REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezpłatny projekt domu pozwala zaoszczędzić na kosztach budowy własnego lokum nawet kilka tysięcy złotych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

Bezpłatne projekty domów to efekt dwóch konkursów ogłoszonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wespół z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego (GINB). Najpierw na małe domy, które można od niedawna stawiać bez pozwolenia, potem na większe – pod szykowane zmiany w prawie, które miały umożliwić budowę bez pozwolenia także większych domów.

REKLAMA

Już osiem projektów dużych domów za darmo

REKLAMA

Na stronie internetowej GINB udostępniono 7 grudnia dwa nowe, bezpłatne projekty dużych domów. Łącznie takich projektów udostępnionych jest już osiem, a docelowo będzie ich 22.
To prace, które zwyciężyły w konkursie na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 metrów kwadratowych.

– Wszystkie projekty są do szybkiego pobrania bez żadnych opłat i formalności. Nasze projekty wyraźnie nawiązują do tradycyjnej, polskiej architektury, a do ich realizacji wystarczą powszechnie dostępne technologie budowlane. Jestem pewna, że będą się one cieszyły dużym zainteresowaniem inwestorów i już wkrótce rodziny w całym kraju potwierdzą w praktyce, że są w pełni funkcjonalne i przemyślane – powiedziała Marlena Maląg, minister rozwoju i technologii.

Projekt domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych: rekordy korzystających

W 2021 r., na jesieni, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił otwarty konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji domu jednorodzinnego, w ramach programu Polski Ład.
Celem konkursu było wyłonienie projektów o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych, które następnie mogłyby być udostępnione obywatelom do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Składane prace konkursowe miały przede wszystkim uwzględniać fakt, że projektowany dom będzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • o powierzchni zabudowy do 70 m2
  • wolnostojący, nie więcej niż dwukondygnacyjny 
  • na własne potrzeby mieszkaniowe
  • mieć obszar oddziaływania w całości na działce, na której został zaprojektowany.

Zwycięzcy autorzy prac konkursowych, po zakończeniu konkursu, otrzymali zaproszenia do wykonania pełnego projektu budowlanego, do udostępnienia bezpłatnie inwestorom w II kwartale 2022 r.

I tak też się stało. W konsekwencji w II kwartale 2022 r. została uruchomiona platforma z bezpłatnymi projektami domów do 70 m2 – są one dostępne do pobrania pod adresem: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Przez następne miesiące na platformie pojawiały się kolejne projekty architektoniczne, wzbogacające portfolio bazy. Każdy z udostępnianych projektów cieszył się i wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Ich zaletą jest zastosowanie przez autorów, poszukiwanych obecnie na rynku, rozwiązań energooszczędnych i termoizolacyjnych np. pomp ciepła.

W sumie 25 wykonawców przygotowało 72 projekty w różnych wersjach.

Darmowe projekty dużych domów: jest osiem, będzie dużo więcej

– Bezpłatne projekty domów do 70 metrów kwadratowych okazały się prawdziwym hitem; pobrano ich prawie 62 tys. To skłoniło nas do tego, by ogłosić kolejny konkurs architektoniczny, tym razem na budynki większe, które lepiej będą odpowiadały potrzebom rodzin. Jestem pewien, że będą się one cieszyły jeszcze większą popularnością – mówił ówczesny minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Złożony z przedstawicieli GUNB-u oraz zewnętrznych ekspertów sąd konkursowy oceniał prace wg następujących kryteriów:

atrakcyjności proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania pozwalających na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań;

maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej, tj. m.in. ograniczenie powierzchni komunikacji;

uniwersalności rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych (technologicznych), w tym proekologicznych oraz spełniających wymagania energoefektywności, a zarazem promujących ekonomiczne budownictwo.

Udostępnione na stronie gunb.gov.pl dwa nowe projekty dużych domów o powierzchni 120 metrów kwadratowych to tradycyjne domy dla 4-osobowej rodziny. Są to:

  • K2Koncept 120
  • K2Koncept 120 (wariant II)

REKLAMA

Zgodnie z założeniem konkursu na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m2 projekty zapewniają m.in. uniwersalność rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych, prostej realizacji czy optymalizacji kosztów budowy. Tym samym mają spełniać typowe oczekiwania 4-osobowej rodziny.

Projekty odznaczają się uniwersalną formą architektoniczną, która pozwala na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań przestrzennych. Oznacza to, że udostępnione projekty mogą być dostosowane m.in. do obowiązujących przepisów czy potrzeb danej działki, które wynikają z lokalnych uwarunkowań przestrzennych występujących, np. na terenach górskich.

Wcześniej udostępnione zostały następujące projekty:

  • Sebald – nowoczesny dom dla 4-osobowej rodziny o powierzchni ok. 120 m2
  • Sebald (wariant II) – nowoczesny dom dla 4-osobowej rodziny o powierzchni ok. 120 m2
  • Castor 180 – duży, tradycyjny dom o powierzchni ok. 180 m2
  • Castor 180 (wariant II) – duży, tradycyjny dom o powierzchni ok. 180 m2

Na stronie internetowej GUNB dostępnych jest obecnie osiem projektów bezpłatnych domów. Łącznie dostępnych jest już 89 projektów. Liczba ich pobrań przekroczyła już 77 tysięcy razy.

Bezpłatne projekty domów 70-180 metrów kwadratowych: jak skorzystać

Aby skorzystać z projektów, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i pobrać projekt ze strony internetowej gunb.gov.pl z katalogu projektów.

Strona z projektami działa prosto i intuicyjnie. W lewej części zawiera filtry, po zaznaczeniu których możemy dowolnie sortować projekty, zgodnie z naszymi potrzebami. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tracimy czasu na szukanie wśród wszystkich projektów.

Dodatkowo, aby jeszcze bardziej ułatwić start procesu budowy tego rodzaju budynków, GUNB udostępnił również odpowiednie dokumenty. Teraz wystarczy wejść na stronę https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/ i złożyć wniosek w ramach uproszczonej procedury. Wszystkie dokumenty można złożyć online za pośrednictwem serwisu e-Budownictwo, po wybraniu odpowiedniego formularza.

Natomiast wszystkie potrzebne informacje w tematyce domów do 70 metrów kwadratowych zamieszczone zostały w zakładce pod nazwą – Dom do 70m2.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA