REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

Dachówki ceramiczne są najczęściej w kolorze czerwonym, produkowane są z gliny wypalanej w piecu. Są bardzo popularne, a ich montaż jest prosty dzięki wyprofilowanym zamkom. Zamki poprawiają szczelność dachówki i ułatwiają łączenie.

W zależności od typu dachówki inny będzie sposób jej układania.

REKLAMA

Karpiówki

Są to dachówki płaskie i dość gęsto ułożone. Dzięki temu woda nie będzie pod nie wpływać, ale tylko kiedy dach będzie mieć duży spadek. Dachówki zaczepia się na łacie za pomocą wyprofilowanych dolnych powierzchni. Są pokryciem typu ciężkiego. Można je układać tak, aby tworzyły łuskę lub koronkę.

Dachówka typu mnich – mniszka

Mniszki to te części, które tworzą na dachu „rynnę”, a mnichów używa się do powstania tzw. garbów. Mocuje się je do łat za pomocą klamer i drutów. Jest to pokrycie bardzo szczelne, ale zarazem pracochłonne i drogie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dachówki zakładkowe

Są to dachówki z bocznymi zamkami. Układa się je pojedynczo. Mają wiele wzorów i powinny na siebie nachodzić (dach będzie szczelniejszy!). Na ich spodniej części są zaczepy, które układając trzeba zahaczać o łaty. Najlepiej pasują do dachów o średnim nachyleniu. Popularne rodzaje dachówek zakładkowych to, m.in: marsylka, romańska, portugalska oraz rzymska.

Esówka (holenderka)

Dachówki te nie mają zaczepów, ale ich profil ułatwia zakładanie (mają kształt litery S – stąd nazwa).
Ten profil wymaga układania ich zawsze od prawej strony.

Zalety

• Trwałość (mogą wytrzymać nawet 100 lat),
• Można je szybko wymyć (czasami wystarczy jedynie woda pod ciśnieniem),
• Są niepalne,
• Odporne na zmiany temperatur,
• Dobrze tłumią hałas.

Wady

REKLAMA

• Brudzenie się – dachówki ceramiczne mają tendencję do pokrywania się brudem, mchem i innymi roślinkami.
Można jednak spowolnić ten proces poprzez pokrycie dachówki specjalnym impregnatem. Niektóre z rodzajów można zakupić już zabezpieczone w ten sposób.
• Pamiętaj, że dachówki ceramiczne są ciężkim materiałem, więźba (drewniany szkielet dachu przenoszący obciążenia z pokrycia dachowego) musi być więc mocna.

W związku z tym nie wymieniaj pokrycia lekkiego, takiego jak blachodachówka, na dachówkę bez konsultacji z projektantem. Może się bowiem okazać, że więźba będzie wymagała wzmocnienia.

• Są droższe niż inne dachówki.

Polecamy: Kilka słów o dachach

Inne cechy

• W zależności od modelu i sposobu ułożenia dachówki, jej metr kwadratowy waży 40-75 kg.
• Dachówki ceramiczne są polecane do stosowania na dachy o kącie nachylenia połaci od 16 do 45°.

• Przed zakupem dokładnie sprawdź czy w dachówce nie ma żadnych ubytków, rys, wybrzuszeń i pęcherzy.
• Dachówki muszą posiadać minimum jeden zaczep.

Czytaj także: Rynny w konstrukcji dachu

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA