REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpiecznik i wyłącznik nadprądowy – który wyłączy jako pierwszy?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń.
Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń.

REKLAMA

REKLAMA

W domowych instalacjach elektrycznych coraz częściej spotkać można oba rodzaje zabezpieczeń, tj. bezpieczniki topikowe i wyłączniki nadprądowe, które spełniają takie samo zadanie. Czy jednak oznacza to, że ich poprawne współdziałanie jest zawsze zapewnione?

Zastosowanie bezpieczników topikowych i automatycznych wyłączników nadprądowych

REKLAMA

REKLAMA

Oba omawiane środki ochrony przed skutkami przeciążeń i zwarć są obecnie stosowane w budownictwie. Co więcej, błędnym jest twierdzenie, że bezpieczniki to „przeżytek” nie mający do zaoferowania nic ponad możliwości młodszego kolegi – wyłącznika nadprądowego.

Z wielu względów przyjęto stosowanie automatycznych wyłączników nadprądowych (zamiast bezpieczników) w domowych rozdzielnicach, znajdujących się za licznikiem i stanowiących element instalacji odbiorcy energii elektrycznej, dlatego też na tym przypadku skupiono uwagę w dalszej części artykułu. Zabezpieczenie główne, tzn. zabezpieczenie znajdujące się przed licznikiem, realizowane jest przede wszystkim w oparciu o zastosowanie wkładek topikowych (bezpieczników). Aby można uznać współpracę tych zabezpieczeń za prawidłową, podstawową kwestią jest spełnienie wymagań ich koordynacji, czyli tzw. selektywności zadziałania.

Pierwsze zabezpieczenie z punktu widzenia odbiornika (w domowej rozdzielnicy) zrealizowane z użyciem wyłączników automatycznych, kolejne zabezpieczenie (np. zabezpieczenie główne, przedlicznikowe) w formie bezpiecznika topikowego.

Zobacz także: Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny i objawy braku koordynacji (selektywności zadziałania)

Dla większości przypadków, brak zachowania selektywności wiąże się z występowaniem błędnych wyłączeń zabezpieczeń w układzie bezpiecznik-wyłącznik, ale dotyczy to również układów bezpiecznik-bezpiecznik i wyłącznik-wyłącznik. Podstawowymi przyczynami tych wyłączeń oraz ich objawami są, m.in.:
1. Instalacja zabezpieczenia o innych parametrach znamionowych w stosunku do wymaganych przez projektanta w projekcie instalacji. Możliwe objawy to, np.: przepalenie bezpiecznika (zamiast zadziałania wyłącznika) lub zadziałanie obu zabezpieczeń jednocześnie.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Dla zabezpieczeń realizowanych w układzie bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, selektywność będzie zachowana dla: wkładki 25 A o char. BiWtz lub gG (charakterystyka zwłoczna) oraz wyłącznika do 16 A o char. B.

Przedstawiony powyżej przykład doboru nie oznacza, że dla każdej instalacji spełnione zostaną warunki selektywnego zadziałania tych zabezpieczeń (wyjaśnienie w pkt. 3).

REKLAMA

2. Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń. Powodem tego jest znaczne przekroczenie znamionowej obciążalności bezpiecznika, podczas gdy poszczególne zabezpieczenia obwodów (wyłączniki) nie notują ponad normatywnego obciążenia w „swoich” obwodach.

3. Nieprawidłowe określenie spodziewanego prądu zwarciowego w miejscu zainstalowania zabezpieczeń (wyłączników nadprądowych), co nie jest prostym zadaniem z uwagi na konieczność przeprowadzenia szczegółowych pomiarów w instalacji elektrycznej. Prąd zwarciowy może osiągać wartości ponad 10-krotnie wyższe od wartości prądów znamionowych zabezpieczeń zwarciowych, dlatego też jego niewłaściwe określenie skutkować może błędnym, ze względu na wymogi selektywności, doborem tych urządzeń.

Wartość prądu zwarciowego uzależniona jest od szeregu indywidualnych czynników, charakterystycznych dla obwodu zwarciowego w danym punkcie instalacji. Dla podanego przykładu w pkt. 1 selektywność będzie zachowana, gdy spodziewana wartość tego prądu będzie poniżej wartości 200 A. W innym przypadku określenie czy zachodzi selektywne zadziałanie wymaga bardziej precyzyjnych metod jej wyznaczania, a w rezultacie może się okazać, że selektywność w układzie szeregowym zabezpieczeń: bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, jest niemożliwa do osiągnięcia (raczej rzadkie przypadki). Fakt ten wynika ze zwłoki zadziałania, charakterystycznej dla wyłączników automatycznych, którą przyjmuje się określać jako czas poniżej 0,1 s, podczas gdy dla bezpieczników topikowych przyjmuje się zwłokę czasową na poziomie 0,01 s.

Przykładem sytuacji, w której może występować brak selektywności zadziałania zabezpieczeń w układzie bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, ze względu na zbyt dużą wartość prądu zwarciowego, jest bliskie sąsiedztwo stacji transformatorowo-rozdzielczej, bezpośrednio z której zasilany jest budynek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA