REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Artur Nowotka
W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy.
W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Prąd elektryczny jest niezbędnym czynnikiem do pracy klimatyzacyjnych układów freonowych. Zasila on sprężarkę oraz zawory regulacyjne, a także napędza wentylatory jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką elektrycznych instalacji zasilania układów klimatyzacyjnych.

Parametry pracy klimatyzatorów

REKLAMA

Klimatyzatory domowe do mocy chłodniczej średnio 10–12 kW działają zazwyczaj na standardowym napięciu stosowanym w gniazdku 220 V na jednej fazie 50 Hz. Wyższe moce chłodnicze są osiągane jednak na napięciu 400 V i trzech fazach. Dokładne wytyczne, na jaki prąd chodzi klimatyzator, producent zawsze dołącza w instrukcji montażu oraz dokumentacji techniczno-ruchowej klimatyzatora. Dodatkowo na każdym urządzeniu powinna znaleźć się taka informacja na tabliczce znamionowej.

Zobacz także: Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatora?

Prąd pracy a prąd rozruchowy

W trakcie planowania instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę, że systemy klimatyzacji w trakcie rozruchu (pierwsze 15 sekund) pobierają znacznie więcej prądu niż w trakcie normalnej pracy. Związane jest to z siłami bezwładności elementów mechanicznych w układzie. Prąd rozruchowy jest często dwukrotnie większy od prądu pracy, co należy przewidzieć, dobierając przekroje przewodów doprowadzających energię elektryczną do urządzenia. W dużych systemach klimatyzacyjnych wykonuje się sekwencyjne włączanie urządzeń, co powoduje nie nakładanie się prądów rozruchowych kilku urządzeń jednocześnie i nie dopuszcza do przeciążenia linii energetycznej. Przekroje żył zasilających i sterujących urządzeniem również powinny być umieszczone w instrukcji montażu i DTR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie doprowadzić zasilanie?

W mniejszych urządzeniach klimatyzacyjnych zasilanie jest na ogół dostarczane jedynie do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. W przypadku, gdzie jednostka wewnętrzna zużywa dużo energii, również tam należy doprowadzić zasilanie (jednostki o wysokich mocach chłodniczych). Kable zasilające nie muszą być w wykonaniu ognioodpornym, nawet jeśli przechodzą przez strefy pożarowe (należy jedynie zabezpieczyć przejścia przez ściany masą p.poż.)

Zabezpieczenia nadprądowe klimatyzatorów w szafie rozdzielczej

Przy instalacjach klimatyzacyjnych zawsze należy zastosować zabezpieczenia broniące przed nadmiernym wzrostem prądu w obwodzie (nadprądowe). Montujemy je zazwyczaj w szafach rozdzielczych, gdzie podłączamy zasilanie klimatyzatorów. Wielkość zabezpieczenia zależy od mocy elektrycznej klimatyzatora i powinna być podana przez producenta urządzenia.

Zobacz także: Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA