REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpiecznik i wyłącznik nadprądowy – który wyłączy jako pierwszy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń.
Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń.

REKLAMA

REKLAMA


W domowych instalacjach elektrycznych coraz częściej spotkać można oba rodzaje zabezpieczeń, tj. bezpieczniki topikowe i wyłączniki nadprądowe, które spełniają takie samo zadanie. Czy jednak oznacza to, że ich poprawne współdziałanie jest zawsze zapewnione?

Zastosowanie bezpieczników topikowych i automatycznych wyłączników nadprądowych

REKLAMA

REKLAMA

Oba omawiane środki ochrony przed skutkami przeciążeń i zwarć są obecnie stosowane w budownictwie. Co więcej, błędnym jest twierdzenie, że bezpieczniki to „przeżytek” nie mający do zaoferowania nic ponad możliwości młodszego kolegi – wyłącznika nadprądowego.

Z wielu względów przyjęto stosowanie automatycznych wyłączników nadprądowych (zamiast bezpieczników) w domowych rozdzielnicach, znajdujących się za licznikiem i stanowiących element instalacji odbiorcy energii elektrycznej, dlatego też na tym przypadku skupiono uwagę w dalszej części artykułu. Zabezpieczenie główne, tzn. zabezpieczenie znajdujące się przed licznikiem, realizowane jest przede wszystkim w oparciu o zastosowanie wkładek topikowych (bezpieczników). Aby można uznać współpracę tych zabezpieczeń za prawidłową, podstawową kwestią jest spełnienie wymagań ich koordynacji, czyli tzw. selektywności zadziałania.

Pierwsze zabezpieczenie z punktu widzenia odbiornika (w domowej rozdzielnicy) zrealizowane z użyciem wyłączników automatycznych, kolejne zabezpieczenie (np. zabezpieczenie główne, przedlicznikowe) w formie bezpiecznika topikowego.

Zobacz także: Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny i objawy braku koordynacji (selektywności zadziałania)

Dla większości przypadków, brak zachowania selektywności wiąże się z występowaniem błędnych wyłączeń zabezpieczeń w układzie bezpiecznik-wyłącznik, ale dotyczy to również układów bezpiecznik-bezpiecznik i wyłącznik-wyłącznik. Podstawowymi przyczynami tych wyłączeń oraz ich objawami są, m.in.:
1. Instalacja zabezpieczenia o innych parametrach znamionowych w stosunku do wymaganych przez projektanta w projekcie instalacji. Możliwe objawy to, np.: przepalenie bezpiecznika (zamiast zadziałania wyłącznika) lub zadziałanie obu zabezpieczeń jednocześnie.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Dla zabezpieczeń realizowanych w układzie bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, selektywność będzie zachowana dla: wkładki 25 A o char. BiWtz lub gG (charakterystyka zwłoczna) oraz wyłącznika do 16 A o char. B.

Przedstawiony powyżej przykład doboru nie oznacza, że dla każdej instalacji spełnione zostaną warunki selektywnego zadziałania tych zabezpieczeń (wyjaśnienie w pkt. 3).

REKLAMA

2. Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń. Powodem tego jest znaczne przekroczenie znamionowej obciążalności bezpiecznika, podczas gdy poszczególne zabezpieczenia obwodów (wyłączniki) nie notują ponad normatywnego obciążenia w „swoich” obwodach.

3. Nieprawidłowe określenie spodziewanego prądu zwarciowego w miejscu zainstalowania zabezpieczeń (wyłączników nadprądowych), co nie jest prostym zadaniem z uwagi na konieczność przeprowadzenia szczegółowych pomiarów w instalacji elektrycznej. Prąd zwarciowy może osiągać wartości ponad 10-krotnie wyższe od wartości prądów znamionowych zabezpieczeń zwarciowych, dlatego też jego niewłaściwe określenie skutkować może błędnym, ze względu na wymogi selektywności, doborem tych urządzeń.

Wartość prądu zwarciowego uzależniona jest od szeregu indywidualnych czynników, charakterystycznych dla obwodu zwarciowego w danym punkcie instalacji. Dla podanego przykładu w pkt. 1 selektywność będzie zachowana, gdy spodziewana wartość tego prądu będzie poniżej wartości 200 A. W innym przypadku określenie czy zachodzi selektywne zadziałanie wymaga bardziej precyzyjnych metod jej wyznaczania, a w rezultacie może się okazać, że selektywność w układzie szeregowym zabezpieczeń: bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, jest niemożliwa do osiągnięcia (raczej rzadkie przypadki). Fakt ten wynika ze zwłoki zadziałania, charakterystycznej dla wyłączników automatycznych, którą przyjmuje się określać jako czas poniżej 0,1 s, podczas gdy dla bezpieczników topikowych przyjmuje się zwłokę czasową na poziomie 0,01 s.

Przykładem sytuacji, w której może występować brak selektywności zadziałania zabezpieczeń w układzie bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, ze względu na zbyt dużą wartość prądu zwarciowego, jest bliskie sąsiedztwo stacji transformatorowo-rozdzielczej, bezpośrednio z której zasilany jest budynek.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA