REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru
Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru

REKLAMA

REKLAMA

Dom to miejsce bezpieczne i taka też przede wszystkim musi być instalacja elektryczna. Musimy więc zadbać o bezpieczeństwo domowników, zwierząt ale także o sam budynek i urządzenia będące na wyposażeniu.

Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest dostarczenie energii do miejsc odbioru, projektujemy linię główną zasilającą, przyłącze do sieci, szafkę licznikowa, rozdzielnię i linie zasilające poszczególne obwody. Takie okablowanie musimy właśnie zabezpieczyć, na pewno każdy spotkał się z informacją, że instalacja elektryczna spowodowała pożar.

REKLAMA

Jak uniknąć zagrożenia pożarem lub przepalenia się przewodu?

REKLAMA

Pożary i przepalenia przewodów są skutkami wydzielania się ciepła podczas przepływu prądu. Po osiągnięciu wysokiej temperatury druty się topią i dochodzi do iskrzenia.
Wydzielanie się ciepła z przewodu powstaje w przewodach nadmiernie obciążonych. Można zapobiegać temu zjawisku na dwa sposoby:

- poprzez właściwy dobór grubości żył przewodów. Trudniej przeciążyć jest grubszy przewód, mimo, że grubsze przewody są droższe, trzeba tak dobrać właściwą grubość aby była ona wystarczająca dla odbiorników danego obwodu i jednocześnie nie za gruba aby bez potrzeby nie podnosić kosztów budowy instalacji.

- do konkretnej grubości przewodów, dobieramy odpowiednie zabezpieczenia nad prądowe. Są to urządzenia, które odłączą kabel, w którym pojawi się zbyt duży prąd. Taka sytuacja może powstać w skutek zwarcia czy podłączenia pod linię zbyt wielu odbiorników. Zazwyczaj stosuje się albo bezpieczniki topikowe, gdzie przy nadmiernym wzroście prądu przepala się wkładka albo automatyczne wyłączniki tzw. „esy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabezpieczenia nad prądowe chronią instalację przed zniszczeniem a dom przed skutkami pojawienia się ognia, nie chronią jednak domowników przed skutkami porażenia. Choć czas działania zabezpieczeń nad prądowych nie jest duży, to skutki porażenia mogą być tragiczne. Jeśli osoba porażona będzie znajdować się w miejscu mokrym lub będzie dotykać innych przewodzących prąd elementów umożliwiając tym samym przepływ prądu do ziemi, może dojść do porażenia.

Jak zabezpieczyć domowników przed skutkami porażenia prądem?

REKLAMA

Musimy zastosować zabezpieczenia o bardzo szybkim działaniu i wykrywające niewielkie nawet upływy prądu poza instalację elektryczną. Są to zabezpieczenia różnicowo prądowe, czas zadziałania to zaledwie 0,2 milisekundy a prąd wyzwalający zadziałanie to 30 miliamper

Przyjmuje się, że czas porażenia człowieka 0,2 milisekundy nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach nie spowoduje śmierci. Zabezpieczenia tego typu są niezbędne w pomieszczeniach gdzie jest prąd i woda : pralnie, łazienki, kuchnie itp.

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami wyładowań atmosferycznych?

Zabezpieczamy dom przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek oraz przed nagłym wzrostem napięcia w linii zasilającej po uderzeniu pioruna w sieć energetyczną zasilającą dom. Przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w dom, powodującym najczęściej pożar lub inne zniszczenia, zabezpiecza instalacja odgromowa przejmując na siebie wyładowanie i odprowadzając ładunek do ziemi. Przed skutkami nagłych i wielkich wzrostów napięć na linii zasilającej chroni wyłącznik przepięciowy, połączony jest z uziemieniem i do ziemi odprowadza gwałtowne impulsy wielkich napięć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA