REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konstrukcja dachów stromych

Paweł Nawrocki

REKLAMA

Konstrukcja dachów stromych charakteryzuje się dużą swobodą kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych. Jednak nadmierną kreatywność ograniczają warunki zabudowy.

W niektórych gminach i powiatach istnieją przepisy dotyczące dopuszczalnych form dachów oraz ich koloru. Dachy na terenach związanych z kulturą regionalną na pewno nie mogą znacząco odbiegać od otoczenia.

REKLAMA

Dachy dwuspadowe i inne

Dachy dwuspadowe będą najtańszym wariatem łączącym możliwość umeblowania i cieszącą oko formę. Ciekawszą formą charakteryzują się dachy czterospadowe. Pomimo ograniczonej powierzchni użytkowej świetnie komponują się z budynkami parterowymi nadając im charakter tradycyjnej harmonii. Dachy pulpitowe dziś rzadko wykonywane, pasujące dla budynków gospodarczych, ale o niewątpliwe najprostszej i najtańszej konstrukcji dachu. Na terenach górskich dominować mogą dachy półszczytowe. Mają bardzo ciekawą stylistykę, jednak na terenach środkowej Polski mogą być trudne w realizacji, dodatkowo ich wykonanie wymaga specjalistycznej ekipy.

Najważniejsza rola dachu

Najważniejszą cechą wszystkich dachów jest trwałość i zdolność do szybkiego odprowadzania wody opadowej. Do budowy dachów stromych najlepiej nadaje się drewno. Jest to materiał lekki o stosunkowo dużej sprężystości, łatwo nadający się do obróbki, elastyczny i mający dobry stosunek wytrzymałości do ciężaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drewno na dach

Najlepszymi gatunkami są drzewa zawierające dużą ilość żywicy, nadającej elastyczność na działanie czynników klimatycznych, np. wiatru i śniegu. Najlepiej stosować drewno sosnowe i świerkowe. Ilość sęków nie powinna być duża i wielkość nie większa niż 25% pracującego przekroju. Wilgotność drewna powinna maksymalnie wynosić 18%, bez śladów korozji biologicznej, jego powierzchnia musi być zaimpregnowana. 

Polecamy: Wybór projektu

Wykonanie

Do wykonania dachu najlepiej zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę cieśli. Najczęściej dachy są wykonywane na miejscu przy użyciu materiału przygotowanego i dostarczonego na budowę. Najszybszą metodą jest montaż dachów prefabrykowanych, jednak przygotowanie murów musi być idealne, gdyż takie dachy trudno jest adaptować do niespodzianek gabarytowych w trakcie wznoszenia ścian. 

Czytaj także: Ekspresowe zaprawy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA