REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Warto zaprojektować dobre oświetlenie w kuchni? Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Warto zaprojektować dobre oświetlenie w kuchni? Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dobre oświetlenie w domu odgrywa bardzo ważną rolę – po pierwsze ułatwia normalne funkcjonowanie, a po drugie tworzy nastrój i przytulną atmosferę. Dlatego warto zaplanować dobre oświetlenie w kuchni, które ułatwi nam pracę i doda klimatu. Kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujesz posiłki i często je spożywasz. Potrzebne są więc zarówno dobre warunki do pracy, jak i do wypoczynku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo w kuchni. To właśnie tam masz styczność z niebezpiecznymi urządzeniami, przez które łatwo o wypadek. Szalejące po kuchni nieuważne pociechy również w łatwy sposób mogą się zranić. Zwłaszcza, gdy oświetlenie daje wiele do życzenia. Raczej trudno sobie wyobrazić gotowanie, czy zmywanie w półmroku. Najpowszechniejszą porą dnia, podczas której przebywa się w kuchni jest wieczór, czas kolacji. Wymaga to zastosowania sztucznego oświetlenia.

REKLAMA

Strefy w kuchni

Każda kuchnia ma trzy najczęściej oblegane strefy: zlewozmywak, lodówkę oraz piec/płytę grzewczą. To właśnie wokół tych miejsc należy założyć dobre oświetlenie. Rynek oferuje całą gamę różnego rodzaju żarówek, lamp, a także możliwość ich wbudowania w meble. Dobrym pomysłem, przed urządzeniem kuchni, jest zastanowienie się nad rozłożeniem światła. W jakich miejscach najwięcej będziesz się poruszać, czy będziesz tam spożywać posiłki, jeżeli tak, to gdzie umiejscowić stół, aby go bez problemu oświetlić itd.

Oświetlenie a koszty

Wiele osób błędnie uważa, że światło centralne (lampa zamontowana pośrodku pomieszczenia) oraz ewentualnie światło z okapu, wystarczą, aby kuchnia była odpowiednio oświetlona. Inną przyczyną, dla której oszczędnie oświetla się kuchnie, może być obawa, że rachunki przysporzą o szybsze bicie serca. Wystarczy jednak rozejrzeć się za żarówkami energooszczędnymi, aby ten problem rozwiązać.

Gdy posiadasz już zaaranżowane pomieszczenie nic straconego, aby je odpowiednio doświetlić. Na przykład przy pomocy świetlówek kompaktowych pod szafkami.

Gra światła z cieniem

Dzięki różnym rodzajom oświetlenia można stworzyć ciekawie wyglądające zakątki, które zapewne będą przyciągać wzrok przybyłych gości. Nie od dziś wiadomo, że połączenie roślin i światła daje ciekawy efekt końcowy w postaci zabawy z cieniem. Ukazuje to, że oświetlenie wnętrza może również odgrywać walory upiększające.
W sposób optyczny możesz powiększyć mieszkanie stosując odpowiednie rodzaje oświetlenia: w niskich pokojach warto zrezygnować z wiszącego oświetlenia, zastępując je lampą kompaktową. Oświetlenie pośrednie jest również zalecane w celu rozproszenia światła po całości pomieszczenia.
Mieszkanie może mieć różny charakter, w zależności od sposobu aranżacji lamp i elementów, które są oświetlane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kilka słów o oświetleniu

Eleganckie kinkiety zamontowane nad krzesłami nadają kameralny charakter, uspokajający po ciężkim dniu. Gdy oświetlają obraz, staje się on głównym punktem pomieszczenia, zwracającym na siebie uwagę.

Światło naturalne

REKLAMA

Stosowanie światła sztucznego to nie wszystko. Należy również umiejętnie korzystać z promieni słonecznych. Przy aranżacji kuchni warto wziąć pod uwagę umiejscowienie okna: czy znajduje się na wschodzie, czy na zachodzie. Umożliwi to odpowiednie rozplanowanie mebli oraz innych urządzeń. Ponadto kierunek, w jakim znajduje się okno decyduje o jakich porach będzie najjaśniej. Należy pamiętać, że dostęp do światła słonecznego może być ograniczony przez budynki oraz drzewa za oknem. Aby dodatkowo nie ograniczać przepływu światła warto nie stosować ciężkich i ciemnych zasłon, tudzież firanek tego typu, a zastąpić je roletami i żaluzjami.

Przedstawione zasady nie należą do skomplikowanych, dlatego każdy z Was może się do nich zastosować. Jeżeli zastanawiasz się nad remontem, rozpatrz dodatkowo kwestię oświetlenia. Pamiętaj, że nawet posiadając zaaranżowaną kuchnię możesz ją odmienić odpowiednio montując na przykład wspomniane już świetlówki kompaktowe. 

Zobacz także: Jakie okno wybrać?

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA