REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

Bezpłatny projekt domu pozwala zaoszczędzić na kosztach budowy własnego lokum nawet kilka tysięcy złotych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

Bezpłatne projekty domów to efekt dwóch konkursów ogłoszonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wespół z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego (GINB). Najpierw na małe domy, które można od niedawna stawiać bez pozwolenia, potem na większe – pod szykowane zmiany w prawie, które miały umożliwić budowę bez pozwolenia także większych domów.

REKLAMA

Już osiem projektów dużych domów za darmo

REKLAMA

Na stronie internetowej GINB udostępniono 7 grudnia dwa nowe, bezpłatne projekty dużych domów. Łącznie takich projektów udostępnionych jest już osiem, a docelowo będzie ich 22.
To prace, które zwyciężyły w konkursie na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 metrów kwadratowych.

– Wszystkie projekty są do szybkiego pobrania bez żadnych opłat i formalności. Nasze projekty wyraźnie nawiązują do tradycyjnej, polskiej architektury, a do ich realizacji wystarczą powszechnie dostępne technologie budowlane. Jestem pewna, że będą się one cieszyły dużym zainteresowaniem inwestorów i już wkrótce rodziny w całym kraju potwierdzą w praktyce, że są w pełni funkcjonalne i przemyślane – powiedziała Marlena Maląg, minister rozwoju i technologii.

Projekt domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych: rekordy korzystających

W 2021 r., na jesieni, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił otwarty konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji domu jednorodzinnego, w ramach programu Polski Ład.
Celem konkursu było wyłonienie projektów o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych, które następnie mogłyby być udostępnione obywatelom do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Składane prace konkursowe miały przede wszystkim uwzględniać fakt, że projektowany dom będzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • o powierzchni zabudowy do 70 m2
  • wolnostojący, nie więcej niż dwukondygnacyjny 
  • na własne potrzeby mieszkaniowe
  • mieć obszar oddziaływania w całości na działce, na której został zaprojektowany.

Zwycięzcy autorzy prac konkursowych, po zakończeniu konkursu, otrzymali zaproszenia do wykonania pełnego projektu budowlanego, do udostępnienia bezpłatnie inwestorom w II kwartale 2022 r.

I tak też się stało. W konsekwencji w II kwartale 2022 r. została uruchomiona platforma z bezpłatnymi projektami domów do 70 m2 – są one dostępne do pobrania pod adresem: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Przez następne miesiące na platformie pojawiały się kolejne projekty architektoniczne, wzbogacające portfolio bazy. Każdy z udostępnianych projektów cieszył się i wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Ich zaletą jest zastosowanie przez autorów, poszukiwanych obecnie na rynku, rozwiązań energooszczędnych i termoizolacyjnych np. pomp ciepła.

W sumie 25 wykonawców przygotowało 72 projekty w różnych wersjach.

Darmowe projekty dużych domów: jest osiem, będzie dużo więcej

– Bezpłatne projekty domów do 70 metrów kwadratowych okazały się prawdziwym hitem; pobrano ich prawie 62 tys. To skłoniło nas do tego, by ogłosić kolejny konkurs architektoniczny, tym razem na budynki większe, które lepiej będą odpowiadały potrzebom rodzin. Jestem pewien, że będą się one cieszyły jeszcze większą popularnością – mówił ówczesny minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Złożony z przedstawicieli GUNB-u oraz zewnętrznych ekspertów sąd konkursowy oceniał prace wg następujących kryteriów:

atrakcyjności proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania pozwalających na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań;

maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej, tj. m.in. ograniczenie powierzchni komunikacji;

uniwersalności rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych (technologicznych), w tym proekologicznych oraz spełniających wymagania energoefektywności, a zarazem promujących ekonomiczne budownictwo.

Udostępnione na stronie gunb.gov.pl dwa nowe projekty dużych domów o powierzchni 120 metrów kwadratowych to tradycyjne domy dla 4-osobowej rodziny. Są to:

  • K2Koncept 120
  • K2Koncept 120 (wariant II)

REKLAMA

Zgodnie z założeniem konkursu na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m2 projekty zapewniają m.in. uniwersalność rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych, prostej realizacji czy optymalizacji kosztów budowy. Tym samym mają spełniać typowe oczekiwania 4-osobowej rodziny.

Projekty odznaczają się uniwersalną formą architektoniczną, która pozwala na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań przestrzennych. Oznacza to, że udostępnione projekty mogą być dostosowane m.in. do obowiązujących przepisów czy potrzeb danej działki, które wynikają z lokalnych uwarunkowań przestrzennych występujących, np. na terenach górskich.

Wcześniej udostępnione zostały następujące projekty:

  • Sebald – nowoczesny dom dla 4-osobowej rodziny o powierzchni ok. 120 m2
  • Sebald (wariant II) – nowoczesny dom dla 4-osobowej rodziny o powierzchni ok. 120 m2
  • Castor 180 – duży, tradycyjny dom o powierzchni ok. 180 m2
  • Castor 180 (wariant II) – duży, tradycyjny dom o powierzchni ok. 180 m2

Na stronie internetowej GUNB dostępnych jest obecnie osiem projektów bezpłatnych domów. Łącznie dostępnych jest już 89 projektów. Liczba ich pobrań przekroczyła już 77 tysięcy razy.

Bezpłatne projekty domów 70-180 metrów kwadratowych: jak skorzystać

Aby skorzystać z projektów, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i pobrać projekt ze strony internetowej gunb.gov.pl z katalogu projektów.

Strona z projektami działa prosto i intuicyjnie. W lewej części zawiera filtry, po zaznaczeniu których możemy dowolnie sortować projekty, zgodnie z naszymi potrzebami. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tracimy czasu na szukanie wśród wszystkich projektów.

Dodatkowo, aby jeszcze bardziej ułatwić start procesu budowy tego rodzaju budynków, GUNB udostępnił również odpowiednie dokumenty. Teraz wystarczy wejść na stronę https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/ i złożyć wniosek w ramach uproszczonej procedury. Wszystkie dokumenty można złożyć online za pośrednictwem serwisu e-Budownictwo, po wybraniu odpowiedniego formularza.

Natomiast wszystkie potrzebne informacje w tematyce domów do 70 metrów kwadratowych zamieszczone zostały w zakładce pod nazwą – Dom do 70m2.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA