Czym jest pomiar RCD?
REKLAMA
REKLAMA
Pomiar RCD – każdy wyłącznik RCD jest urządzeniem elektrycznym. Jak większość urządzeń, ma to do siebie, że nie może wiecznie pracować. Wymagana jest kontrola jego działania, tym bardziej, że jest on liczącym się elementem ochronny.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?
Kontrola odbywa się przy pomocy:
– mierzenia czasu zadziałania (nie może przekroczyć czasu podanego przez producenta)
– nie rzadziej niż na 1/2 roku sprawdzenie urządzenia poprzez naciśnięcie przycisku „TEST” (możemy to zrobić sami)
- oraz prądu zadziałania wyłącznika (nie może przekroczyć 100% wartości podanej przez producenta)
Zastosowanie:
REKLAMA
Wyłącznik różnicowoprądowy jest stosowany jako ochrona dodatkowa, obok „samoczynnego wyłączenia zasilania” działającego przy bezpośrednim zwarciu faza-obudowa. Wykrywa on znacznie mniejsze upływy prądu, które mogłyby nie spowodować zadziałania zabezpieczeń nadprądowych ze względu na dużą rezystancję (na przykład ciała ludzkiego).
Wyłączniki różnicowoprądowe stosuje się w układach sieci TN-S, TN-C-S (na odcinku z rozdzielonymi przewodami ochronnym PE i neutralnym N), TT, oraz (rzadko) IT.
W obiegowej opinii wyłącznik różnicowoprądowy nazywany jest „bezpiecznikiem przeciwporażeniowym”. Ta nieprawidłowa nazwa utrwalana jest m.in. przez część sprzedawców detalicznych jak i wykonawców, którzy mają niewielką wiedzę na temat tego urządzenia. Wyłącznik różnicowoprądowy nie zabezpiecza bowiem przed porażeniem, gdy zostaną dotknięte dwa przewody objęte zabezpieczeniem, np. przewód fazowy i neutralny.
Także, jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu obiektu, korzystajmy z ochrony, którą dają nam współczesne metody.
Zobacz także: 5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej
REKLAMA
REKLAMA