REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Mazurek
 Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika.
Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika.

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.

Główny podział posadowienia budynków

W przypadku gdy podstawa fundamentu spoczywa na warstwie nośnej gruntu mamy do czynienia z posadowieniem bezpośrednim. Kiedy to warstwa nośna gruntu jest poniżej krawędzi podstawy fundamentu, a obciążenia z niego przekazywane są na grunt za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych, mówimy wtedy o posadowieniu pośrednim. 

REKLAMA

Rodzaje posadowienia budynków możemy podzielić również na płytkie i głębokie. Płytkie to takie, kiedy warstwa nośna gruntu zalega na takiej głębokości, że możliwe jest wykonanie wykopu bez dodatkowego umacniania jego skarp. Jest to głębokość do około 4 m. Poniżej tej głębokości są już posadowienia głębokie. Wykop w tym przypadku jest możliwy do wykonania poprzez umacnianie jego krawędzi przez wykonanie np. ścianek szczelnych i różnego rodzaju obudów ścian wykopu. 

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Konstrukcja elementów posadowienia

W przypadku domów jednorodzinnych konstrukcję nośna stanowią ściany i to one przenoszą obciążenia na grunt poprzez ławy fundamentowe. Ich kształt prawie nie odbiega od kształtu ścian nośnych. Ich szerokość jest taka, by po każdej stronie ścian wystawało przynajmniej po 5 cm. 

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bywa również, że część konstrukcyjna stanowią słupy. Obciążenia z nich przekazywane są na grunt przez stopy fundamentowe. Ich konstrukcja jest taka sama jak ław. Stopy fundamentowe są również wykonywane jako posadowienie kominów. Wielkość stopy fundamentowej powinna być taka by wystawała 15 cm z każdej strony poza obrys słupa czy komina.

Stopy i ławy fundamentowe wykonuje się na gruntach nośnych. Przy dużym zagęszczeniu ścian nośnych i słupów fundament może przyjmować kształt rusztu a nawet płyty. Płyta fundamentowa sprawdza się również dobrze w przypadku gorszych warunków gruntowych.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Kiedy jesteśmy zmuszeni posadowić budynek na gruntach mniej nośnych albo gdy poziom wód gruntowych występuje dość wysoko, musimy sięgnąć po rozwiązania bardziej skomplikowane. Wcześniej wspomniana płyta pozwala na równomierne rozłożenie obciążeń na grunt i równe osiadanie budynku, szczególnie kiedy występują niejednorodne warunki gruntowe.

W przypadku gdy grunty nośne zalegają głęboko pod powierzchnią ziemi, posadowienie budynku jest możliwe przez zastosowanie np.: mikropali, które mogą być wylewane w uprzednio wywierconych otworach lub po prostu wbijane jako gotowe elementy. Te pierwsze wykonuje się prze wywiercenie otworów w gruncie, wypełnienie ich zawiesiną np.: iłową, która wzmacnia ścianki otworu, włożenie zbrojenia i betonowanie. Tak wykonane pale spaja się oczepem, na którym to dopiero wykonywane są ściany fundamentowe.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA