REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. fot. Artdisign
Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. fot. Artdisign

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja elektryczna to sieć kabli, w których żyły robocze biegną obok neutralnych i ochronnych, które nigdzie się nie stykają. Do przepływu prądu dochodzi po zamknięciu obwodu na końcach odgałęzień odbiornikiem. Prąd zawsze płynie po najkrótszej z możliwych tras, trasą o najniższym oporze przepływu. Jeśli dojdzie do zetknięcia żył mamy do czynienia ze zwarciem.

Do zwarcia dochodzi przed odbiornikiem lub w samym odbiorniku. Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. Jeśli dojdzie do zwarcia przed odbiornikiem, następuje nagły wzrost natężenia prądu. Prąd znajdzie drogę miedzy żyłami, a opór przepływu jest minimalny. Prąd zwarciowy płynie po najkrótszej trasie i nie zniszczy sprzętu elektronicznego, który jest na końcu obwodu i ma opór własny. Po tak gwałtownym wzroście natężenia zadziała zabezpieczenie nad prądowe lub w gorszej wersji pierwsza ulegnie przepaleniu część instalacji.

REKLAMA

Przecież zniszczenia sprzętu elektronicznego się zdarzają. Co je niszczy?

Zniszczenie sprzętu elektronicznego może być spowodowane przez pojawienie się na zasilaniu prądu o wartości innej niż te, do którego sprzęt został zaprojektowany. Wymienię najczęstsze przyczyny zmiany parametrów zasilania. Transformator, to urządzenie energetyczne, które obniża napięcie przesyłowe średnie do niskiego. Jeśli nie działa prawidłowo, może być przyczyną zniszczeń sprzętu elektronicznego. Wyładowanie atmosferyczne, pioruny mogą zaszkodzić urządzeniom elektronicznym bezpośrednio uderzając w sieć zasilania lub pośrednio. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszy silny impuls elektromagnetyczny, który – jeśli ma miejsce dostatecznie blisko – indukuje w liniach kablowych impuls wyższego napięcia. Impuls wyidukowany jest stanowczo słabszy od bezpośredniego uderzenia może jednak zaszkodzić delikatnej elektronice.

Zobacz także: Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?

Jak zabezpieczyć sprzęt przed zagrożeniami z sieci zasilającej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można chronić cenne urządzenia dwiema metodami. Przez indywidualne zabezpieczenie samych ważnych urządzeń oraz przez kompleksowe zabezpieczanie całej instalacji przed zmianami parametrów prądu zasilania. Rozpocznę od niedoskonałych, ale stosunkowo tanich zabezpieczeń. Indywidualnie można zasilić sprzęt elektroniczny przez listwę przeciw przepięciową, a kompleksowo wyłącznik przepięciowy instalowany na głównej linii zasilającej budynek. Podobieństwo nazewnictwa nie jest przypadkowe, bo te zabezpieczenia chronią przed impulsami, przepięciami, nagłym wielkim, wzrostem napięcia. Listwa przeciw przepięciowa ma włącznik, własne bezpieczniki topikowe, rurkowe, układ warystorowy przeciw przepięciowy i może mięć stabilizator napięcia. Nie chronią natomiast przed mniejszymi wzrostami napięcia, które mogą być równie szkodliwe. Po zmianie napięcia z 220 V na 230 V nie wymienialiśmy niczego w domu, bo urządzenia tolerują taką zmianę. Co się stanie, gdy zmiana byłby większa niż o 10 V? Zmiany typu 230 V na 290 V zdarzają się bardzo rzadko, ale jest to możliwe. Lepszym indywidualnym lub kompleksowym zabezpieczeniem są wyłączniki nad napięciowe pełniące kilka funkcji ze stałymi nastawami napięć i przepięć. Bardzo dobrym zabezpieczeniem indywidualnym są stacje awaryjnego zasilania UPS, wyposażone w układy pomiarowe poza zasadniczą funkcją doskonale zabezpieczają elektronikę przed zmianami na zasilaniu. Profesjonalne zabezpieczenia urządzeń elektronicznych produkowane w zakładach automatyki zabezpieczeń to urządzenia wyposażone w układy pomiarowe wszystkich parametrów prądu zasilania, z możliwością programowania progów zadziałania oraz rodzaju reakcji na zakłócenie.

Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA