REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. fot. Artdisign
Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. fot. Artdisign

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja elektryczna to sieć kabli, w których żyły robocze biegną obok neutralnych i ochronnych, które nigdzie się nie stykają. Do przepływu prądu dochodzi po zamknięciu obwodu na końcach odgałęzień odbiornikiem. Prąd zawsze płynie po najkrótszej z możliwych tras, trasą o najniższym oporze przepływu. Jeśli dojdzie do zetknięcia żył mamy do czynienia ze zwarciem.

Do zwarcia dochodzi przed odbiornikiem lub w samym odbiorniku. Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. Jeśli dojdzie do zwarcia przed odbiornikiem, następuje nagły wzrost natężenia prądu. Prąd znajdzie drogę miedzy żyłami, a opór przepływu jest minimalny. Prąd zwarciowy płynie po najkrótszej trasie i nie zniszczy sprzętu elektronicznego, który jest na końcu obwodu i ma opór własny. Po tak gwałtownym wzroście natężenia zadziała zabezpieczenie nad prądowe lub w gorszej wersji pierwsza ulegnie przepaleniu część instalacji.

REKLAMA

Przecież zniszczenia sprzętu elektronicznego się zdarzają. Co je niszczy?

Zniszczenie sprzętu elektronicznego może być spowodowane przez pojawienie się na zasilaniu prądu o wartości innej niż te, do którego sprzęt został zaprojektowany. Wymienię najczęstsze przyczyny zmiany parametrów zasilania. Transformator, to urządzenie energetyczne, które obniża napięcie przesyłowe średnie do niskiego. Jeśli nie działa prawidłowo, może być przyczyną zniszczeń sprzętu elektronicznego. Wyładowanie atmosferyczne, pioruny mogą zaszkodzić urządzeniom elektronicznym bezpośrednio uderzając w sieć zasilania lub pośrednio. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszy silny impuls elektromagnetyczny, który – jeśli ma miejsce dostatecznie blisko – indukuje w liniach kablowych impuls wyższego napięcia. Impuls wyidukowany jest stanowczo słabszy od bezpośredniego uderzenia może jednak zaszkodzić delikatnej elektronice.

Zobacz także: Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?

Jak zabezpieczyć sprzęt przed zagrożeniami z sieci zasilającej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można chronić cenne urządzenia dwiema metodami. Przez indywidualne zabezpieczenie samych ważnych urządzeń oraz przez kompleksowe zabezpieczanie całej instalacji przed zmianami parametrów prądu zasilania. Rozpocznę od niedoskonałych, ale stosunkowo tanich zabezpieczeń. Indywidualnie można zasilić sprzęt elektroniczny przez listwę przeciw przepięciową, a kompleksowo wyłącznik przepięciowy instalowany na głównej linii zasilającej budynek. Podobieństwo nazewnictwa nie jest przypadkowe, bo te zabezpieczenia chronią przed impulsami, przepięciami, nagłym wielkim, wzrostem napięcia. Listwa przeciw przepięciowa ma włącznik, własne bezpieczniki topikowe, rurkowe, układ warystorowy przeciw przepięciowy i może mięć stabilizator napięcia. Nie chronią natomiast przed mniejszymi wzrostami napięcia, które mogą być równie szkodliwe. Po zmianie napięcia z 220 V na 230 V nie wymienialiśmy niczego w domu, bo urządzenia tolerują taką zmianę. Co się stanie, gdy zmiana byłby większa niż o 10 V? Zmiany typu 230 V na 290 V zdarzają się bardzo rzadko, ale jest to możliwe. Lepszym indywidualnym lub kompleksowym zabezpieczeniem są wyłączniki nad napięciowe pełniące kilka funkcji ze stałymi nastawami napięć i przepięć. Bardzo dobrym zabezpieczeniem indywidualnym są stacje awaryjnego zasilania UPS, wyposażone w układy pomiarowe poza zasadniczą funkcją doskonale zabezpieczają elektronikę przed zmianami na zasilaniu. Profesjonalne zabezpieczenia urządzeń elektronicznych produkowane w zakładach automatyki zabezpieczeń to urządzenia wyposażone w układy pomiarowe wszystkich parametrów prądu zasilania, z możliwością programowania progów zadziałania oraz rodzaju reakcji na zakłócenie.

Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA