REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. fot. Artdisign
Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. fot. Artdisign

REKLAMA

REKLAMA


Instalacja elektryczna to sieć kabli, w których żyły robocze biegną obok neutralnych i ochronnych, które nigdzie się nie stykają. Do przepływu prądu dochodzi po zamknięciu obwodu na końcach odgałęzień odbiornikiem. Prąd zawsze płynie po najkrótszej z możliwych tras, trasą o najniższym oporze przepływu. Jeśli dojdzie do zetknięcia żył mamy do czynienia ze zwarciem.

Do zwarcia dochodzi przed odbiornikiem lub w samym odbiorniku. Jeśli dojdzie do zwarcia w odbiorniku na skutek uszkodzenia w nim samym, należy go odłączyć, by zminimalizować zniszczenia i wyeliminować źródło zagrożenia porażeniem. Jeśli dojdzie do zwarcia przed odbiornikiem, następuje nagły wzrost natężenia prądu. Prąd znajdzie drogę miedzy żyłami, a opór przepływu jest minimalny. Prąd zwarciowy płynie po najkrótszej trasie i nie zniszczy sprzętu elektronicznego, który jest na końcu obwodu i ma opór własny. Po tak gwałtownym wzroście natężenia zadziała zabezpieczenie nad prądowe lub w gorszej wersji pierwsza ulegnie przepaleniu część instalacji.

REKLAMA

Przecież zniszczenia sprzętu elektronicznego się zdarzają. Co je niszczy?

Zniszczenie sprzętu elektronicznego może być spowodowane przez pojawienie się na zasilaniu prądu o wartości innej niż te, do którego sprzęt został zaprojektowany. Wymienię najczęstsze przyczyny zmiany parametrów zasilania. Transformator, to urządzenie energetyczne, które obniża napięcie przesyłowe średnie do niskiego. Jeśli nie działa prawidłowo, może być przyczyną zniszczeń sprzętu elektronicznego. Wyładowanie atmosferyczne, pioruny mogą zaszkodzić urządzeniom elektronicznym bezpośrednio uderzając w sieć zasilania lub pośrednio. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszy silny impuls elektromagnetyczny, który – jeśli ma miejsce dostatecznie blisko – indukuje w liniach kablowych impuls wyższego napięcia. Impuls wyidukowany jest stanowczo słabszy od bezpośredniego uderzenia może jednak zaszkodzić delikatnej elektronice.

Zobacz także: Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?

Jak zabezpieczyć sprzęt przed zagrożeniami z sieci zasilającej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można chronić cenne urządzenia dwiema metodami. Przez indywidualne zabezpieczenie samych ważnych urządzeń oraz przez kompleksowe zabezpieczanie całej instalacji przed zmianami parametrów prądu zasilania. Rozpocznę od niedoskonałych, ale stosunkowo tanich zabezpieczeń. Indywidualnie można zasilić sprzęt elektroniczny przez listwę przeciw przepięciową, a kompleksowo wyłącznik przepięciowy instalowany na głównej linii zasilającej budynek. Podobieństwo nazewnictwa nie jest przypadkowe, bo te zabezpieczenia chronią przed impulsami, przepięciami, nagłym wielkim, wzrostem napięcia. Listwa przeciw przepięciowa ma włącznik, własne bezpieczniki topikowe, rurkowe, układ warystorowy przeciw przepięciowy i może mięć stabilizator napięcia. Nie chronią natomiast przed mniejszymi wzrostami napięcia, które mogą być równie szkodliwe. Po zmianie napięcia z 220 V na 230 V nie wymienialiśmy niczego w domu, bo urządzenia tolerują taką zmianę. Co się stanie, gdy zmiana byłby większa niż o 10 V? Zmiany typu 230 V na 290 V zdarzają się bardzo rzadko, ale jest to możliwe. Lepszym indywidualnym lub kompleksowym zabezpieczeniem są wyłączniki nad napięciowe pełniące kilka funkcji ze stałymi nastawami napięć i przepięć. Bardzo dobrym zabezpieczeniem indywidualnym są stacje awaryjnego zasilania UPS, wyposażone w układy pomiarowe poza zasadniczą funkcją doskonale zabezpieczają elektronikę przed zmianami na zasilaniu. Profesjonalne zabezpieczenia urządzeń elektronicznych produkowane w zakładach automatyki zabezpieczeń to urządzenia wyposażone w układy pomiarowe wszystkich parametrów prądu zasilania, z możliwością programowania progów zadziałania oraz rodzaju reakcji na zakłócenie.

Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA