REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo należy wykonać instalację elektryczną w łazience?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Jeśli przewidujemy w łazience instalację elektryczną, musimy mieć świadomość, że jeśli przewody zetkną się z czymkolwiek poza zadaną trasą, stworzą zagrożenie porażenia prądem
Jeśli przewidujemy w łazience instalację elektryczną, musimy mieć świadomość, że jeśli przewody zetkną się z czymkolwiek poza zadaną trasą, stworzą zagrożenie porażenia prądem

REKLAMA

REKLAMA

Łazienka to pomieszczenie, w którym należy uważać korzystając z elektryczności. Woda przewidzi prąd elektryczny, a niewłaściwe korzystanie z elektryczności może być bardzo niebezpieczne. Woda w postaci pary wodnej osiada także na całym wyposażeniu łazienki, i jeśli urządzenia są „mokre” jest duże prawdopodobieństwo, że także przewodzą prąd elektryczny.

REKLAMA

Jeśli przewidujemy w łazience instalację elektryczną, musimy mieć świadomość, że jeśli przewody zetkną się z czymkolwiek poza zadaną trasą, stworzą zagrożenie porażenia prądem. Instalacje domowe są wykonane w systemach TN-C, TN-S lub mieszany TN-C-S. Najogólniej mówiąc źródła w tych odmianach sieci są uziemione i ochronę realizuje się poprzez przewody uziemiające, co oznacza stosowanie przewodu PEN, który i przewodzi i chroni nas przed porażeniem prądem; oznaczenie S – oznacza, że zastosowano w instalacji dodatkowy przewód ochronny PE, oraz oznaczenie N – przewód neutralny.

REKLAMA

Można chronić człowieka w takim środowisku jak łazienki na dwa sposoby. Przez dokładne odizolowanie instalacji od środowiska, oraz przez zasilenie urządzeń w łazience taki prądem, który byłby stosunkowo bezpiecznym. Przepisy dotyczące instalacji w łazience dzielą pomieszczenie na 4 strefy mierzone od urządzeń wodnych. Od zerowej w obrębie samych urządzeń wanny czy zlewu gdzie nic nie może być zasilone prądem, do 4 gdzie można stosować zasilanie napięciem 230 V, ze wzrostem odległości dopuszczają zastosowanie różnych napięć.

Do tych przepisów odsyłam wszystkich którzy mają na tyle duże łazienki by było możliwe spełnienie określonych tam parametrów. Zawsze uśmiech na twarzy wywołuje u mnie widok nowoczesnych kabino łaźni gdzie pompy wodne, grzałki w parownikach, oświetlenie a w droższych i telewizory czy radia są w strefie zerowej i nikomu to nie przeszkadza dopuszczone do handlu. Łazienka przeciętnego polaka to pomieszczenie niewielkie gdzie często są pralki, gdzie się golimy oraz wykonujemy inne prace i czynności. Pytanie jak zrobić w takiej łazience bezpieczną instalację elektryczną ?

Czy istnieje bezpieczny prąd elektryczny?

REKLAMA

Do niedawna nawet w technicznej nomenklaturze branży elektrycznej funkcjonowało takie pojęcie i podawano wartości napięć bezpiecznych prądu stałego i przemiennego. Widocznie, dochodziło do wypadów także z takimi napięciami bowiem przeprowadzono kolejne badania i najnowsze reguły stosowania obniżonych napięć bezpiecznych ściśle powiązano z warunkami środowiskowymi. Ponadto dowiedziono, że częstotliwość prądu przemiennego 50 Hz jaki jest w sieci zasilającej w Polsce zawiera się w przedziale częstotliwości najbardziej niebezpiecznych dla organizmu człowieka i może bez względu na wysokość napięcia zakłócić pracę serca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy prąd czy stały czy zmienny może zakłócić pracę implantów coraz częściej stosowanych w medycynie. Stosowanie niskich napięć zasilania warunkuje używanie tyko urządzeń przystosowanych to takiego napięcia i że będzie można ich używać tylko w obrębie sieci niskiego napięcia. Zalecałbym skupić się na solidnym i pewnym odizolowaniu instalacji elektrycznej od środowiska człowieka bez względu na wysokość napięcia zasilania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA