REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego „różnicówka” często wyłącza bez wyraźnej przyczyny?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych.
Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce popełnianych jest wiele błędów przy doborze instalacji oraz eksploatacji wyłączników różnicowoprądowych, które są przyczyną ich niepożądanego zadziałania. W tym artykule przybliżono podstawowe błędy, które mogą skutkować wyzwoleniem różnicówki.

Istota problemu

REKLAMA

Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego, wbrew oczekiwaniom i jego przeznaczeniu, nie zawsze oznacza usterkę urządzenia lub instalacji elektrycznej zagrażającej zdrowiu organizmów żywych. Co więcej, wyłączenie nastąpić może w wyniku wystąpienia „normalnych” stanów przejściowych w instalacji, które mają różne pochodzenie.

Podstawowym sprawdzeniem poprawnego działania wyłącznika, zalecanym do częstego stosowania, jest jego wyzwolenie przy pomocy przycisku ‘Test’, umieszczonego na dostępnej dla użytkownika części wyłącznika w rozdzielnicy. Najczęściej przycisk ten jest w kolorze białym, żółtym, niebieskim lub czarnym, z umieszczoną na nim literą T.

Zobacz także: Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

REKLAMA

W wyniku przerwy zasilania przerwana zostaje praca wszystkich urządzeń, gaśnie światło, uniemożliwiając kontynuowanie wykonywanych wcześniej czynności, a co gorsza możliwe są straty materialne z tego tytułu. W takich sytuacjach najczęściej wina zrzucana jest na „niewyjaśnione” okoliczności lub po prostu na błąd wyłącznika. Tymczasem nie należy pochopnie szukać winy w samym wyłączniku, gdy brak jest bezpośrednich przesłanek, aby domniemywać jego uszkodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy dochodzi do coraz częstszych wyzwoleń wyłącznika różnicowoprądowego wskazane jest, aby osoba uprawniona dokonała oględzin oraz niezbędnych badań stanu technicznego wyłącznika oraz instalacji elektrycznej.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Przyczyny nieuzasadnionych wyłączeń

REKLAMA

Podstawowym powodem zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego jest zbyt duży prąd upływu w instalacji za wyłącznikiem. Na wielkość prądu upływu mają wpływ, przede wszystkim: rozległość instalacji elektrycznej (długość kabli tworzących instalację) oraz rodzaj i ilość poszczególnych urządzeń, objętych daną instalacją elektryczną. Wyższymi wartościami prądów upływu charakteryzują się takie urządzenia AGD, jak: pralki automatyczne, czy przepływowe podgrzewacze wody.

Zakłada się, że wyłącznik różnicowoprądowy o znamionowym prądzie różnicowym I∆n = 0,03 A, nie będzie powodował zbędnych wyłączeń wywołanych prądami upływu, w przypadku wyposażonego w standardowe urządzenia AGD i RTV mieszkania o pow. do 70 m2. Można natomiast spodziewać się zbędnych wyzwoleń, przy zasilaniu więcej niż 20 opraw świetlówkowych, większej grupy komputerów lub ogrzewania elektrycznego.

Błędem związanym z opisanym wyżej zjawiskiem nadmiernego prądu upływu jest, np. pozostawienie rozwiniętego i podłączonego do zasilania przedłużacza ogrodowego, np. przy okazji elektrycznego koszenia trawnika. Dodatkowo negatywny wpływ będzie tutaj miała deszczowa, burzliwa pogoda, wpływająca za zwiększenie prądu upływu i niebezpieczeństwa porażenia. W tym przypadku nie ma większego znaczenia jakość izolacji, ponieważ prądy upływu mają charakter pojemnościowy (między przewodami zasilającymi a ziemią) i zależą wprost proporcjonalnie od długości tych przewodów.
Innym powodem nieregularnych wyłączeń są błędnie wykonane połączenia w instalacji i/lub rozdzielnicy, np. połączenie przewodów N oraz PE za wyłącznikiem różnicowoprądowym, czy połączenie na wspólnej listwie wszystkich przewodów N różnych obwodów, chronionych przez różne wyłączniki różnicowoprądowe.

Gdy zastosowane zostały wyłączniki różnicowoprądowe, w rozdzielnicy z wyłącznikiem lub wyłącznikami należy zastosować oddzielne listwy N dla każdej grupy obwodów z osobna, podłączonej do (zasilanej z) danego wyłącznika różnicowoprądowego.

Powodem wyłączeń może być również zbyt duża liczba różnego rodzaju wyłączników w jednej rozdzielnicy, co powoduje podwyższoną, w stosunku do otoczenia, temperaturę pracy, a także prawdopodobieństwo zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego podczas zwarcia w innym obwodzie. Duże znaczenie ma także zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej, zwłaszcza gdy zasilanie budynku realizowane jest z linii napowietrznej.

Jak temu zaradzić…

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zastosowane wyłączniki różnicowoprądowe mają odpowiednie dane znamionowe, właściwe przeznaczenie (zachowana selektywność) i odporność udarową. Znaczenie ma również odpowiednie podłączenie każdego z zacisków wyłącznika. W zależności od indywidualnych potrzeb, zastosować można wyłączniki krótko zwłoczne (załączane pojemności, długie trasy przewodów, szczególnie w metalowych osłonach, filtry przeciwzakłóceniowe, wiele opraw jarzeniowych i komputerów), lub wyłączniki odporne na udarowy prąd różnicowy (przepięcia atmosferyczne, indukowane i łączeniowe, np. przepalenie bezpiecznika w sąsiednim obwodzie) oraz zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej.

W przypadku występowania zbyt dużych prądów upływu w instalacji (zbyt rozległa instalacja elektryczna, charakterystyczne odbiorniki), należy zastosować kilka wysokoczułych wyłączników różnicowoprądowych, dzieląc przy tym instalację na kilka obwodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA