REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpiecznik i wyłącznik nadprądowy – który wyłączy jako pierwszy?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń.
Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń.

REKLAMA

REKLAMA

W domowych instalacjach elektrycznych coraz częściej spotkać można oba rodzaje zabezpieczeń, tj. bezpieczniki topikowe i wyłączniki nadprądowe, które spełniają takie samo zadanie. Czy jednak oznacza to, że ich poprawne współdziałanie jest zawsze zapewnione?

Zastosowanie bezpieczników topikowych i automatycznych wyłączników nadprądowych

REKLAMA

REKLAMA

Oba omawiane środki ochrony przed skutkami przeciążeń i zwarć są obecnie stosowane w budownictwie. Co więcej, błędnym jest twierdzenie, że bezpieczniki to „przeżytek” nie mający do zaoferowania nic ponad możliwości młodszego kolegi – wyłącznika nadprądowego.

Z wielu względów przyjęto stosowanie automatycznych wyłączników nadprądowych (zamiast bezpieczników) w domowych rozdzielnicach, znajdujących się za licznikiem i stanowiących element instalacji odbiorcy energii elektrycznej, dlatego też na tym przypadku skupiono uwagę w dalszej części artykułu. Zabezpieczenie główne, tzn. zabezpieczenie znajdujące się przed licznikiem, realizowane jest przede wszystkim w oparciu o zastosowanie wkładek topikowych (bezpieczników). Aby można uznać współpracę tych zabezpieczeń za prawidłową, podstawową kwestią jest spełnienie wymagań ich koordynacji, czyli tzw. selektywności zadziałania.

Pierwsze zabezpieczenie z punktu widzenia odbiornika (w domowej rozdzielnicy) zrealizowane z użyciem wyłączników automatycznych, kolejne zabezpieczenie (np. zabezpieczenie główne, przedlicznikowe) w formie bezpiecznika topikowego.

Zobacz także: Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyny i objawy braku koordynacji (selektywności zadziałania)

Dla większości przypadków, brak zachowania selektywności wiąże się z występowaniem błędnych wyłączeń zabezpieczeń w układzie bezpiecznik-wyłącznik, ale dotyczy to również układów bezpiecznik-bezpiecznik i wyłącznik-wyłącznik. Podstawowymi przyczynami tych wyłączeń oraz ich objawami są, m.in.:
1. Instalacja zabezpieczenia o innych parametrach znamionowych w stosunku do wymaganych przez projektanta w projekcie instalacji. Możliwe objawy to, np.: przepalenie bezpiecznika (zamiast zadziałania wyłącznika) lub zadziałanie obu zabezpieczeń jednocześnie.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

Dla zabezpieczeń realizowanych w układzie bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, selektywność będzie zachowana dla: wkładki 25 A o char. BiWtz lub gG (charakterystyka zwłoczna) oraz wyłącznika do 16 A o char. B.

Przedstawiony powyżej przykład doboru nie oznacza, że dla każdej instalacji spełnione zostaną warunki selektywnego zadziałania tych zabezpieczeń (wyjaśnienie w pkt. 3).

REKLAMA

2. Zbyt wiele obwodów zasilających za zabezpieczeniem głównym (bezpiecznikiem), co skutkować może zadziałaniem i przepaleniem wkładki bezpiecznika podczas normalnej (bezawaryjnej) pracy instalacji i urządzeń. Powodem tego jest znaczne przekroczenie znamionowej obciążalności bezpiecznika, podczas gdy poszczególne zabezpieczenia obwodów (wyłączniki) nie notują ponad normatywnego obciążenia w „swoich” obwodach.

3. Nieprawidłowe określenie spodziewanego prądu zwarciowego w miejscu zainstalowania zabezpieczeń (wyłączników nadprądowych), co nie jest prostym zadaniem z uwagi na konieczność przeprowadzenia szczegółowych pomiarów w instalacji elektrycznej. Prąd zwarciowy może osiągać wartości ponad 10-krotnie wyższe od wartości prądów znamionowych zabezpieczeń zwarciowych, dlatego też jego niewłaściwe określenie skutkować może błędnym, ze względu na wymogi selektywności, doborem tych urządzeń.

Wartość prądu zwarciowego uzależniona jest od szeregu indywidualnych czynników, charakterystycznych dla obwodu zwarciowego w danym punkcie instalacji. Dla podanego przykładu w pkt. 1 selektywność będzie zachowana, gdy spodziewana wartość tego prądu będzie poniżej wartości 200 A. W innym przypadku określenie czy zachodzi selektywne zadziałanie wymaga bardziej precyzyjnych metod jej wyznaczania, a w rezultacie może się okazać, że selektywność w układzie szeregowym zabezpieczeń: bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, jest niemożliwa do osiągnięcia (raczej rzadkie przypadki). Fakt ten wynika ze zwłoki zadziałania, charakterystycznej dla wyłączników automatycznych, którą przyjmuje się określać jako czas poniżej 0,1 s, podczas gdy dla bezpieczników topikowych przyjmuje się zwłokę czasową na poziomie 0,01 s.

Przykładem sytuacji, w której może występować brak selektywności zadziałania zabezpieczeń w układzie bezpiecznik-wyłącznik nadprądowy, ze względu na zbyt dużą wartość prądu zwarciowego, jest bliskie sąsiedztwo stacji transformatorowo-rozdzielczej, bezpośrednio z której zasilany jest budynek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA