Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?
REKLAMA
REKLAMA
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo w kuchni. To właśnie tam masz styczność z niebezpiecznymi urządzeniami, przez które łatwo o wypadek. Szalejące po kuchni nieuważne pociechy również w łatwy sposób mogą się zranić. Zwłaszcza, gdy oświetlenie daje wiele do życzenia. Raczej trudno sobie wyobrazić gotowanie, czy zmywanie w półmroku. Najpowszechniejszą porą dnia, podczas której przebywa się w kuchni jest wieczór, czas kolacji. Wymaga to zastosowania sztucznego oświetlenia.
REKLAMA
Strefy w kuchni
Każda kuchnia ma trzy najczęściej oblegane strefy: zlewozmywak, lodówkę oraz piec/płytę grzewczą. To właśnie wokół tych miejsc należy założyć dobre oświetlenie. Rynek oferuje całą gamę różnego rodzaju żarówek, lamp, a także możliwość ich wbudowania w meble. Dobrym pomysłem, przed urządzeniem kuchni, jest zastanowienie się nad rozłożeniem światła. W jakich miejscach najwięcej będziesz się poruszać, czy będziesz tam spożywać posiłki, jeżeli tak, to gdzie umiejscowić stół, aby go bez problemu oświetlić itd.
Oświetlenie a koszty
Wiele osób błędnie uważa, że światło centralne (lampa zamontowana pośrodku pomieszczenia) oraz ewentualnie światło z okapu, wystarczą, aby kuchnia była odpowiednio oświetlona. Inną przyczyną, dla której oszczędnie oświetla się kuchnie, może być obawa, że rachunki przysporzą o szybsze bicie serca. Wystarczy jednak rozejrzeć się za żarówkami energooszczędnymi, aby ten problem rozwiązać.
Gdy posiadasz już zaaranżowane pomieszczenie nic straconego, aby je odpowiednio doświetlić. Na przykład przy pomocy świetlówek kompaktowych pod szafkami.
Gra światła z cieniem
Dzięki różnym rodzajom oświetlenia można stworzyć ciekawie wyglądające zakątki, które zapewne będą przyciągać wzrok przybyłych gości. Nie od dziś wiadomo, że połączenie roślin i światła daje ciekawy efekt końcowy w postaci zabawy z cieniem. Ukazuje to, że oświetlenie wnętrza może również odgrywać walory upiększające.
W sposób optyczny możesz powiększyć mieszkanie stosując odpowiednie rodzaje oświetlenia: w niskich pokojach warto zrezygnować z wiszącego oświetlenia, zastępując je lampą kompaktową. Oświetlenie pośrednie jest również zalecane w celu rozproszenia światła po całości pomieszczenia.
Mieszkanie może mieć różny charakter, w zależności od sposobu aranżacji lamp i elementów, które są oświetlane.
Zobacz także: Kilka słów o oświetleniu
Eleganckie kinkiety zamontowane nad krzesłami nadają kameralny charakter, uspokajający po ciężkim dniu. Gdy oświetlają obraz, staje się on głównym punktem pomieszczenia, zwracającym na siebie uwagę.
Światło naturalne
REKLAMA
Stosowanie światła sztucznego to nie wszystko. Należy również umiejętnie korzystać z promieni słonecznych. Przy aranżacji kuchni warto wziąć pod uwagę umiejscowienie okna: czy znajduje się na wschodzie, czy na zachodzie. Umożliwi to odpowiednie rozplanowanie mebli oraz innych urządzeń. Ponadto kierunek, w jakim znajduje się okno decyduje o jakich porach będzie najjaśniej. Należy pamiętać, że dostęp do światła słonecznego może być ograniczony przez budynki oraz drzewa za oknem. Aby dodatkowo nie ograniczać przepływu światła warto nie stosować ciężkich i ciemnych zasłon, tudzież firanek tego typu, a zastąpić je roletami i żaluzjami.
Przedstawione zasady nie należą do skomplikowanych, dlatego każdy z Was może się do nich zastosować. Jeżeli zastanawiasz się nad remontem, rozpatrz dodatkowo kwestię oświetlenia. Pamiętaj, że nawet posiadając zaaranżowaną kuchnię możesz ją odmienić odpowiednio montując na przykład wspomniane już świetlówki kompaktowe.
Zobacz także: Jakie okno wybrać?
Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl
REKLAMA
REKLAMA