REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru
Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru

REKLAMA

REKLAMA

Dom to miejsce bezpieczne i taka też przede wszystkim musi być instalacja elektryczna. Musimy więc zadbać o bezpieczeństwo domowników, zwierząt ale także o sam budynek i urządzenia będące na wyposażeniu.

Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru, projektujemy linię główną zasilającą, przyłącze do sieci, szafkę licznikowa, rozdzielnię i linie zasilające poszczególne obwody. Takie okablowanie musimy właśnie zabezpieczyć, na pewno każdy spotkał się z informacją, że instalacja elektryczna spowodowała pożar.

REKLAMA

Jak uniknąć zagrożenia pożarem lub przepalenia się przewodu?

REKLAMA

Pożary i przepalenia przewodów są skutkami wydzielania się ciepła podczas przepływu prądu. Po osiągnięciu wysokiej temperatury druty się topią i dochodzi do iskrzenia.
Wydzielanie się ciepła z przewodu powstaje w przewodach nadmiernie obciążonych. Można zapobiegać temu zjawisku na dwa sposoby:

- poprzez właściwy dobór grubości żył przewodów. Trudniej przeciążyć jest grubszy przewód, mimo, że grubsze przewody są droższe, trzeba tak dobrać właściwą grubość aby była ona wystarczająca dla odbiorników danego obwodu i jednocześnie nie za gruba aby bez potrzeby nie podnosić kosztów budowy instalacji.

- do konkretnej grubości przewodów, dobieramy odpowiednie zabezpieczenia nad prądowe. Są to urządzenia, które odłączą kabel, w którym pojawi się zbyt duży prąd. Taka sytuacja może powstać w skutek zwarcia czy podłączenia pod linię zbyt wielu odbiorników. Zazwyczaj stosuje się albo bezpieczniki topikowe, gdzie przy nadmiernym wzroście prądu przepala się wkładka albo automatyczne wyłączniki tzw. „esy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabezpieczenia nad prądowe chronią instalację przed zniszczeniem a dom przed skutkami pojawienia się ognia, nie chronią jednak domowników przed skutkami porażenia. Choć czas działania zabezpieczeń nad prądowych nie jest duży, to skutki porażenia mogą być tragiczne. Jeśli osoba porażona będzie znajdować się w miejscu mokrym lub będzie dotykać innych przewodzących prąd elementów umożliwiając tym samym przepływ prądu do ziemi, może dojść do porażenia.

Jak zabezpieczyć domowników przed skutkami porażenia prądem?

REKLAMA

Musimy zastosować zabezpieczenia o bardzo szybkim działaniu i wykrywające niewielkie nawet upływy prądu poza instalację elektryczną. Są to zabezpieczenia różnicowo prądowe, czas zadziałania to zaledwie 0,2 milisekundy a prąd wyzwalający zadziałanie to 30 miliamper

Przyjmuje się, że czas porażenia człowieka 0,2 milisekundy nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach nie spowoduje śmierci. Zabezpieczenia tego typu są niezbędne w pomieszczeniach gdzie jest prąd i woda : pralnie, łazienki, kuchnie itp.

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami wyładowań atmosferycznych?

Zabezpieczamy dom przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek oraz przed nagłym wzrostem napięcia w linii zasilającej po uderzeniu pioruna w sieć energetyczną zasilającą dom. Przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w dom, powodującym najczęściej pożar lub inne zniszczenia, zabezpiecza instalacja odgromowa przejmując na siebie wyładowanie i odprowadzając ładunek do ziemi. Przed skutkami nagłych i wielkich wzrostów napięć na linii zasilającej chroni wyłącznik przepięciowy, połączony jest z uziemieniem i do ziemi odprowadza gwałtowne impulsy wielkich napięć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA