i najczęściej stosowane są okapowe elementy wentylacyjne oraz taśmy wentylacyjne. Produkty te wykonane są z twardego PVC, dostępne w podstawowych kolorach. Okapowy element wentylacyjny jest zaprojektowany do wentylacji okapu i spełnia wymagania wentylacyjne określone odpowiednią normą. Zastępuje jednocześnie łatę okapową i umożliwia bezproblemowy montaż haków rynny poprzez zintegrowane kołki dystansowe. W zależności od potrzeby, usuwając kołki dystansowe w okapowym elemencie wentylacyjnym bez grzebienia, można go połączyć z okapowym grzebieniem wentylacyjnym (tzw. wróblówka).

Akcesoria te nie tylko zapewniają właściwy wlot powietrza przewidziany w normie - min. 200 cm²/m, ale też stanowią skuteczne zabezpieczenie przed zagnieżdżaniem się ptactwa, szkodnikami oraz rozmaitymi zanieczyszczeniami radzi Przemysław Skibiński.

Zobacz także: Jak wykończyć kosze dachowe?

Dachówka wentylacyjna

Przy dachach o dużych i skomplikowanych połaciach, wentylacja okapu i kalenicy okazuje się czasami niewystarczająca. Kominy, okna dachowe mogą powodować wszelkiego typu zakłócenia w przepływie powietrza zmniejszając wydajność wentylacji na obszarze okap -kalenica. Wówczas ów proces możemy usprawnić montując dachówki do wentylacji połaci dachowej Venduct®. Są one często, jeśli chodzi o funkcję, mylone z kominkami wentylacyjnymi. W przeciwieństwie do kominków, nie służą do wentylacji pomieszczeń, ale pokrycia dachowego, a sposób ich rozmieszczenia oraz ilość uzależnione są od długości połaci. Jeśli mamy do czynienia z dachem o długości ok. 4,5 m, wtedy dachówki układamy co 1,5 m wzdłuż kalenicy. Natomiast w przypadku dłuższego – ponad 7 m, należy je rozmieścić w dwóch rzędach, także z zachowaniem 1,5 m odstępu. Dobrze, jeśli wykonane są ze specjalnego, twardego PVC, odpornego na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i starzenie.

Zobacz także: Kiedy warto zdecydować się na dachówki solarne?

Zastosowanie na połaci wymienionych akcesoriów dachowych pozwoli prawidłowo wykonać uszczelnienie i jednocześnie zapewni odpowiednią wentylację kalenicy oraz okapu każdego dachu spadzistego wykonanego z pokryć profilowanych. Dzięki temu dach przez długi czas będzie funkcjonalny i trwały, co z pewnością przełoży się na komfort mieszkańców.

Źródło: Klöber-HPi

Aby spełnić ten warunek wykorzystujemy przestrzeń, która powstała po ułożeniu dachówki na kontrłatach.
Klöber-HPi
Klöber-HPi
Klöber-HPi
Klöber-HPi
Przestrzeń ta umożliwia odprowadzanie pary wodnej, której skuteczne zagospodarowanie reguluje nam odpowiednio dobrana membrana dachowa.
Klöber-HPi
Klöber-HPi
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA