REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Katarzyna Mazurek
 Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika.
Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika.

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.

Główny podział posadowienia budynków

W przypadku gdy podstawa fundamentu spoczywa na warstwie nośnej gruntu mamy do czynienia z posadowieniem bezpośrednim. Kiedy to warstwa nośna gruntu jest poniżej krawędzi podstawy fundamentu, a obciążenia z niego przekazywane są na grunt za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych, mówimy wtedy o posadowieniu pośrednim. 

REKLAMA

Rodzaje posadowienia budynków możemy podzielić również na płytkie i głębokie. Płytkie to takie, kiedy warstwa nośna gruntu zalega na takiej głębokości, że możliwe jest wykonanie wykopu bez dodatkowego umacniania jego skarp. Jest to głębokość do około 4 m. Poniżej tej głębokości są już posadowienia głębokie. Wykop w tym przypadku jest możliwy do wykonania poprzez umacnianie jego krawędzi przez wykonanie np. ścianek szczelnych i różnego rodzaju obudów ścian wykopu. 

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Konstrukcja elementów posadowienia

W przypadku domów jednorodzinnych konstrukcję nośna stanowią ściany i to one przenoszą obciążenia na grunt poprzez ławy fundamentowe. Ich kształt prawie nie odbiega od kształtu ścian nośnych. Ich szerokość jest taka, by po każdej stronie ścian wystawało przynajmniej po 5 cm. 

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bywa również, że część konstrukcyjna stanowią słupy. Obciążenia z nich przekazywane są na grunt przez stopy fundamentowe. Ich konstrukcja jest taka sama jak ław. Stopy fundamentowe są również wykonywane jako posadowienie kominów. Wielkość stopy fundamentowej powinna być taka by wystawała 15 cm z każdej strony poza obrys słupa czy komina.

Stopy i ławy fundamentowe wykonuje się na gruntach nośnych. Przy dużym zagęszczeniu ścian nośnych i słupów fundament może przyjmować kształt rusztu a nawet płyty. Płyta fundamentowa sprawdza się również dobrze w przypadku gorszych warunków gruntowych.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Kiedy jesteśmy zmuszeni posadowić budynek na gruntach mniej nośnych albo gdy poziom wód gruntowych występuje dość wysoko, musimy sięgnąć po rozwiązania bardziej skomplikowane. Wcześniej wspomniana płyta pozwala na równomierne rozłożenie obciążeń na grunt i równe osiadanie budynku, szczególnie kiedy występują niejednorodne warunki gruntowe.

W przypadku gdy grunty nośne zalegają głęboko pod powierzchnią ziemi, posadowienie budynku jest możliwe przez zastosowanie np.: mikropali, które mogą być wylewane w uprzednio wywierconych otworach lub po prostu wbijane jako gotowe elementy. Te pierwsze wykonuje się prze wywiercenie otworów w gruncie, wypełnienie ich zawiesiną np.: iłową, która wzmacnia ścianki otworu, włożenie zbrojenia i betonowanie. Tak wykonane pale spaja się oczepem, na którym to dopiero wykonywane są ściany fundamentowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA