Kurtyny powietrzne – co to takiego?
REKLAMA
REKLAMA
Kurtyny powietrzne – zasada działania i budowa
REKLAMA
REKLAMA
Zadaniem kurtyny powietrznej jest odgrodzenie strumieniem powietrza dwóch stref o drastycznie różnych temperaturach. Wieszane są one nad wszelkiego rodzajami przejść i otworów drzwiowych i okiennych. Nadmuchując powietrze na całej szerokości drzwi powodują, że powietrze ze strefy przed i za kurtyną nie miesza się, a wymiana ciepła pomiędzy nimi jest bardzo ograniczona (co daje konkretne zyski w eksploatacji systemu).
Kurtyna powietrzna to nic innego jak podłużna obudowa, w której znajdziemy wentylatory napędzające powietrze. Duża moc tych wentylatorów powoduje wyrzut powietrza z dużymi prędkościami co jest gwarancją szczelnego odgrodzenia stref chronionych. Powietrze czerpane jest przez tył kurtyny powietrznej a wyrzucane od frontu pod kątem prostopadłym do posadzki. Wyróżnia się tzw. kurtyny zimne i ciepłe. Kurtyny cieple są wyposażone dodatkowo w nagrzewnice wodną lub elektryczną. Dzięki niej powietrze jest ogrzane nim opuści urządzenie. Ciepły napływ powietrza stosowany jest zimą aby ograniczyć straty ciepła z pomieszczenia i umilić wejście osobom wchodzącym z zewnątrz (strumień powietrza o dużej prędkości ma wysoką zdolność chłodzącą co w zimie mogłoby wywoływać negatywne odczucia osoby przechodzącej pod kurtyną powietrzną).
Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?
Oszczędności związane z zastosowaniem kurtyn powietrznych
Kurtyny powietrzne, choć drogie inwestycyjnie, spłacają się bardzo szybko. Powodują one znaczne oszczędności w ilości ciepła jaką musimy dostarczyć do pomieszczenia. Koszty utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu zabezpieczonym kurtynami powietrznymi maleją nawet o 20–30% w zależności od rodzaju kurtyny (ciepła pobiera dodatkową energię). Koszt utrzymania kurtyn zimnych jest bardzo niski – doprowadzamy do nich jedynie energię do zasilania wentylatora.
Zobacz także: Jak działa wentylacja wywiewna?
REKLAMA
REKLAMA