REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Katarzyna Mazurek
 Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika.
Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika.

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.

Główny podział posadowienia budynków

W przypadku gdy podstawa fundamentu spoczywa na warstwie nośnej gruntu mamy do czynienia z posadowieniem bezpośrednim. Kiedy to warstwa nośna gruntu jest poniżej krawędzi podstawy fundamentu, a obciążenia z niego przekazywane są na grunt za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych, mówimy wtedy o posadowieniu pośrednim. 

REKLAMA

Rodzaje posadowienia budynków możemy podzielić również na płytkie i głębokie. Płytkie to takie, kiedy warstwa nośna gruntu zalega na takiej głębokości, że możliwe jest wykonanie wykopu bez dodatkowego umacniania jego skarp. Jest to głębokość do około 4 m. Poniżej tej głębokości są już posadowienia głębokie. Wykop w tym przypadku jest możliwy do wykonania poprzez umacnianie jego krawędzi przez wykonanie np. ścianek szczelnych i różnego rodzaju obudów ścian wykopu. 

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Konstrukcja elementów posadowienia

W przypadku domów jednorodzinnych konstrukcję nośna stanowią ściany i to one przenoszą obciążenia na grunt poprzez ławy fundamentowe. Ich kształt prawie nie odbiega od kształtu ścian nośnych. Ich szerokość jest taka, by po każdej stronie ścian wystawało przynajmniej po 5 cm. 

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bywa również, że część konstrukcyjna stanowią słupy. Obciążenia z nich przekazywane są na grunt przez stopy fundamentowe. Ich konstrukcja jest taka sama jak ław. Stopy fundamentowe są również wykonywane jako posadowienie kominów. Wielkość stopy fundamentowej powinna być taka by wystawała 15 cm z każdej strony poza obrys słupa czy komina.

Stopy i ławy fundamentowe wykonuje się na gruntach nośnych. Przy dużym zagęszczeniu ścian nośnych i słupów fundament może przyjmować kształt rusztu a nawet płyty. Płyta fundamentowa sprawdza się również dobrze w przypadku gorszych warunków gruntowych.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Kiedy jesteśmy zmuszeni posadowić budynek na gruntach mniej nośnych albo gdy poziom wód gruntowych występuje dość wysoko, musimy sięgnąć po rozwiązania bardziej skomplikowane. Wcześniej wspomniana płyta pozwala na równomierne rozłożenie obciążeń na grunt i równe osiadanie budynku, szczególnie kiedy występują niejednorodne warunki gruntowe.

W przypadku gdy grunty nośne zalegają głęboko pod powierzchnią ziemi, posadowienie budynku jest możliwe przez zastosowanie np.: mikropali, które mogą być wylewane w uprzednio wywierconych otworach lub po prostu wbijane jako gotowe elementy. Te pierwsze wykonuje się prze wywiercenie otworów w gruncie, wypełnienie ich zawiesiną np.: iłową, która wzmacnia ścianki otworu, włożenie zbrojenia i betonowanie. Tak wykonane pale spaja się oczepem, na którym to dopiero wykonywane są ściany fundamentowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA