REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Artur Nowotka
Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego powietrza z pomieszczenia do atmosfery.
Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego powietrza z pomieszczenia do atmosfery.

REKLAMA

REKLAMA

Kurtyny powietrzne – choć często pod nimi przechodzimy, rzadko je zauważamy, chyba że zdmuchną nam kapelusz z głowy. Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego, ogrzanego powietrza z pomieszczenia do przestrzeni atmosfery.

Kurtyny powietrzne – zasada działania i budowa

REKLAMA

REKLAMA

Zadaniem kurtyny powietrznej jest odgrodzenie strumieniem powietrza dwóch stref o drastycznie różnych temperaturach. Wieszane są one nad wszelkiego rodzajami przejść i otworów drzwiowych i okiennych. Nadmuchując powietrze na całej szerokości drzwi powodują, że powietrze ze strefy przed i za kurtyną nie miesza się, a wymiana ciepła pomiędzy nimi jest bardzo ograniczona (co daje konkretne zyski w eksploatacji systemu).

Kurtyna powietrzna to nic innego jak podłużna obudowa, w której znajdziemy wentylatory napędzające powietrze. Duża moc tych wentylatorów powoduje wyrzut powietrza z dużymi prędkościami co jest gwarancją szczelnego odgrodzenia stref chronionych. Powietrze czerpane jest przez tył kurtyny powietrznej a wyrzucane od frontu pod kątem prostopadłym do posadzki. Wyróżnia się tzw. kurtyny zimne i ciepłe. Kurtyny cieple są wyposażone dodatkowo w nagrzewnice wodną lub elektryczną. Dzięki niej powietrze jest ogrzane nim opuści urządzenie. Ciepły napływ powietrza stosowany jest zimą aby ograniczyć straty ciepła z pomieszczenia i umilić wejście osobom wchodzącym z zewnątrz (strumień powietrza o dużej prędkości ma wysoką zdolność chłodzącą co w zimie mogłoby wywoływać negatywne odczucia osoby przechodzącej pod kurtyną powietrzną).

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Oszczędności związane z zastosowaniem kurtyn powietrznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kurtyny powietrzne, choć drogie inwestycyjnie, spłacają się bardzo szybko. Powodują one znaczne oszczędności w ilości ciepła jaką musimy dostarczyć do pomieszczenia. Koszty utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu zabezpieczonym kurtynami powietrznymi maleją nawet o 20–30% w zależności od rodzaju kurtyny (ciepła pobiera dodatkową energię). Koszt utrzymania kurtyn zimnych jest bardzo niski – doprowadzamy do nich jedynie energię do zasilania wentylatora.

Zobacz także: Jak działa wentylacja wywiewna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA