REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki powinien być ogrodowy domek na narzędzia

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Ogród.
Ogród.

REKLAMA

REKLAMA

Denerwuje Cię bałagan w ogrodzie? Chowanie foteli ogrodowych za każdym razem do domu? Brak miejsca na rowery czy kosiarkę? Jeśli tylko masz w ogrodzie trochę wolnej przestrzeni, to możesz rozwiązać te problemy budując funkcjonalne pomieszczenie.

Gdzie i w jaki sposób umieścić domek?

1. Domek najlepiej zbudować zaraz przy ogrodzeniu, aby nie stanowił przeszkody w ogrodzie, ale jego uzupełnienie.
2. Dobrze, aby nie był wysoki i nie wystawał poza ogrodzenie.
3. Żeby domek nie stanowił zbyt dużego kontrastu dla otoczenia (np. dla sąsiadów mających widok z okna wprost na Wasz domek) można pokryć jego dach trawą lub odpornymi na suszę roślinami skalnymi tworząc, tzw. zielony dach.
4. Ściany można zbudować z pustaków ceramicznych, a następnie obłożyć je, np. piaskowcem.
5. Dookoła stropodachu można przybić deski. Utworzy to coś w rodzaju donicy. Trzeba ją wyłożyć odpowiednimi materiałami (matą drenującą, geowłókniną oraz substratem glebowym, czyli mieszanką torfu, keramzytu, piasku, żwiru itp.).
6. Aby odprowadzać z dachu wodę najlepiej zamontować ozdobne łańcuchy zamocowane w wyciętych otworach w okapie. Woda będzie samoczynnie po nich spływać.

REKLAMA

Zobacz także: Nowoczesne narzędzia ogrodnicze – zestawy

Wnętrze

Domek pomieści nie tylko rowery, czy narzędzia, na które zabrakło miejsca w piwnicy. Możesz w nim przechowywać również kosiarkę w specjalnej wnęce oraz stworzyć małą drewutnię na zewnątrz budynku. W środku możesz zamontować półki na sprzęt sportowy lub ogrodniczy. Domek można podłączyć do instalacji alarmowej oraz do instalacji, która będzie nawadniać zielony dach.

Budowa domku

1. Fundamenty

Do wykonania fundamentów potrzebujesz cementu, piasku, żwiru, papy oraz folii izolacyjnej.
• W narożniku ogrodu, czyli w miejscu, które jest najodpowiedniejsze dla domku na narzędzia, wytycz dwie linie.
• Następnie wykop rów o głębokości 50 cm i szerokości 30 cm. Wypełnij go betonem.
• Ławy fundamentowe powinny wystawać na wysokość ok. 5-10 cm i na nich ułóż papę.
• Pomiędzy ławami zrób wykop na 15 cm na podsypkę z piasku. Piasek powinien być ubity zagęszczarką.
• Zaraz potem rozłóż na nim folię izolacyjną i wylej płytę z betonu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Ściany

REKLAMA

Aby zbudować ściany potrzebujesz pustaków MAX, cegieł oraz płyty z piaskowca.
• Na zbudowanych wcześniej ławach fundamentach postaw pustaki MAX. Oczywiście zostaw np. zwieńczony łukiem, otwór na drzwi o odpowiedniej wysokości.
• Do nadproży potrzebujesz cegły dziurawki.

• Ściana frontowa powinna być niższa o 15 cm od ściany równoległej (tej przylegającej do ogrodzenia) otrzymasz dzięki temu stropodach o spadku 30%.
• Ściany wykończ zaimpregnowanym piaskowcem układanym na zaprawie.

3. Dach

Do budowy dachu potrzebujesz ośmiu belek stropowych (kantówek 10x10) oraz deski calówki (o grubości 2,5 cm).
• Po pierwsze, na ścianach oprzyj belki stropowe i przybij do nich poszycie z desek. Całość będzie tworzyć dno skrzyni dla zielonego dachu.

• Okap nad ścianą frontową powinien wystawać na ok. 30 cm, ponieważ to zapobiegnie zamoczeniu ścian przez deszcz. W okapie wytnij dwa otwory, przez które będzie odpływać po łańcuchach woda. Następnie na deskach rozłóż folię EPDM (trzeba pamiętać, że w miejscach gdzie są otwory w okapie trzeba, również wyciąć otwory w folii!).

Następnie zainstaluj tam plastikowe odpływy.
• Na obrzeżach dachu zamontuj ścianki skrzynki na ziemię, a jej dno wyłóż matą drenażową, a następnie geowłókniną. Później wysyp na to 12 cm substratu glebowego. Wszystko powinno mieć wysokość 3 cm poniżej krawędzi skrzynki.
• Następnie posadź rośliny.

Polecamy: Basen w ogródku

4. Wykończenie

• Trzeba doprowadzić instalację elektryczną oraz alarmową.
• W otworze na drzwi załóż ościeżnicę.
• Wnętrze domku otynkuj i pomaluj.
• Zainstaluj drzwi i pokryj je impregnatem oraz zamontuj półki i regały.

Czytaj także: Pomieszczenie gospodarcze

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA