REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Część 1.

Oferteo.pl
Oprac. Paulina Karpińska
Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Część 1.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Jakie powierzchnie były najczęściej wybierane, jaka technika budowania, czy jaki rodzaj dachówki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? 

Raport o budowie domów w Polsce jest corocznie publikowany przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami. Jego celem jest przedstawienie najważniejszych trendów w budownictwie jednorodzinnym oraz opinii Polaków na temat posiadania własnego domu. 

REKLAMA

W tegorocznym raporcie przedstawione zostały wyniki badania zrealizowanego przez Oferteo w styczniu 2023 roku wśród 465 osób, które w roku 2022 budowały dom.

Budowa domu w 2022 - najczęściej wybierane powierzchnie

Jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na cały proces inwestycyjny, jest planowany metraż obiektu. Podobnie jak w zeszłym roku, największa liczba respondentów (42%) zdeklarowała, że powierzchnia użytkowa ich domu mieści się w przedziale między 101 a 150 m². Część osób zdecydowała się na większy metraż, w przedziale między 151 a 200 m² (23%). Jeszcze większe domy, o powierzchni od 201 m² w górę, stanowiły 11% nowo powstałych budynków.

 

Inwestorzy niezwykle rzadko decydowali się na budowę niewielkich domów, o powierzchni przypominającej mieszkanie w bloku. Zaledwie 1% z nich postawiło dom mniejszy niż 50 m², a budynki o powierzchni z przedziału 51  75 m² stanowiły jedynie 6% wszystkich inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Budowa domu w 2022 - powierzchnia najczęściej wybierana

Budowa domu w 2022 - powierzchnia najczęściej wybierana

 

Oferteo.pl

Respondenci jako główny powód wyboru konkretnego metrażu najczęściej wymieniali wygodę użytkowania (38%) oraz osobiste preferencje (25%). Dla części z nich motywacją było dopasowanie budynku do powierzchni posiadanej działki (15%). Część decydowała się na mniejszy metraż z powodu ograniczonego budżetu, a niektórzy dostosowali swoje oczekiwania wobec powierzchni użytkowej do tego, co było określone w wybranym przez nich projekcie domu. 

 

Od 2022 roku istnieje możliwość wybudowania bez zezwolenia małego domu o powierzchni zabudowy do 70 m². Jednak inwestorzy nie byli taką opcją szczególnie zainteresowani. Zaledwie 2% z nich zdeklarowało, że dostosowywali wielkość domu do wymogów dotyczących budowy w uproszczonym trybie.

Budowa domu w 2022 - z jakim projektem?

Projekt, na bazie którego budowany jest dom, może pochodzić z różnych źródeł. Największą popularnością w 2022 cieszyły się gotowe projekty, zakupione od architekta. Na taki krok decydowało się 37% respondentów. 

 

Nieco więcej niż co czwarty ankietowany (27%) decydował się na opracowanie projektu indywidualnego we współpracy ze specjalistą , a 23% modyfikowało zakupiony gotowy projekt tak, aby był zgodny z ich potrzebami. 

 

Rzadziej, bo w 11% przypadków, inwestorzy deklarowali samodzielne przygotowanie całości projektu. Takie przedsięwzięcie wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności obsługi programów graficznych, jak np. AutoCAD.

Budowa domu w 2022 - projekt domu najczęściej wybierany

Budowa domu w 2022 - projekt domu najczęściej wybierany

 

Oferteo.pl

Budowa domu w 2022 - technologia najczęściej wybierana

Od lat najwięcej domów w Polsce powstaje w tradycyjnej technice murowanej. W 2022 roku aż 82% inwestorów wybrało właśnie tę opcję i jest to o 6 p.p. więcej niż w roku poprzednim. Równocześnie spadło zainteresowanie wykonaniem domu z drewna w technologii tzw. kanadyjskiej, inaczej zwanej szkieletową. Odsetek respondentów w tym przypadku wyniósł 9%, podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 11%. 

 

Pozostali inwestorzy decydowali się na wykorzystanie prefabrykatów, keramzytów lub bali (po 2%). Oznacza to, że o 4 p.p. rzadziej niż w poprzednim roku budowano domy drewniane, czyli te wykonane w technologii szkieletowej lub właśnie z bali.

Budowa domu w 2022 - technologia najczęściej wybierana

Budowa domu w 2022 - technologia najczęściej wybierana

 

Oferteo.pl

Kolejnym wyborem, jakiego musieli dokonać inwestorzy, był materiał pokrycia dachu. Najpopularniejsze okazały się dachówki ceramiczne (41% wzrost o 7 p.p. względem poprzedniego roku). Rzadziej decydowano się na blachodachówki (38%), które w poprzednim roku były najczęściej wybieranym sposobem pokrycia (42%) oraz dachówki cementowe (po 14% w 2021 i 2022 roku). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA