REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz
Będziesz mógł korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych dzięki agregatowi o mocy zbliżonej do mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej.
Będziesz mógł korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych dzięki agregatowi o mocy zbliżonej do mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA


Coraz więcej wichur i oblodzeń powoduje uszkodzenia starych linii energetycznych. W efekcie coraz częściej nie mamy przez dłuższy okres czasu prądu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy.

Urządzenie, o którym mowa to zestaw z silnikiem spalinowym, napędzającym prądnice prądu zmiennego. Zależnie od mocy takiego agregatu stosowane są silniki benzynowe dwu- lub czterosuwowe, a w większych urządzeniach również wysokoprężne. Prądnica może wytwarzać prąd jednofazowy o nominalnych parametrach 230 V, 50 Hz, lub trójfazowy 3 x 400 V, 50 Hz. 

REKLAMA

Moc agregatu prądotwórczego podawana jest w jednostkach VA lub kVA (tzw. moc pozorna), co przy obciążeniu rezystancyjnym (grzejniki, oświetlenie żarowe) odpowiada mocy wyrażonej w watach lub kilowatach, ale przy poborze prądu przez silniki i inne odbiorniki indukcyjne będzie o 20–40% mniejsza.

Podczas rozruchu silników pobierany jest znacznie większy prąd niż wynika to z nominalnej mocy (3–4 krotnie). Kiedy będziesz dobierał agregat, będziesz musiał uwzględnić nadwyżkę mocy potrzebną do jego uruchomienia.

Zobacz także: Czy warto używać listew przepięciowych?

Jak zasilić urządzenia domowe agregatem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedynie niezbędne odbiorniki możesz podłączyć do wydzielonego obwodu. Agregat o mocy 800–1200 VA powinien Ci wystarczyć do zasilania pompy i automatyki kotła grzewczego, chłodziarki, podstawowego oświetlenia. Obwód ten musisz podłączyć przez przełącznik dwupozycyjny, który przełącza zasilanie z sieciowego na „agregatowe”. Minusem tego rozwiązania jest to, że musisz wydzielić zasilane odbiorników z reszty istniejącej instalacji. Niekiedy może być trudne, gdy do rozdzielnicy domowej jest podłączonych niewiele przewodów doprowadzających prąd do poszczególnych urządzeń.

Będziesz mógł korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych dzięki agregatowi o mocy zbliżonej do mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej, choć będzie to dla Ciebie rozwiązanie kosztowne. Możesz też zapewnić samoczynne załączenie zasilania awaryjnego i możliwość uruchomienia wszystkich urządzeń elektrycznych. Do tego celu potrzebny będzie agregat z rozrusznikiem elektrycznym oraz samoczynny przełącznik agregatu tzw. ATS. W wersji oszczędnościowej, gdy zrezygnujesz z zasilania urządzeń o dużej mocy (pralka, bojler elektryczny, piekarnik, czajnik do wody, itp.), moc agregatu możemy ograniczyć do 3–4 kVA.

Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Agregat podłączysz do instalacji domowej przez przełącznik zamontowany obok rozdzielnicy, za zabezpieczeniem głównym instalacji. W przypadku, kiedy wykorzystujesz agregat jednofazowy do zasilania instalacji trójfazowej (bez odbiorników trójfazowych) koniecznie będziesz musiał zewrzeć obwody na przełączniku od strony agregatu, umożliwiając w ten sposób zasilanie wszystkich odbiorników.


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA