REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Krzysztof Kowalski
Do ocieplania ław fundamentowych najlepiej używać styropianu XPS.
Do ocieplania ław fundamentowych najlepiej używać styropianu XPS.

REKLAMA

REKLAMA

Izolowanie termiczne ław fundamentowych ochroni nas przed zbyt dużymi stratami ciepła z budynku, co pozwoli nam zaoszczędzić w późniejszym czasie na ogrzewaniu. Stosowanie styropianu XPS zapewni nam poza izolacją termiczną także dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy zasypywaniu fundamentów lub powstającymi poprzez korzenie roślin i drzew.

Rola izolacji termicznej na ławach fundamentowych

W obecnych czasach podczas budowy domu, dążymy do tego by był on energooszczędny, aby zapewniał nam niskie koszty ogrzewania oraz utrzymywał we wnętrzu odpowiedni mikroklimat. W tym celu należy ocieplić każdy element budynku w taki sposób aby zminimalizować straty ciepłą z wewnątrz. Ochrona budynku musi być kompleksowa, a nasz budynek powinniśmy chronić izolacją termiczną z każdej strony. Zarówno w domu podpiwniczonym jak i nie podpiwniczonym, oprócz izolacji ścian i stropów, powinniśmy stosować także izolację termiczną fundamentów, gdyż ziemia przemarza nawet do głębokości 1 metra poniżej poziomu gruntu. 

REKLAMA

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Czym ocieplać ławy fundamentowe?

Izolacja termiczna poza pełnieniem swoich podstawowych funkcji, powinna być także odporna na wodę, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Właściwości termiczne dostępnych materiałów izolacyjnych są bardzo zbliżone, lecz i tak powinniśmy wybierać te o najniższym współczynniku przenikania ciepła. Ławy i ściany fundamentowe poza stratami ciepła, są narażone także na negatywne działanie wody gruntowej. Dlatego też, wybrany przez nas materiał nie powinien chłonąć wody. Stosowany materiał izolacyjny ław, powinien być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, pierwszą okazją do uszkodzenia izolacji jest już moment zasypywania fundamentów w późniejszym czasie, naszą izolację mogą uszkodzić też korzenie drzew. Do ocieplania ław fundamentowych najlepiej używać styropianu XPS.

Zobacz także: Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Uszkodzona izolacja termiczna na ławach fundamentowych nie spełni swojego zadania, dodatkowo może być punktem przedostawania się wody, która będzie powodować wilgoć. Warto zaznaczyć, że usuwanie skutków zawilgocenie fundamentów jest bardzo skomplikowane i kosztowne a sama wilgoć jest niebezpieczna i powoduje wiele szkód. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiałem spełniającym wszystkie te warunki jest styropian XPS. Tylko ten materiał posiada znikomą chłonność wody, oraz ma lepsze właściwości termiczne od styropianu EPS, poza tym jest dużo bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ jest bardzo twardy. Styropian EPS, poza gorszymi właściwościami ochronnymi przed wodą, posiada gorsze właściwości termiczne oraz co najważniejsze jest materiałem mniej wytrzymałym na uszkodzenia. Wełna mineralna ze względu na swoje właściwości powinna być stosowana w miejscach wentylowanych a jej brak ochrony przed wodą wyklucza jej stosowanie na ławach fundamentowych.

Zobacz także: Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA