REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Subskrybuj nas na Youtube
Fundamenty spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim opiera się na nich konstrukcja, ale chronią także budynek przed przenikaniem wód gruntowych, zwłaszcza na terenie, gdzie ich poziom jest wysoki lub niestabilny. Fot. Lafarge
Fundamenty spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim opiera się na nich konstrukcja, ale chronią także budynek przed przenikaniem wód gruntowych, zwłaszcza na terenie, gdzie ich poziom jest wysoki lub niestabilny. Fot. Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Fundamenty są odpowiedzialne za konstrukcję całego domu, dlatego ważne jest, aby były trwałe i wytrzymałe. Zanim rozpoczniemy wykonanie fundamentów, należy dokładnie zaplanować całą inwestycję, aby uniknąć ewentualnych błędów. Po ukończeniu budowy wprowadzanie poprawek fundamentowych nie będzie już możliwe.

Fundamenty spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim opiera się na nich konstrukcja, ale chronią także budynek przed przenikaniem wód gruntowych, zwłaszcza na terenie, gdzie ich poziom jest wysoki lub niestabilny. Ich wykonanie jest kluczowe dla całego budynku, gdyż ciężko jest wykonać naprawy ewentualnych usterek. Gdy fundamenty są wykonane i pokryte izolacją, nie jest możliwe usuniecie błędów popełnionych na etapie ich wznoszenia. Dlatego ważna jest precyzja na etapie posadowienia budynku i przemyślany dobór materiałów fundamentowych. Pozawala to zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a po latach także nerwy, związane z pękającymi ścianami oraz przeciekającą do piwnicy wodą gruntową.

REKLAMA

Jakie są techniki wykonania fundamentów?

REKLAMA

Prace fundamentowe uchodzą za czasochłonne i drogie na tle całego procesu wznoszenia budynku. Rozpoczyna się je od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu na odpowiednią głębokość. Do wykopów często wynajmuje się koparkę, ale ziemię pod ławy wybiera się ręcznie. Głębokość, na jakiej powinien znaleźć się spód fundamentu, zależy od głębokości przemarzania gruntu i wynosi 0,8–1,4 m, w zależności od regionu Polski. Tylko lekkie budynki na tzw. gruntach niewysadzinowych, czyli nie zwiększających swojej objętości pod wpływem mrozu (głównie piaskach) można ustawiać płycej – na głębokości 50–60 cm.

Najbardziej typowy fundament domu jednorodzinnego składa się z dwóch części – spodu, w postaci ławy fundamentowej, oraz ścian fundamentowych, które w domach podpiwniczonych stanowią jednocześnie ściany piwnic. Najbardziej popularne są ławy betonowe, wylewane bezpośrednio do gruntu. Dodatkowo zbroi się je, aby były bardziej odporne na nierównomierne osiadanie gruntu.

Zobacz także: Etapy wykonywania fundamentów

REKLAMA

Projekt każdego domu określa sposób posadowienia budynku, dostosowując go do obciążeń, które budynek będzie przekazywać na fundament oraz do nośności gruntu. Warto jednak pamiętać, że w katalogowych projektach domów, oba te parametry zakłada się na przeciętnym poziomie. Tymczasem rzeczywiste warunki gruntowe na działce mogą odbiegać od przyjętych w projekcie. Jeśli warunki okażą się znacznie gorsze, konieczne będzie dostosowanie do nich fundamentowania budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są grunty, na których budowa domu jest szczególnie utrudniona, np. działki z przewagą gliny lub torfu. Niebezpieczne są także tzw. grunty nasypowe, powstałe
w wyniku działalności człowieka, takie jak hałdy. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej działki, warto zlecić badania geotechniczne i sprawdzić, co kryje się pod warstwą humusu. Dobrze jest też porozmawiać z sąsiadami, dowiedzieć się, jakie oni zaobserwowali problemy z posadowieniem budynku, jak wysoko w okolicznych studniach sięga woda, a także czy zdarzają się podtopienia lub zalania piwnic w okolicy.


Unikaj błędów

Niezależnie od tego, czy przy budowie domu mamy do czynienia z łatwym podłożem czy gruntem wymagającym specjalnych materiałów przydatne będą uniwersalne rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne, które łatwo można zastosować przy różnych warunkach terenu.

Jednym z błędów popełnianych na budowach jest dodawanie wody do mieszanki, by stała się bardziej płynna i łatwiejsza w aplikacji. Beton z tak rozrzedzonej mieszanki będzie miał obniżone kluczowe parametry: wytrzymałość na ściskanie, wodoszczelność i nasiąkliwość.

Bardzo częstym błędem podczas fundamentowania jest też niedokładne wypełnienie deskowania oraz nieprecyzyjne wyrównanie powierzchni. Po takich błędach warstwa izolacyjna źle przylega do powierzchni wylanego betonu i niewystarczająco zabezpiecza ławę przed wodami gruntowymi.

Zobacz także: Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Innowacyjne produkty

Producenci oferują innowacyjne produkty, co powoduje, że ich zastosowanie na budowie przeczy stereotypowi wylewania fundamentów – zdecydowanie skracają czas i upraszczają prace budowlane. Produkt jest dostarczany na budowę w betonomieszarce, wylanie może odbyć się bez użycia pompy, bezpośrednio do ław fundamentowych. Płynna mieszanka wypełnia ławy, a zasięg jej swobodnego rozpływu wynosi do 7 m w każdą stronę, czyli szybko i sprawnie możemy wypełnić fundament o długości aż 14 m.

Do rozładunku betonomieszarki wystarczy jedna osoba. Podczas gdy w przypadku tradycyjnego betonu potrzeba trzech pracowników.

Przy zastosowaniu klasycznych betonów konieczne jest też tzw. wibrowanie, czyli odpowietrzanie mieszanki – pozbycie się z jej masy pęcherzyków powietrza, które mogą osłabiać strukturę betonu.

Świeżo zabetonowana ława powinna być zabezpieczona przed zbyt szybkim wysychaniem: w tym celu przykrywa się ją folią albo systematycznie polewa wodą, przez co najmniej 7 dni.

Fundamenty domu będą spełniały wszystkie wymagania, gdy będą wykonane dokładnie, a przede wszystkim zgodnie z zaleceniami geotechnika i projektanta. Pamiętajmy też, że na fundamentach nie wolno oszczędzać. Jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej nie podejmować się wykonywania ich samodzielnie i zlecić prace fundamentowe wykwalifikowanej ekipie, która będzie na bieżąco z nowoczesnymi, optymalnymi kosztowo technologiami, dostępnymi na rynku.

Źródło: materiały prasowe

Fundamenty. Fot. Lafarge
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA